AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Щоб і взимку пахло літом


Щоб і взимку пахло літом

    Зустрічаючи гостей, ми намагаємось не тільки вразити їх смачним частуванням, але й красивою сервіровкою. І тут незамінним помічником господинь слугують листки салату. Ця рослинка здатна надавати стравам особливо апетитного вигляду та створювати святковий настрій. Та це далеко не єдині чесноти салату. 

    Салат є однорічною холодостійкою рослиною. Названий він так за специфічний смак молочного соку, що міститься в нім. Вирощувався в давнину ще греками, римлянами і єгиптянами. Походження салату починається в країнах Середземномор’я. У Європі з’явився в середині XVI століття, а в Росії та Україні - з XVII століття.

    Серед різновидів салату виділяють три групи: листовий, качановий і салат-ромен (римський). Найпоширеніші у нас перші два підвиди. Перший утворює розетку листя без качана, яка і йде в їжу. Це найбільш скоростиглий салат. Листя можна їсти вже через 30-40 днів після посадки. Другий вид на початку зростання утворює розетку листя, а потім у нього формується рихлий качан округлої або плоскоокруглої форми. Достигає качановий салат через 50-95 днів. Римський салат утворює більш рихлий качан овальної форми через 70-100 днів.

    Вирощують навесні салат з насіння. У відкритий ґрунт висівати його можна впродовж усієї весни та на початку літа. Салат сходить швидко, тож часто його сіють разом із іншими рослинами для позначення рядка, це суттєво полегшує прополювання.

    Традиційно висівають салат рядами з відстанями між ними від 10 до 80 см (залежно від сорту), відступи між насінням у середньому 3-5 см, глибина посадки - 1 сантиметр. У міру проростання рослини проріджують, прополюють і поливають, ґрунт розпушують. Для проростання насіння потрібна температура 4-5°, оптимальна температура для

 

зростання і розвитку салату - 15-20°. Рослина переносить помірні заморозки до -6°. Збирати врожай починають, коли листкові рослини сформують типову для сорту розетку, а качанні - у міру утворення щільних качанів.

           Володіє салат і цілющими властивостями. Його листя містять 2,9% білку, 0,1-4% цукру, вітаміни групи В, Е, Р, РР, К, С, провітамін А, йод, солі кальцію, магнію, фосфору, заліза, органічні кислоти. Оптимальний набір вітамінів, мінеральних речовин і мікроелементів робить його незамінним дієтичним продуктом. Салат чудово поліпшує травлення, виводить із організму холестерин і попереджає виникнення атеросклерозу. Його також застосовують при ожирінні. Вітаміни групи РР активізують дію інсуліну, тому салат радять і призначають людям, хворим на діабет. Сік салату має властивість втамовувати біль та діє заспокійливо, його використовують як лікувальний засіб при хронічних гастритах і виразці шлунку. Допомагає також при безсонні та позбавляє людину тривожних сновидінь.

Настій свіжого листя має заспокійливу дію і знімає підвищений кров’яний тиск. Настій насіння рослини діє молокогінно. Встановлено, що сигарети із листя салату імітують відчуття, які отримують завзяті курці. На думку кардіологів, листя салату можуть стати одним із чудових засобів профілактики тромбів в артеріях у тих, хто не може позбутися згубної звички.

Особливості вирощування

 

           Салат – культура, що запилюється сама і тільки 2-10% рослин можуть виявитися перехресно запиленими.

Головні вороги рослини - низька температура (2-5°) в період проростання насіння (рослина пускає стрілку), густота посіву або тінь (погано зав’язуються качани). Тому оптимальна схема посіву листових видів - 40 на 10 см, качанних – 40-20 сантиметрів.

             Існує багато сортів салату. Кожен із них відрізняється перш за все формою і розмірами листків. Наприклад, один із найпопулярніших салат-латук має качанний та листовий сорти, менш розповсюджені – спаржевий і ромен. У вирощуванні різних сортів є деякі відмінності.

Салат качанний

          Цей салат спочатку утворює розетку листя, потім формує качан, після цього – цвітоносне стебло. Такі сорти можна отримувати з другої половини травня і впродовж усього літа. Вегетаційний період – 54-80 днів. Розсаду вирощують протягом 30-35 днів до 5-6 листочків. На її посів йде 1-1,5 кв. м Оптимальна температура для сходів - 20-22°С, після сходів (5-7 днів) – 8-10°С, потім вдень 16-19°С, вночі – 10-12°С.

          Салат можна вирощувати і безрозсадним способом. Насіння висівають на глибину 0,5-1 см широкорядно, міжряддя при цьому - 45 сантиметрів. На 1 га висівають 1-1,5 кг насіння, вносять 40-50 т перегною, 90 кг азоту, 60 – фосфору і 90 – калію.

          Салати качанний і ромен можна зберігати. Для цього зрізають здорові качани з 2-3 розетковими листками та невеликою кочерижкою і пакують у поліетиленову плівку. Після чого розміщують у погребі або сховищі при температурі 0°С та відносній вологості 95-100%.

          Цікаво, що качанний салат у закритому ґрунті можна вирощувати цілий рік. Найкраще висівати його в кінці літа. При посіві 1-10 серпня врожай збирають у жовтні - 3-4 кг з 1 кв. метра. При посіві 20-25 серпня – у листопаді - 2 кг з 1 кв. метра. Якщо посіяти 5 вересня – врожай дозріє приблизно на Новий рік (1 кг з 1 кв. метра). Рослини, вирощені у теплиці, не відрізняються за розміром від тих, що зростали на відкритому ґрунті.

         Казахські науковці довели: є зв’язок між біологією цієї рослини та фазами місяця. Якщо посіяти салат після повного місяця, то качани виростуть дуже крупні й м’ясисті. Висаджена після нового місяця рослина швидко цвіте і дає насіння.

Листковий салат

      Ця однорічна рослина відома з давніх-давен. Молоді рослинки утворюють розетку листків яйцеподібної форми, потім стебло висотою 60-120 см із цвітом та насінням. Вирощувати листковий салат краще через розсаду. Висаджують по схемі 70 на 80 сантиметрів.

       В їжу використовують листя та потовщені стеблі. Збирати починають тоді, коли на нійутворюється по 15-20 листків, а потім кожен тиждень. Для збільшення товщини стебла за 2-3 тижні до збору листя з нього повністю зрізають. Стебла сушать, консервують, солять.

Салат спаржевий

        Один із найпопулярніших листкових салатів. Його листя використовують для приготування салатів і спеціальних страв, стебла вживають у смаженому, вареному, тушкованому і солоному вигляді. Свіжезрізані листя соковиті й гіркуваті, але після короткострокового підв’ялення вони стають солодкуваті, ніжні, з освіжаючим смаком. Стебла також сушать, вони за смаком нагадують спаржу.

         Цей різновид салату вирощують розсадним способом, що дозволяє заощаджувати насіння, отримувати продукцію високої якості, застосовувати ущільнені посадки. В окремих ґрунтово-кліматичних зонах його можна вирощувати і безрозсадним способом.

          При вирощуванні розсади у захищеному ґрунті строки сівби в різних кліматичних зонах неоднакові: в середній зоні - зимово-весняно-літній період, в південній - восени та взимку. В Україні термін сівби салату в теплиці або парнику - з другої половини лютого, а у відкритий ґрунт - з середини квітня по червень. Для зимового зберігання салат спаржевий вирощують безрозсадним способом із середини травня до середини червня. Перевагою є те, що його можна вживати у свіжому вигляді навіть узимку, це дозволяє розширити овочевий асортимент і забезпечити повноцінне харчування у зимовий час.

            Для цього перед настанням осінніх заморозків рослини викопують з корінням, нижні та середні листки обрізають, ставлять у підвал або в парник у вологий ґрунт. Перед прикопуванням рослини підсушують.

            Відстань між рядами повинна становити 14-16 сантиметрів. Після прикопування стежать за температурою і вологістю повітря, не допускаючи перегрівання та промерзання рослин. При підвищенні температури приміщення вентилюють, в холодну погоду рослини додатково вкривають. Зі стебел періодично видаляють пожовклі листя. Таким чином спаржевий салат можна чудово зберегти навіть до новорічних свят.

                                                                   Наталія ЛЕГКУН

 

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування