Останні маркетингові дослідження вказують на те, що попит населення на селеру з року в рік зростає, оскільки це пов’язано з її високими смаковими дієтичними та лікувальними властивостями. А українці останнім часом почали зважати на своє здоров’я і відповідно у фаворі - корисна їжа.
Селера – овоч малопоширений через те, що вирощувати його не всі вміють, але водночас він дуже популярний, зокрема, у великих містах. Супермаркети залюбки беруть у сільгосппідприємств і фермерських господарств селеру для продажу. Отож, задумайтеся: можливо, варто розпочати власний бізнес з вирощування селери?
А ще селеру називають українською «Віагрою», тому це дуже корисний овоч, особливо для чоловіків. Найпоширеніші сорти кореневої селери – Яблучна (врожайність 30,0-30,4 т/га), Монарх, Президент, Чорномор (врожайність 34,4 т/га), Діамант, Праген Ризин (врожайність 35,0-36,8 т/га), Грабовська (врожайність від 30,3 до 36,8 т/га). В середньому корені важать по 0,5 кг і більше.
Висіваємо в лютому
Висівають кореневу селеру на розсаду в лютому, адже вона має довгий період вегетації. В Лісостепу і Поліссі України коренеплідну селеру вирощують в основному розсадним способом. Саме цей спосіб дає змогу майже у 8-10 разів зменшити витрати дорогого насіння, особливо сортів і гібридів іноземної селекції, забезпечити вирівняні рослини, тобто одержати стандартну розсаду, яка й стане запорукою високого урожаю доброї якості.
Останнім часом увагу виробництва привертає касетна технологія вирощування розсади овочевих рослин. Перевага касетної технології полягає в тому, що вона дає змогу істотно зменшити затрати ручної праці, збільшити вихід розсади з одиниці площі. Розсада, вирощена в касетах, має більшу та непошкоджену кореневу систему на час пересаджування у відкритий ґрунт, значно швидше пристосовується до умов вирощування й краще розвивається. Приживлюваність рослин селери коренеплідної може сягати 97-99% залежно від типу ґрунту та погодних умов вирощування.
Висаджуємо у квітні
У відкритий ґрунт селеру висаджують приблизно в квітні. Майте на увазі, що цей овоч любить зволожений, прогрітий, піщаний ґрунт і не росте на суглинках. Обираючи місце для селери, пам’ятайте, що рослину не варто садити на ділянці з прямим освітленням, а краще посадити її в легкій тіні.
Важливо знати, що селеру потрібно поливати, якщо немає дощів, бо вона така ж вимоглива до вологи, як і капуста. Але є великий плюс у цього овочу – його нічим не потрібно обробляти. Селеру майже не уражають шкідники і вона має репелентні властивості – відлякує різних метеликів. Тому біля селери висаджують капусту. Селера має сильний, різкий запах – на зразок суміші запаху петрушки і горіха.
Овочева лабораторія
У досліді використовували сорти Чорномор і Діамант. Розсаду вирощували в касетах з розміром чарунок 2,5х2,5; 4х4; 6х6; 7х7 сантиметрів.
Насіння селери висівали у другій декаді лютого. Розсаду віком 65-70 днів висаджували в першій декаді травня.
Попередник – озима пшениця. Схема садіння – 45х25 сантиметрів.
Встановлено, що у касетної розсади висота рослин зростала зі збільшенням площі живлення. Найбільшою вона була у сорту Чорномор за використання касет з розміром чарунок 4х4 см – 17,7 см, тоді як у сорту Діамант висота рослин становила 20,3 см у касетах з площею живлення 6х6 сантиметрів. Зі збільшенням розміру чарунок до 7х7 см висота рослин селери не зростала.
Проведені біохімічні аналізи показали, що залежно від сорту та способу вирощування розсади змінюються біохімічні показники коренеплодів селери. Приміром, у варіанті касетної розсади з розміром чарунок 4х4 та 6х6 см було зафіксовано найбільший вміст сухої речовини у вирощуваних сортах селери на рівні 18,13-18,54% .
Корені селери збирають в кінці вересня - жовтні, одночасно з капустою.
Селеру не варто садити два роки підряд на тому ж місці, оскільки тоді в ґрунті поширюються нематоди. Після селери краще висівати гірчицю та вику як сидерати, або навесні садять пасльонові культури.