Вже в розпалі городні роботи, і дуже важливо нічого не пропустити в цьому процесі, бо від того, як вчасно і правильно ми все робитимемо, залежить майбутній врожай. Як отримати найкращу розсаду овочевих, ми поцікавилися у завідуючої кафедри овочівництва Уманського національного університету садівництва Олени Улянич.
- Олено Іванівно, вирощування розсади - справа копітка й вимагає чимало часу й фізичних зусиль. А чи можна якось обійтися без цієї процедури, а висівати овочеві відразу у відкритий ґрунт?
- Теоретично це реально, але навіть надранні овочі в такий спосіб у вас дозріють наприкінці літа – восени. Адже плюсові середньодобові температури, які сприятимуть сходженню рослин, в більшості регіонів України спостерігаються наприкінці квітня – на початку травня, коли й засівають городину. Навіть якщо квітень виявився дуже теплим і ваші помідори, капуста, баклажани зійшли – це ще не гарантія, що вони виживуть. Бо до середини травня Україну, як правило, охоплюють приморозки. Отож, ви дуже ризикуєте. Натомість розсаду можна сіяти в закритий ґрунт наприкінці січня – в лютому. І регулювати мікроклімат росту рослин незалежно від зовнішньої погоди. Крім того, висадити у відкритий ґрунт розсаду ви можете тоді, коли небезпека приморозків вже минула (наприкінці травня).
А тепер про економічну сторону справи. Овочі, посіяні у відкритий ґрунт, як я вже казала, поспіють на понад два місяці пізніше ніж вирощені з розсади, поспіють тоді, коли ринок буде вщент насичений дешевою пропозицією. І доведеться віддавати запізнілу городину майже задарма. А вона ж швидко псується…
- Чув, що є не один спосіб вирощування розсади. В чім різниця?
- Можна, по-дідівські просто посіяти овочеві у ящики, коробки, миски й виставити на вікна. Або внести насіння безпосередньо в ґрунт теплиці. Такий спосіб називається безкасетним. І отримаєте ви з ним «рвану» розсаду. Згадайте, як болісно переносять «рвані» рослини пересадку у відкритий ґрунт. Вони тиждень, два, навіть три приживаються. Хворіють. Ви втрачаєте дорогоцінний час, бо затримується дозрівання. Сезонні ціни щодня падають. От і «влітає» вам «рвана» розсада в копійчину.
- Що ж спричиняє важку адаптацію «рваної» розсади?
- Справа в тім, що під час виймання рослини з закритого ґрунту важко не ушкодити розгалужену кореневу систему. В цьому і проблема цього способу.
- Як же тоді найкраще захистити коріння при пересадці?
- Треба засівати розсаду в спеціальні горщики або касети. Такий спосіб називається касетним. При пересадці коріння цілком неушкоджене, разом із субстратом легко виймається з ланок касети або горщиків і закладається у відкритий ґрунт.
- Чим ще вигідніше вирощувати розсаду в касетах?
- Як правило, ви в шість разів менше витрачаєте насіння. При пересадці у відкритий ґрунт рослини без проблем адаптуються, й вегетаційний період триває безперервно. Овочеві культури в такий спосіб ростуть рівномірно й рясно. До речі, в багатьох європейських країнах вирощування розсади в касетах - це окремий підрозділ овочівництва, окремий бізнес. Процес абсолютно налагоджений і механізований. Отож в ЄС той, хто вміє вирощувати добрі овочі, необов’язково переймається доглядом за розсадою. Ми до цього хіба що прагнемо. Тому знати і вміти вирощувати городину «з нуля» в наших практичних умовах не завадить.
Насамкінець, Олена Іванівна попросила нагадати всім городникам: при пересадці розсади у відкритий ґрунт не забудьте її загартувати, залишаючи касети на добу просто неба.
Володимир МАЙСТРЕНКО