AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!

Архістратиг михаїл - вождь небесних сил


У християнстві Михаїл - головний архангел, що є одним із найшановніших біблійних персонажів. На іконах його зображують грізним і войовничим з шоломом на голові та мечем чи списом у руці. Цікаво, з ким же воює цей відважний архангел?

 Ангельський світ, створений ще до створення людини й усього видимого світу, був досконалим. Ангели мали волю і могли зловжити нею і сотворити гріх. Це й відбулося з одним з ангелів - Денницею, що відкрив у собі джерело зла й гордості й повстав проти свого Творця. Духовний світ похитнувся, і частина ангелів пішла за Денницею. У цей час з-поміж усіх ангелів виступив Архістратиг Михаїл й вимовив: «Ніхто як Бог!», звертаючись із цим закликом до всіх ангелів. Цими словами він показав, що визнає тільки одного Єдиного Бога, Творця й Володаря всього Всесвіту. Відтоді Архістратиг Михаїл стоїть на сторожі Божого Закону.

 День Архістратига Михаїла відзначається двічі - 19 вересня та 21 листопада.

ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЄ (ЯБЛУЧНИЙ СПАС)


Преображення Господнє - християнське свято, присвячене згадці про Преображення Ісуса Христа. Святкується 19 серпня православними і 6 серпня - католиками.  

Святкуванням Преображення Церква сповідує поєднання у Христі двох начал - людського і Божого. Преображення є поява Сина при свідченні Отця в Духові Святому, тобто одкровення всіх іпостасей Святої Трійці. Преображення полягало не у зміні Божественної природи Христа, але у з’яві Його Божества у природі людській.

Святкування Преображення триває 9 днів. У це свято за древнім церковним звичаєм відбувається освячення перших плодів (злаки, виноград чи яблука). Тому в народі цей день називають другим, або яблучним спасом. Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який, власне, і прийнято освячувати в цей день. Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що в ній, як у суспільстві священному, все – від людини до рослини – повинно бути присвячене Богу як Його творіння.

Петра і Павла


Після закінчення Петрового посту 12 липня за церковним календарем у народі святкували свято апостолів Петра й Павла - або просто «Петра». До свята прибирали садибу, підбілювали та підфарбовували хату, вішали чисті рушники. На церковну службу йшли з квітами й віночками, окрасою яких були червоні маки. Ритуальною стравою були мандрики. Випікали ці коржики із пшеничного тіста, зібраних під час Петрівки сколотин та перевареної сироватки, а також додавали сир та яйця. Назву пиріжків у народі пов'язували з легендою про мандрування світом апостолів Петра й Павла, у яких зозуля вкрала одного мандрика, і за це її Бог покарав - саме о цій порі вона перестає кувати.

До свята Петра господині намагалися зробити перші зажинки ячменю з нового врожаю і в день свята освятити в церкві обрядовий хліб. У Карпатах та Прикарпатті пастухи влаштовували свято на вигонах та полонинах. Але основний лейтмотив свята становив початок жнив, до яких в Україні приступали після Івана Купала. Та й означені святі за народною уявою були, перш за все, хліборобами.


Вознесіння Господнє


Свято Вознесіння Господнього – рухоме дванадесяте свято православної церкви. Рухомим воно називається тому, що відзначається не в числі, а залежить від дня, на який випало світле Христове Воскресіння – Пасха, і святкується на сороковий день після Великодня.

В основі свята – євангельський переказ про Ісуса Христа і Вознесіння його через 40 днів після смерті на небо. Як свідчить Священне Писання, після Воскресіння рівно сорок днів Ісус Христос продовжував видимим чином являтися своїм учням, наставляв їх і розділяв з ними їжу.

На сороковий день Христос вознісся на небо. При цьому Спаситель пообіцяв, що вирушає в Царство Отця Небесного, але незримо перебуватиме на землі до кінця віку. Ця подія відбулася на Єлеонській горі неподалік Єрусалиму. Свідками вознесіння Христа були апостоли і Богородиця, про що розповідається в Євангеліях від Марка і Луки і в Діяннях Святих Апостолів.

Значення Вознесіння порівняне із значенням Різдва Христового - народившись серед людей, Боголюдина прославила людську природу своєю поблажливістю. Піднявшись же на небо, ще більше прославив її своїм сходженням.

Згідно з Мойсеєвим законом, в 40-й день немовлята мали приноситися батьками в храм, до Господа.

У сороковий день після Воскресіння, ніби після свого нового народження, Ісус Христос мав увійти до небесного храму Свого Отця як Спаситель людства.

У народі на свято Вознесіння за звичаєм пекли «драбинки» - символ сходження Христа на небо. Вважається, що цього дня починає колоситися пшениця і перестає співати зозуля. На свято Вознесіння існувала заборона на роботи в полі.

 

Найбільше християнське свято



Великдень — найбільше християнське свято. Цей день вважається днем Воскресіння Ісуса Христа і має ще одну назву — Пасха. Слово «Пасха» походить від назви старозаповітного свята, яке відзначали іудеї в пам'ять про звільнення від єгипетського полону.

До Великодня віруючі готуються сім тижнів Великого Посту - одного з найсуворіших постів - саме стільки провів в пустелі Ісус Христос до свого розп'яття. Цi сім тижнів називаються седмицями. Останній тиждень перед Пасхою називаєтся Страстна Седмиця.

Особливе значенння має Страстний Четвер - день, коли Ісус разом зі своїми учнями на Таємній Вечері розділив святкову трапезу. Цей день ще називають Чистий Четвер, і всі православні по можливості намагаються причаститися. В Страсну П'ятницю з церкви виносять плащаницю - тканину, в яку було загорнуто тіло Христа. В цей скорботний день приписується нічого не їсти.

В ніч Воскресіння Христа проводиться святкове богослужіння (великодня Служба Божа), яка триває всю ніч. Її найурочистіший момент настає опівночі, коли священик сповіщає, що Христос воскрес, а всі присутні відповідають: «Воістину воскрес!» Після служби процесія тричі обходить навколо церкви, а потім починається процес освячення обрядових пасхальних страв.

Великодні свята закінчуються поминанням мертвих.

Серпень – місяць хлібороба

 Назва місяця походить від слова «серпанок». Це легка пелена, що застилає й огортає землю. Завдяки сонячному та місячному серпанку земна природа захищається від згубного впливу нечистої сили. Саме тому в цьому місяці святкують Три Спаса.

    Серпень - останній місяць літа, найголовніший у сільському господарстві. Селянину та фермеру треба провести в ньому три основні роботи: викосити, зібрати врожай, зорати, та ще й засіяти.

Свято з ароматом меду

14 серпня за новим стилем в народі святкують свято Маковія, яке в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковеїв. З цього дня розпочинається «спасівка» - піст, який триває два тижні.

          
За народними переказами, колись великий піст тривав дев’ять тижнів, але Господь Бог змилувався над людьми і поділив його на 7 тижнів Великого посту і 2 - Спасівського.

         На Маковія готували пісний борщ із грибами і намагалися зранку нічого не їсти, аж поки не вип’ють свяченої води. Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно помічною від усіх хвороб. Мабуть тому це свято в народі ще називають Спасом водяним, або мокрим. Святять також колодязі, воду в річках.

У липні день віз хліба дає

   За народним календарем липень – маківка, вершина літа. Колись цього місяця починала цвісти липа дрібнолиста. Здавна це гарне й запашне дерево любили й поважали в Україні. Ним обсаджували польові дороги й биті шляхи, обійстя і сади, храми і монастирі, палаци й замки. Липа була цінним лікувальним засобом, дуже шанувалася пасічниками. З м’якої липи виготовляли іконостаси і кобзи, миски і діжечки, ложки й дитячі іграшки.

    Липень - ще й окраса року, бо багатий на тепло, світло, квіти, ягоди. Це пора не лише найбільш жарких днів, а й скороминущих грозових злив. У липні косять сіно, у липні ж починаються й жнива.

Народний календар. Травень

  Травень – вінець весни, найпрекраснішої пори року. Його здавна люблять в народі, бо квітують немов облиті молоком сади, зеленіє земля, ліси й гаї наповнюються пташиним співом і гомоном. Природа повстає у всій своїй чарівній красі – світ довкола немов святкує свою вічну молодість, своє вічне оновлення.

Народний календар. Квітень

Квітень. Назва цього місяця пов’язана з цвітінням квітів. Цвітень. Весна повністю вступає в свої права. Квітень – провісник літа. Дзвінкий, променистий місяць чистоти, очищення природи, її розквіту...

    У лісі розпускається медяниця. Її віночок – чудо природи: спочатку рожевий, потім пурпурово-фіолетовий. Зацвітає сіра вільха – із розчепірених шишок сиплеться жовтий пилок. У безкрайому небі тріпочуть жайворонки. Голосно співають зорянки, токують дятли. Перші концерти дають жаби. Все частіше посміхається сонечко. Сяє над землею посмішка квітня...

Народний календар. Березень

8 березня – Міжнародний жіночий день.

    8 березня – “Обертенія” – обертення чесної глави Іоана ХрестителяПтахи повертаються з вирію. Святий Іоан чудом своєї глави вертає їх назад. У цей день чоловік “до жінки вертається”, тобто починає її дужче кохати. Заборонений день для прання. Бажано молоти зерно на борошно. Якщо в цей день по снігові, то і в квітні по снігові, якщо по голому, то і в квітні по тому ж.

9 березня – Іванів день. Птахи в пошуках гніздів’я. Підготовка птиці до повернення у рідні краї.

10 березня – Тараса безсонного. Вважалося, що після цього дня не можна спати вдень, бо нападе лихоманка. Крім того, хто спить вдень – проґавить роботи у полі й залишиться без зимового запасу.

Лютий - завершальний місяць року


 

    У багатьох народів, зокрема і в нас до прийняття християнства, останній місяць зими завершував річний цикл. Оскільки лютий вважався завершальним місяцем року, то і його назва означала „очищення”. Нею й досі користується більшість європейців.

Це пора надмірних контрастів – вітрів і кривих шляхів, морозів, снігів, відлиг та переметів.

    З останнім місяцем зими у хліборобів завершувався і традиційний зимовий відпочинок. Селяни починали готуватися до нового хліборобського сезону – вивозили на поля гній, перевіряли на схожість зерно, лаштували сільскогосподарський реманент. Тому з лютим пов’язані природні передбачення погоди – які будуть весна й літо, чи защедрить врожаєм рік грядущий?

 


Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування