AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Органічне садівництво — перспективний напрямок розвитку


Органічне садівництво — перспективний напрямок розвитку

 Відомо, що без хімічного захисту в інтенсивному саду неможливо отримати високий урожай товарної продукції: кількість хімічних обробок проти шкідників і хвороб сягає 19-20 разів. У результаті продукція, покликана підтримувати здоров'я людини, містить чималу кількість залишків пестицидів. Тому в ряді країн пішли шляхом біологічного, зокрема, органічного садівництва.

 

Основна мета органічного садівництва — виробництво екологічно безпечної продукції за рахунок повного усунення хімічних засобів захисту рослин і мінеральних добрив, особливо азотних. Проте внаслідок відмови від застосування добрив і пестицидів урожайність в органічному саду різко знижується порівняно з інтенсивним садом. Наприклад, урожайність яблук в інтенсивному саду в середньому становить від 30 до 40 т/га. За такої врожайності й вихід товарних плодів є відповідним. В органічному саду врожайність тієї самої яблуні за використання всіх досягнень світової науки становить 10-12 т/га. Але в цьому випадку ми одержуємо екологічно чистий урожай.

Органічне садівництво в Україні має починатися з присадибних ділянок і фермерських господарств, поступово завойовуючи місце в садах великих садівничих господарств.

 

Головне — правильно вибрати сорт

Для органічного саду потрібно розробити повний технологічний ланцюжок, що включає підбір сортів і підщеп, систему удобрення ґрунтів, мульчування, систему захисту від хвороб і шкідників.

Головна роль у цьому ланцюжку належить сорту. Не кожен сорт підходить для виробництва екологічно безпечної плодової продукції. На відміну від сортів, які використовують для інтенсивного садівництва, в органічному саду не обов'язково мають бути високопродуктивні сорти. Основними перевагами сортів для органічного саду є їх стійкість до абіотичних факторів середовища (водний дефіцит, високі температури, приморозки). Ці сорти мають бути високостійкі, а ще краще — імунні до різних захворювань, особливо до парші, якщо йдеться про яблуні. В органічному саду можна вирощувати низку сортів німецької, французької селекції, а також російської та української, резистентних до хвороб. Імунні

 

сорти мають різне призначення і певні показники якості плодів. Їх можна використовувати як у технологіях вирощування сировинних садів, так і вирощування для споживання свіжими. За правильної технології органічного саду товарність таких плодів може бути дуже високою.

Кращими для вирощування в Україні є інтродуковані імунні сорти для споживання свіжими — Флоріна, Ліберті, Пріам, Фрідом, Імрус, Редфрі, Топаз, Солнишко; перспективними можуть бути Регліндіс, Ретіна, Реанда, Резі, Релейка, Реколор, Рекарда, а також вітчизняні: Амулет, Гарант, Перлина Києва, Едера. Кращими для переробки за якісними показниками є резистентні сорти — Ремо, Рене, Ревена, Релінда.

Особливості захисту органічного саду

Спроби запровадити в органічне садівництво сорти, які застосовують в інтенсивному садівництві, наприклад, популярний нині Голден Делішес, не будуть успішними. Цей сорт чутливий до парші, тому неможливо без застосування фунгіцидів виростити плоди гарного товарного вигляду. Використання імунних до хвороб сортів дає можливість уникнути застосування фунгіцидів і зосередитися на боротьбі зі шкідниками. Це завдання вирішується за допомогою застосуванням сучасних високоефективних біологічних інсектицидів. Для боротьби зі шкідливими комахами можна застосовувати феромонні пастки, масово виловлюючи шкідників, а також дезорієнтуючи їх. Точний час початку оброблення визначають за допомогою феромонних пасток, або орієнтуючись на температурні показники. Біологічні препарати іноді мають вищу ефективність, ніж хімічні.

Закладання органічного саду

Слід відзначити, що для вирощування яблуні на органічну продукцію потрібні певні підготовчі етапи. Хибною є думка про те, що закладання насаджень з імунних сортів забезпечує створення органічного саду. Яблуня — багаторічна культура, тож цикл її вирощування поділяється на певні періоди: закладання насаджень, молоді неплодоносні насадження, входження в плодоношення і повне плодоношення. Всі прийоми технології в перші три періоди вирощування мають бути спрямовані на те, щоб створити добре підґрунтя для одержання високих врожаїв, а саме:

  • добра підготовка ґрунту перед садінням (знищення багаторічних бур’янів і ґрунтових шкідників, внесення органічних або мінеральних добрив, плантаж чи глибока оранка);
  • високоякісний садивний матеріал;
  • система захисту від шкідників, хвороб, бур’янів;
  • система удобрення (в т.ч. позакореневе підживлення);
  • формування та обрізання дерев;
  • правильне утримання ґрунту в міжряддях і у пристовбурній смузі.

І лише в разі створення високопродуктивних насаджень дерев яблуні, які увійшли в повне плодоношення і мають великий продуктивний потенціал, можна розпочати переведення цих насаджень в органічні — замінити мінеральні добрива органічними, хімічні методи боротьби зі шкідниками та хворобами — біологічними, застосування гербіцидів — механічним способом знищення бур’янів. Для цього також потрібен певний час. І лише потім можна вважати, що ви створили органічний сад, від якого отримуватимете екологічно чисту продукцію.

Органічні сади Вінничини

На Вінничині вже зроблено перші кроки до одержання екологічно чистого яблука. У 2008 році створено насадження імунних сортів яблуні німецької селекції на 140 га (сорти Ремо, Ревена, Регліндіс та Релінда). Дерева більшості названих сортів середньорослі, з компактною кроною, легко формуються без застосування складних прийомів обрізування, невибагливі до ґрунтів, швидко вступають у плодоношення.

Насадження мають хороший стан, всі сорти стійкі до парші, за вегетацію проводиться обробка лише 4-5 разів (проти шкідників, борошнистої роси). Сорти Ремо, Ревена — швидкоплідні й високоврожайні. У разі висаджування однорічних саджанців вже на другий рік збирають урожай.

Випробування імунних сортів показує: за скороплідністю, врожайністю, стабільністю плодоношення і стійкістю до несприятливих умов середовища вони успішно конкурують із кращими районованими сортами.

 

Ніна ДМИТРАШ 

29 березня 2010 07:19 #1Станіслав
Шановна Ніна Дмитраш! Яке Ваше відношення до застосування в органічному садівництві ЕМ-технологій (техн. ефективних мікроорганізмів) в комплексі з вирощкванням в Україні вказаних Вами резистентних сортів яблуні?


21 квітня 2010 14:09 #2Юрій
я буваю на вінничині , хотілосяб побачити це в живу , чи можна якісь контактні дані


Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування