AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Картопля має шанс


Картопля має шанс

В Україні картоплю називають другим хлібом, оскільки цей продукт завжди був доступний вітчизняному споживачу. Між тим, 90% цієї культури все ще вирощується населенням, і лише близько 11% виробленої в країні картоплі надходить у продаж. Цьогоріч в цієї культури з’явився   шанс нарешті стати високоприбутковою сільськогосподарською продукцією.

Тільки десята частина виробленої в Україні картоплі надходить у продаж, але різке подорожчання продукції може змінити ситуацію. Протягом останніх двох років вартість картоплі активно зростає, рентабельність збільшується, так само, як і інтерес до його виробництва з боку великих агрохолдингів. Ще до недавнього часу ця культура характеризувалася високою собівартістю, специфічними умовами зберігання і відсутності необхідних для цього потужностей, а також низьких цінах. Тепер все може змінитися.

Щороку в нашій країні вирощується 18-20 млн. т картоплі. 15% врожаю пропадає через відсутність умов зберігання, левова частка йде на корм худобі і домашнім тваринам, ще частина - на посів. Залишок використовується для переробки і споживання і ділиться на два види. Перший вирощується населенням для власних потреб і не потрапляє на ринок. Другий - комерційний, поставлений на продаж спеціалізованими господарствами, аграрними холдингами і частково тим же населенням. Його обсяг становить всього близько 2,7 млн. т на рік, хоча потреба ринку коливається в межах 6,5-7 млн. тонн. До речі, картопля, вважається продуктом харчування для незаможних. Дві третини картоплі вирощують і з’їдають країни, що розвиваються. Раціон українців теж на 3/4 складається з хлібопродуктів і картоплі. Ми споживаємо в середньому 150 кг бараболі на душу в рік при рекомендованій медиками нормі 95 кг. Традиція це чи ні, але віддаємо перевагу бульбі перед іншими овочами, фруктами, м’ясом, рибою (ці продукти українці їдять на 45-60% менше від норми).

Спеціалізовані виробництва забезпечують 45% картоплі, що надходить у продаж. За словами експертів, у компаній, які вирощують цю культуру на Поліссі, рівень рентабельності досягає 200%. З таким же показником працюють компанії в центральних областях і на Поділлі. "Цього року виробництво в професійних господарствах, за нашими оцінками, зросла на 20%. Якби не погода, зростання склало б 35-40%. А ось виробництво у населення знизилося на 3%", - говорить Андрій Ярмак, керівник проекту " АПК-Інформ: овочі та фрукти ".

Великі агрохолдинги до недавніх пір картоплею цікавилися мало, і відводили під нього не більш 2% своїх посівних площ. Рентабельність виробництва не перевищувала 25%, що на тлі показників спеціалізованих господарств - справжня дрібниця. Але вже в поточному році багато хто з них засадили картоплею понад 10% посівної площі. Причиною стало подорожчання цього продукту, яке спостерігалося в минулому сезоні через несприятливі погодні умови і повторилося наприкінці цього літа. У серпні ціни на картоплю виросли приблизно на 30%, до 4 грн./кг. Оптова ціна картоплі нового врожаю становила 3 грн. / кг, на міських ринках - 6 грн. / кг. За даними моніторингу цін, який здійснюється органами державного контролю за цінами, станом на 21 вересня 2010 року середній рівень ціни на картоплю на підприємствах торгівлі і продовольчих ринках України становив 4,08 грн. за 1 кг. Найдешевша картопля була у Тернопільській і Рівненській областях – 3,25 і 3,42 грн. за 1 кг відповідно. Найдорожча – у Києві і Севастополі – 5,41 і 5,95 грн. за 1 кг.

За прогнозами Андрія Ярмака, у листопаді ціни на картоплю стабілізуються, а в грудні цей продукт знову подорожчає.

У сезон 2010-2011 рр. на споживання населенням буде направлено близько 6 млн. тонн картоплі, або 130 кг на людину і, таким чином, дефіциту цього продукту в Україні не буде, відзначають в Мінекономіки.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування