AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Мінімум затрат, максимум прибутку


Мінімум затрат, максимум прибутку


Одного разу, перехворівши на застуду, попросила лікаря виписати мені вітаміни, які б зміцнили імунітет та допомогли швидко повернутися у форму. На мій подив лікар порадив мені вживати не широко рекламовані вітаміни з аптеки, а щодня їсти петрушку. Але щоб мати цю городню культуру в своєму раціоні, потрібно знати правила її вирощування на городі, теплиці, а взимку — навіть на підвіконні.

Існує два різновиди петрушки: коренева і листкова. Сорти петрушки кореневої формують потовщені, веретеноподібні, слабкорозгалужені коренеплоди і відносно невелику розетку листків. Як товарну продукцію у неї використовують коренеплоди і листки. Сорти листкової петрушки формують сильно розгалужену кореневу систему, непридатну для кулінарії, і велику розетку листків, які є основною продуктивною частиною рослини.

Петрушка на підвіконні

Для вирощування петрушки можна використовувати досить живильні ґрунтові суміші, у тому числі готові магазинні універсальні ґрунти. Майте на увазі, насіння петрушки проростає повільно, тому перед посівом його обов'язково треба замочити, а потім підсушити до відновлення сипкості. Петрушку можна сіяти, як і іншу зелень, у невеликі ящики або звичайні горщики для квіток. На один ящик розміром 50x25 використовується приблизно 0,7 г насіння. І головне правило після сходів петрушки, яку вирощують у вазонах, — розрідження, чого у відкритому ґрунті ніколи не роблять.

Тепер щодо поливу - у кімнатах і на балконах петрушку треба поливати частіше, ніж у відкритому ґрунті, важливо увесь час тримати ґрунт у вологому (але не перезволоженому) стані. Щоб швидше зелень зійшла, посіви поливають через день, але двічі — зранку і ввечері. Молоді сходи рослин бажано періодично обприскувати і поливати через день.

Вирощуючи петрушку на підвіконні, її треба підгодовувати двічі на місяць. Якщо ви не плануєте одержати від її коренеплід або насіння, можна обмежитись лишень азотними добривами. Можна також використовувати гранульовані квіткові добрива пролонгованої дії й мінеральні палички.

Для вирощування в осінньо-зимовий період бажано встановити на висоті 50 см від ящика чи горщика люмінесцентну лампу. Але якщо петрушку сіяти в лютому - березні, то такої потреби немає.

Рання зелень — великі гроші

Для кожного селянина чи фермерського господарства важливо мати стабільні прибутки. Займаючись рослинництвом, можна добре заробляти, вирощуючи ранні овочі та зелень. Це підтверджений факт, адже на початку сезону овочі завжди в ціні допоки не почнеться їх масове постачання на ринки. Виявляється, що на такій доволі «несерйозній» городній культурі як петрушка теж можна добре заробити. Варто тільки спробувати.

Переваг у вирощуванні петрушки більше ніж досить. От, приміром, хоча б взяти тільки економію на хімічному захисті. «Хімію», як правило, на петрушці не використовують, тож витрат на пестициди немає. До того ж петрушка, зазвичай, не хворіє. Звісно, можуть пошкодити комахи, але то тільки до найближчого зрізання, після якого відростає свіжа, здорова зелень.

Продавати можна всю вирощену продукцію — листя, коренеплоди, насіння. Завважте, що на українському ринку не вистачає зелені, тож її до українських супермаркетів завозять з Італії, Іспанії, Грузії. Чому б не зайняти цю нішу? Адже ціна на петрушку доволі висока, особливо в осінньо-зимовий період.

Є ще дві переваги цієї культури — вона невибаглива до догляду, і якщо ви з якихось причин невчасно почали збирати врожай, то петрушка не погіршить своїх товарних якостей.

Основною і мабуть єдиною проблемою під час вирощування є ринок збуту. Але ж знову таки є супермаркети, оптові ринки, базари, заводи консервації овочів чи підприємтва з виготовлення спецій. Варіант завжди можна знайти, було б лише бажання.

Технологія вирощування

Щоб забезпечити конвеєрне надходження петрушки, насіння висівають у три строки, а також виганяють зелень у парниках і теплицях.

У відкритому ґрунті. Найкращі врожаї культура формує на легких родючих ґрунтах з реакцією рН ближче до нейтральної.

Для одержання зелені петрушки пізно восени (кінець жовтня - листопад) і рано навесні (друга половина квітня - травень) насіння висівають влітку (у першій декаді серпня). За таких строків сівби рослини до замерзання ґрунту утворюють 5-6 листків висотою до 30-40 см і коренеплоди - 1,0-1,5 см завтовшки. Перед замерзанням ґрунту (наприкінці жовтня - у листопаді) листки можна зрізати і використовувати за призначенням. Коренеплоди від такого строку сівби у ґрунті добре зимують і навесні слідом за розмерзанням ґрунту починають відростати. Посіви петрушки рано навесні по мерзлоталому ґрунті підживлюють азотними добривами (0,1-0,2 кг аміачної селітри на 10 м2), а коли ґрунт достигне - розпушують міжряддя.

Щоб прискорити надходження зелені на 10-15 днів, посіви вкривають поліетиленовою плівкою чи агроволокном.

Для пізнішого надходження врожаю (у другій половині червня) насіння петрушки висівають під зиму, як моркву. Для літньо-осіннього використання і зберігання коренеплодів у зимовий період петрушку сіють рано навесні (як тільки можна вийти на город і обробляти ґрунт).

При вирощуванні петрушки на пучкову продукцію і зелень насіння доцільно висівати широкосмуговим способом. Норма висіву при висіванні влітку і під зиму - 0,7-0,8 г/м2, рано навесні - 0,4-0,5 г/м2. Для одержання коренеплодів застосовують широкорядний спосіб сівби з шириною міжрядь 30-45 см. Норма висіву насіння - 0,2-0,3 г/м2.

Насіння петрушки дуже дрібне, отже поверхня ґрунту до сівби повинна бути старанно розпушеною і достатньо зволоженою. Враховуючи це, насіння петрушки за підзимової сівби слід висівати на глибину 0,5-1 см, ранньовесняної - 1-2 і літньої - 2-3 сантиметри. Під час ранньовесняної і літньої сівби площу до і після висівання насіння ущільнюють котком. Влітку насіння краще висівати після дощу, а слідом за ущільненням верхній шар ґрунту на 1-1,5 см розпушити граблями.

Петрушка добре реагує на внесення як мінеральних, так і органічних добрив під оранку. Азотні добрива використовують під час кореневого підживлення в дозі 6-8 кг/га, після зрізання. За період вегетації можна підживлювати не більше двох разів.

Петрушку на пучкову продукцію починають збирати у фазі 5-6 листків, коли діаметр коренеплодів досягне 0,5-1 сантиметрів. Найкраще зрізати петрушку після 18.00 або до 10 години ранку. В такому разі продукція прекрасно зберігається в приміщеннях із температурою +5-8°С. Особливо довго та якісно петрушка зберігається в пакетах із мінімальною кількістю повітря, за температури +4-5°С.

За період вегетації петрушку зрізають три-чотири рази. Врожай зелені за сезон становить 12-20 т/га. На 1 га посіву петрушки формується 0,7–0,8 га посадкового матеріалу для теплиць та парників.

У закритому ґрунті. У разі вирощування петрушки на зелень у холодний осіннє-зимовий період розрізняють вигонку та дорощування. Вигонка з коріння петрушки відбувається за температури +12-20°С. Заготовляють коріння восени з відкритих посівів і до висаджування в грудні коріння зберігають за температури +1-3°С.

Схема висаджування — 10х10, тобто відстань між рослинами як у рядку, так і в міжрядді становить 10 см. Врожайність — близько 6 кг зелені з м2. Щоб безперебійно мати зелень, коріння потрібно висаджувати в два-три прийоми. Перше зрізування можна проводити через 35–40 днів.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування