AGROKRAINA.COM.UA

сайт для успішного господарювання!
АК » Наше здоров’я » Обережніше при «тихому полюванні»

Обережніше при «тихому полюванні»

З давніх-давен гриби посідають важливе місце в житті людини. Їхні смакові та цілющі властивості, як і лікарські, випробовувалися досвідом. Грибам (як і отруйним рослинам) принесено в жертву чимало життів. І не лише через те, що гриби були отруйними, а й тому, що людина не мала досвіду правильного приготування грибної страви.

 

       
На жаль, нині всім відомо, що навіть їстівним грибом можна отруїтися, якщо приготувати його, не дотримуючись технології та певних правил.

        Власне таємнича невизначеність, загадковість, які огортали цей витвір природи, породили немало легенд. То стверджували, що гриби божественного походження, то відносили їх до творінь темних сил.

        Існували повір’я, що гриби з’являються на землі після грому та блискавки, а ще – від роси та дощу. Переповідали також, що старі дерева помирають, а від них утворюються нижчі рослини – гриби.

        Цікаво, але навіть ботаніки до недавнього часу вважали гриби рослинами нижчими. А вже сьогодні виділяють їх в окреме «царство» живої природи. Серед біологічних наук є окрема наука – «мікологія» (мікос – гриб). Назви грибів виникли або від їхнього зовнішнього вигляду, або від місця «проживання»,: підберезовик, піддубник, боровик, груздь чорний, лисички тощо.

        А яких різноманітних привабливих форм бувають гриби! І капелюшок на ніжці, і копитця трутовиків, і кульки дощовиків, і кущики рогатиків (це така велика кількість плодових тілець, на яких утворюються спори, щоб розмножуватися)!

        Та завжди треба пам’ятати: гриби – живі організми, вони дихають, живляться, розмножуються міцелієм (грибниця). Останній складається з тонесеньких ниточок, що пронизують землю, вірніше - шар землі, листя, глиці, на яких зростає гриб.

 

                 І їстівні гриби можуть отруїти

         До речі, отруйними можуть бути й їстівні гриби, якщо вони ростуть на забруднених місцях. Тобто на смітниках, біля трас, залізничних доріг, у зонах, де функціонують хімічні підприємства, де у повітря і ґрунт без фільтрації йдуть отруйні відходи тощо. Адже стінки клітин гриба, мов губка, всмоктують солі важких металів, радіонуклідів, отруйні сполуки і таким чином він несе в собі загрозу життю людини.

 

        За статистикою, найбільше отруєнь грибами медики фіксують у промислових регіонах: Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Луганській областях, де мало лісів і гриби доводиться збирати у лісосмугах уздовж доріг, поблизу заводів…

        Щоправда, є й прямо полярні приклади. Скажімо, в одних місцевостях певний гриб називається отруйним, його обходять, як кажуть, десятою дорогою, а в інших – з нього готують смачні страви. Приміром, вовнянка (волнушка) сирою неїстівна, а коли її вимочити і засолити – виходить смачно, що й за вуха не відтягнеш. У багатьох же країнах цей гриб сприймається лише як отруйний. Отже, якщо ви зібралися до лісу по гриби, краще, щоб із вами були досвідчені грибники.

         Не забувайте, що ідентифікувати гриби за малюнком у книжці досить важко. Адже до картинки, навіть дуже точної, близької до оригіналу, треба додати місцевість, пору урожаю. Навіть запах (пахне пліснявою, сирістю) має підказати вам, що гриб отруйний.

         Тож сміливо йдіть до лісу на «тихе полювання», але якщо знайдете незнайомий вам гриб, не зрізуйте його, а краще оминіть!   

  

Смачно і корисно

Грибні мазанки

        Промиті сушені гриби відварити, дрібно нарізати або пропустити через м’ясорубку, обсмажити з дрібно нарізаною цибулею, додати борошно, сметану і протушкувати кілька хвилин. Додати сирий жовток, сіль, перець і перемішати. Порізати черству булку скибочками, занурити у молоко і підсмажити з обох боків, намазати грибним паштетом, посипати натертим сиром і поставити у духовку на змащений маслом лист. Коли мазанки зарум’яняться, їх можна подавати на стіл.

   На 100 г сушених грибів: 2 цибулини, 100 г сметани,склянка молока, 2 жовтки, 2 ст. ложки борошна, перець, сіль за смаком.

Салат із буряків та грибів

        Буряки промивають, варять до готовності, обчищають, нарізають соломкою, змішують із вареними і нарізаними соломкою грибами, обчищеною ріпчастою цибулею, нарізаною півкільцями, і заправляють салатною заправкою.

         У якості смачної салатної заправки до цієї страви рекомендуємо суміш сметани з дещицею соку з лимону, крапелькою оливкової олії та дрібкою білого перцю.

   На 200 г буряків – 50 г сушених грибів, одна цибулина.

Суп картопляний зі свіжими грибами

        Свіжі гриби почистити і промити. Окремо підсмажити коріння і цибулю. Шапки грибів нарізати скибочками, облити окропом, відцідити, злити водою і варити протягом 15 хвилин. Потім додати дрібно нарізану картоплю, корінь петрушки, цибулю, сіль, перець, лавровий лист і варити ще 10 хвилин. Перед подаванням на стіл суп заправити сметаною і посипати дрібно нарізаним кропом й зеленою цибулею. 

   На 500 г грибів: 800 г картоплі, 200 г коренів петрушки, селери, 1 цибулина, 2 ст. ложки масла,3 л води, перець, сіль за смаком.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Чи передплачуєти Ви наш сайт?

так
ні
перший раз бачу
передплачу
не люблю читати
пришліть мені

Показати всі опитування