AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агрополітика » Перспективи груші в Україні


Перспективи груші в Україні


Груша - досить цінна плодова культура.
Плоди груші є незамінним дієтичним продуктом харчування, а про задоволення від смакових якостей можна розповідати довго. Італійські, голландські й інші заморські груші є завжди, тільки вибирай, але часто ці великі гарні плоди не мають смаку… Де ж наші груші?

Про перспективи карликового садівництва Лев Платонович Симиренко писав більше століття тому. Організувавши помологічний розсадник у Млієві, Лев Платонович, нарівні з яблунею, велику увагу приділяв і груші, вивчав 1123 сорти груші, і кожен із описаних ним 575 сортів отримали не суху характеристику, а живий образний опис.

В одній із своїх перших публікацій «Наші садові злоби дня», посилаючись на дані про ввезення в 1880-х роках великих партій свіжих фруктів з-за кордону в Росію, вчений писав: «И хладнокровный русский плодовод заволнуется, узнав о тех миллионах, которые утекают от нас преимущественно во Францию, тогда как широкая полоса нашего юга представляет все данные к развитию такого плодоводства, которое с избытком покрыло бы требования русского рынка». Український садовод не міг змиритися з таким положенням і багато зробив для вітчизняного садівництва, став одним із його фундаторів. Але пройшло 130 років, і ситуація повернулася, такі ж мільйони знову ідуть із тепер уже незалежної України…

Слід відмітити, що більшість представлених сьогодні в європейському сортименті груш – сорти французької, бельгійської, англійської, американської і австралійської селекції. Кращі з них – Парижанка, Бере Гарді, Жозефіна Мехельнська, Олів’є де Серр, Бере Боск, Вільямс, Бере Конгресу, Деканка дю Коміс, Тріумф Вієнни, Аббат Фетель та інші – стали основою при створенні нових сортів вітчизняної селекції. Нові сорти груші української селекції скороспілі, мають високі смакові якості, стійкі до захворювань, добре пристосовуються до інтенсивного садівництва. Сорти Вижниця, Черемшина, Роксолана – результат багаторічної кропіткої роботи подружжя Копань. Селекціонери Придністровської дослідної станції садівництва В. Сайко та Л. Сатіна - автори прекрасних сортів Буковинка, Кучерянка, Яблунівська та інші. Про сорт груші Ноябрська, популярність і поширення якого в Україну прийшла з Буковини, хочу сказати особливо. Ноябрська, або Ноябрська Молдови, виведена селекціонером Ксенією Душутіною в результаті схрещування сортів Тріумф Вієнни и Ніколай Крюгер. Дерево середньоросле з розкидистою пірамідальною кроною, зимостійкість висока, сорт стійкий до грибкових захворювань, перш за все до парші й бактеріального опіку. Плоди великі – 180-350 г (деякі мають вагу 700-800 г), після дозрівання – жовті, зі слабким рум’янцем із сонячної сторони. М’якоть соковита, масляниста, кисло-солодка, освіжаюча, з приємним ароматом, смакові якості майже еталонні – 4,8 балів. Без перебільшення можна стверджувати, що як в Україні, так і в Європі смачнішої груші немає.      

Садівництво – цікаве заняття і при правильному підході може стати вигідним бізнесом. Наприклад, Польща, завдяки впровадженню інтенсивних технологій в садівничу галузь, за останні десятиліття перемістилася по показниках виробництва яблук з двадцятого на друге місце у Європі. Вже майже десять років на площі 4,5 га в польському господарстві Тадеуша Пагача вирощують грушу Ноябрську. Щорічно 200 т цих плодів успішно реалізують на оптових ринках. Популярний сорт і в супермаркетах.

Голландський розсадник «Ван Райн де Брайн» придбав у Молдові генеральну ліцензію на вирощування посадкового матеріалу Ноябрської, зареєструвавши сорт на території Євросоюзу під назвою Ксенія (Xena). Так автор багатьох прекрасних сортів селекціонер Ксенія Душутіна отримала найвищу нагороду – світове визнання, а її сорт продовжує успішно розповсюджуватися по європейських садах.

Було б правильно, якби число прихильників цієї груші росло і у нас. Дерево груші росте повільно, і при використанні однорічних саджанців крону можна сформувати через три роки, а пристойний урожай отримати через п’ять років. Найкращі результати отримують від дворічних-трирічних саджанців з сильним провідником висотою більш 2 м, значною кількістю кільчаток і невеликим числом бокових галужень, які не кронують у третьому полі розсадника.

Напевно, сьогодні кожного цікавлять показники зберігання плодів. Вже сама назва – Ноябрська - говорить про те, що це зимовий сорт. Знімальне дозрівання плодів наступає в кінці вересня - на початку жовтня, повне дозрівання плодів настає в листопаді - грудні. Це дозволяє реалізовувати плоди ще з осені, але пік продажу Ноябрської – декада перед новорічними святами. Взагалі сорт має гарні якості для подальшого зберігання, що і забезпечило йому таку популярність у Європі. Правильно вибраний строк знімання плодів – надійна гарантія отримання оптимальної якості плодів і їх доброго зберігання. В промислових насадженнях для цього використовують різні методи, наприклад, з допомогою пенетрометра виміряють щільність м’якоті (показник повинен бути не нижче 6 кг/см2), рефрактометром виміряють вміст сухих розчинних речовин (оптимально – 11-14%), проводять йод – крохмальну пробу, при якій кращим показником є 6,7 балів за 10-бальною шкалою. В умовах природного охолодження груша зберігається до грудня, а в простому холодильнику Ноябрська лежить до кінця березня. Щоб досягнути властивого сорту смаку, плоди витримують до 7 діб у теплі після закінчення зберігання в холодильнику. При цьому груша не втрачає соковитості, характерної хрусткості й транспортабельності.

Слід зазначити, що ціна на плоди груші в декілька разів перевищує ціну яблук при однакових затратах на закладання і утримання саду. При дотриманні технології сорт Ноябрська щорічно буде давати урожай 40 і більше тонн якісних плодів з гектара. Як стверджують європейські садоводи, продуктивний вік грушевого саду удвічі більший, ніж яблуневого.

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування