AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » Прибуткове бджільництво


Прибуткове бджільництво

Бджільництву сьогодні, на жаль, у нашій країні приділяється замало уваги, хоча цей напрямок є доволі прибутковим, а отримана продукція – дуже корисна.

Та попри це в нас бджолярів за професією переважно немає, а навчальні заклади зрідка надають можливість учитися на пасічника. Тож мед на ринок України постачають здебільшого пасічники-любителі, котрі поза пасікою мають іншу професію і бджільництво використовують як додаткове джерело прибутку. Щоправда, розводять пасіки і у фермерських господарствах, але їх чисельність та ефективність незначні для ринку нашої держави.

Економічний розрахунок

Наскільки прибутковим є бджільництво, і чого більше: витрат чи прибутку? Запитує кожен, хто планує займатись цією справою. Але відповісти на це питання достеменно можуть лише досвідчені бджолярі. Для «Аграрної країни» такий розрахунок зробив пасічник з Черкащини Григорій Кіт, який не один рік займається бджільництвом.

Почнемо з витрат для початківця: бджолина сім’я – 1000 грн.; новий вулик – 500 грн.; одна рамка – 3 грн. (на вулик потрібно до 10 рамок); пасічницький інвентар – 300 грн; бідон для меду – 100 гривень. Якщо вже все це мати, то потрібно пам’ятати ще про постійні статті витрат - цукровий сироп для бджіл, догляд за вуликом, затрати на транспорт при вивезенні бджіл до медоносів. А ще про можливість додаткових втрат, як, наприклад, отруєння медоносного поля, яке призводить до загибелі робочих бджіл, і, відповідно, зменшується кількість меду.

Якщо рахувати прибуток, то, за словами Григорія, реалізація продуктів бджільництва покриває витрати і дає хороший прибуток. Завважте, що продаються всі продукти бджільництва: мед, віск, маточне молочко, бджолиний пилок, підмор, перга, личинкове молочко і т.д. Знаючи ціну на всю цю продукцію, неважко порахувати, скільки вам принесе грошей ваше заняття.

Отож, вартість продуктів бджільництва: 30 г прополісу коштує 40 грн.; 200 мл спиртової настойки прополісу –– 60 грн.; маточне молочко – близько 125 грн.; пилок – 300 грн./1 кг; віск – вищий сорт (жовтий) – 85 грн./1 кг, І сорт (жовто-коричневий) - 80 грн., ІІ сорт (коричневий) - 75 грн.; 0,5 л личинкового молочка коштує 70 грн; підмор (тільця бджіл, що померли природно, відповідно до свого віку, основна речовина - хітин) 4000 грн./ 1кг; перга з медом – 0, 5 л – 180 гривень.

І це далеко не кінець списку тих продуктів, які можна отримати і продати завдяки утриманню бджіл. Але найголовніший продукт – це, звісно ж, мед. Завважте, що бджолина сім’я при правильному догляді і при добрих кліматичних умовах може принести до 100 кг меду, при цьому вартість 1 кг – 33 гривні. До того ж медозбірний сезон триває три місяці, за цей період можна чудово відпочити на природі й оздоровитися.

Тонкощі «медової» справи

Щоб успішно займатися бджільництвом, потрібно знати деякі особливості життя бджолиної сім’ї. Бджоли -  це гуртові комахи, все вони роблять злагоджено і разом, а бджолина сім’я – це один організм, який має чітку мету і функцію. В одній сім’ї налічується близько 30 тисяч, а в літній період – 80 тис. бджіл. До складу сім’ї входять: трутні (вони живуть навесні і влітку, а восени помирають), робочі бджоли – недорозвинені самки, які виконують усі основні роботи, пов’язані з підтриманням умов життя у сім’ї (живе робоча бджола 5-8 місяців, а влітку - 1 місяць), одна матка – повноцінна високорозвинена самка. Роль матки – відкладати яйця для створення нового потомства. Вона не збирає мед, її годуть робочі бджоли, тому літає вона лише з роєм. Тривалість її життя 5 років, але нормальна репродуктивність триває лише 2-3 роки.

Якщо ви хочете займатися бджільництвом, то перед тим, як придбати бджіл, підготуйте місце для встановлення пасіки: сухе захищене від вітрів, подалі від доріг, озер, широких рік, кондитерських фабрик, тваринницьких ферм. Для розміщення пасіки найкращі південно-східні, південно-західні та західні схили, такі місця мають бути затишними, захищеними деревами від північних вітрів. Добре виростити загорожу з живоплоту, чагарників: бузку, жовтої акації, глоду, калини. Вчені-пасічники радять садити на самій пасіці декоративні дерева з густими кронами — липу, каштан, білу акацію, гостролистий клен. Але, якщо саду немає, то для встановлення пасіки можна вибрати будь-яке екологічно чисте місце, бажано подалі від ліній електропередач. Вулики розміщують у шаховому порядку, відстань між рядами - 4 м, між вуликами в ряду – 3 метри.

Пасіка має бути зареєстрована у ветеринарно-санітарній службі, в паспорті її мають міститись відповідні висновки цієї служби. Кожен пасічник повинен один раз на рік проводити огляд бджіл у ветеринарного спеціаліста. Паспорт з відповідними записами має бути при продажі бджіл і продуктів бджільництва.

Щодо вуликів, то сучасні розбірні рамкові вулики - це здебільшого чотирикутний ящик (корпус) з висячими всередині рамками. Рамки у вулику накривають полотниною, яка за розміром дорівнює довжині вулика й ширині рамки з плечиками. Для утеплення вуликів використовують спеціальні подушки, набиті соломою або сухим мохом. Кладуться вони зверху на вулик, а також між бічними стінками вулика і рамкою. Фарбують вулики олійними фарбами у світлі кольори – білий, блакитний, світло-жовтий, які найкраще сприймаються бджолами.

Корисна порада від досвідченого пасічника

Щоб спостерігати за тим, як бджоли збирають нектар, потрібен контрольний вулик. Для цього беруть вулик із сильною сім’єю і молодою маткою. Вулик ставлять під навіс на ваги і кожного вечора, після зльоту бджіл, записують у сайт його масу.

Небажано розпочинати розводити пасіку з однієї сім’ї, краще з не менше двох. Бо сім’ї бджіл бувають різні по силі, працездатності та плодючості маток. У порівнянні видно, яка з них відстає, і що потрібно зробити, аби вона наздогнала кращу. Бувають випадки, що зимою одна із сімей пропадає, тоді є в запасі інша 

 

КАЛЕНДАР ПАСІЧНИКА   

Якщо ви надумали займатися бджільництвом, то пам’ятайте: догляд за бджолами триває цілий рік.

Січень. В січні бджоли перебувають у стані спокою, споживають невелику кількість корму (30 г за добу в 1 сім’ї). В цей час потрібно відвідувати пасіку два-три рази на місяць, якщо пасіка надворі, то вулики обкидають додатково снігом.

Лютий. Бджіл відвідують один раз на тиждень. Якщо запас корму малий, то бджіл підгодовують цукровим сиропом, у вулику має бути запас - 8-12 кг меду.

Березень. В ці дні матка починає інтенсивно відкладати яйця, тому потрібно постійно контролювати корм. Відвідувати бджіл потрібно не менше одного разу на тиждень, а при потребі й частіше. При підозрі на захворювання у паперові пакетики від кожної сім’ї збирають по 50 штук мертвих бджіл і відправляють у ветеринарно-дослідницьку лабораторію для дослідження.

Квітень. Відбувається зміна старих бджіл на нових. У першій половині місяця кількість бджіл зменшується, у другій половині – помітно зростає. Вивозять пасіки в ліс, для використання нектарного і пилкового взятку. При теплій погоді проводять повну ревізію, під час якої оцінюють: силу сім’ї, наявність матки, кількість розплоду, забезпечення кормовими запасами та загальний стан гнізда.

Травень. Матки відкладають до тисячі і більше яєць на добу. Пасічники розширюють гнізда стільниками, підставляють рамки з штучною вощиною для відбудови. Під час годівлі бджіл корм давати лише на ніч.

Червень. Найкращий місяць для масового виведення високоякісних маток, для заміни старих маток новими. Допомагають бджолам знизити температуру у вуликах. Місяць головного взятку.

Липень. Продовжується медозбір з різнотрав’я та з медоносних рослин. Потрібно стежити, щоб не знижувалася кількість сімей.

Серпень. У більшості районів медозбір закінчується, тому потрібна підгодівля. Виявляють і виправляють безматочні сім’ї. Поповнюють кормові запаси - 18 кг меду на сім’ю. Проводять післявзяткову ревізію.

Вересень. Період підгодівлі бджіл до зимівлі. Закінчується період підгодівлі та скорочення гнізд. Приводять до ладу місце для зимівлі бджіл.

Жовтень. Матки закінчують відкладання яєць. Бджоли іноді вилітають на подвір’я.

Листопад. Утеплюють вулики із боків, якщо сім’ї зимують на повітрі, а якщо у зимівнику – то утеплюють зверху.

Грудень. Установлюють нормальні умови у зимівнику і додатково утеплюють вулики, що зимують надворі. Зимівник оглядають 1-2 рази на місяць.

НАТАЛІЯ МАРЧЕНКО

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування