AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Сидерати - зелене добриво


Сидерати - зелене добриво

З
елене добриво - свіжа рослинна маса, що заорюється в ґрунт для збагачення його органічною речовиною і азотом. Використання зелених добрив називають сидерацією, а рослини, що вирощуються для цієї мети, - сидератами.

Сидерати - це переважно бобові рослини (люпин, серадела, озима вика, чина). Можна використовувати на зелене добриво й інші культури (гірчиця, озиме жито) або суміші озимих зі злаковими. Проте азот у ґрунті накопичується в значній кількості лише при вирощуванні бобів. У селянських господарствах завжди кращим попередником вважалася конюшина, яку заорюють після прибирання. Але в даний час насіння конюшини (лугової, повзучої, гібридної) вельми дефіцитне й дороге.

Сидерати, як і інші органічні добрива, надають багатобічну позитивну дію на властивості ґрунту і урожай. При хорошому урожаї сидератів у ґрунт заорюється 3,5-4,5 кг сирої органічної маси на квадратний метр.

Більшість рослин, які використовуються як зелене добриво, мають потужну кореневу систему, яка пронизує орний і підорний горизонт ґрунту. Тому в орному шарі накопичуються поживні елементи, що витягуються корінням з глибоко залягаючих шарів, куди вони зазвичай вимиваються, стаючи недоступними для овочевих рослин.

Зелені добрива за відсутності гною стають найреальнішим джерелом поповнення запасів органічної речовини в ґрунті. Особливо велика їх роль на низькородючих піщаних і супіщаних ґрунтах.

При внесенні сидератів в орному шарі ґрунту накопичується як азот (за кількістю не поступається гною), так і інші поживні речовини. Так, зелена маса люпину містить в середньому 0,45% азоту, 0,10% фосфору, 0,17% калію, 0,47% кальцію.

Від глибини закладення, складу та вологості ґрунту залежить швидкість розкладання: чим більше глибина закладення і грубіше стебла, важчий склад ґрунту, тим повільніше в ньому розкладається зелена маса. Тому для уповільнення розкладання зеленого добрива в ґрунті застосовують глибше і пізнє його заорювання, закладають разом із бобами-сидератами більш інертні матеріали, що поволі розкладаються (торф, солома). Для прискорення використовують менш глибоке закладання й більш ранні терміни заорювання зеленої маси, додають до неї невеликі дози гною або фекалій.

На легких піщаних ґрунтах можна рекомендувати наступну суміш насіння сидератів з розрахунку на 10 квадратних метрів: люпин жовтий -180 г, серадела - 50 г, конюшина біла - 10 г, суріпиця - 15 г, фацелія - 15 грамів Повний набір компонентів не обов'язковий.

Для важких глинистих ґрунтів підходить суміш насіння, що включає: люпин синій - 200 г, вику ярову - 100 г, конюшину білу або рожеву - 15 г, гірчицю - 15 г, фацелію - 15 г, соняшник - 30 грамів.

Можна використовувати і окремі культури: жовтий і синій люпин, гірчицю, сераделу.

Терміни посіву - весною або влітку після ранніх культур. Схема посіву - рядова з міжряддями 20-25 сантиметрів. Глибина закладення дрібного насіння 2 см, крупнішого - 3-5 сантиметрів.

Завважте, що сидерати швидко ростуть тільки при достатній вологості ґрунту. Важливо мати на увазі, що при вирощуванні сидератів запас продуктивної вологи в ґрунті знижується.

Кращий час для закладення сидератів - період їх цвітіння. Рослини скошують або накочують. Потім ґрунт перекопують. Добре починати освоєння ділянки з посіву сидератів, особливо якщо ґрунт сильно засмічений або перезволожений. Це сприяє його швидшому окультуренню.

Сидерати корисні в міжряддях плодових насаджень. Вони сприяють підтримці землі в здоровому і продуктивному стані. Доцільно включати їх у квіткові сівозміни як проміжні культури, для поліпшення санітарного стану ґрунту. В цілому зелене добриво сприяє отриманню екологічно чистої продукції, крім того, при розкладанні таких культур як люпин, гірчиця вивільняються алкалоїди, що пригнічують розвиток хвороботворних мікроорганізмів і нематод.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування