AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агротехніка » З сучасною технікою, за новітніми технологіями


З сучасною технікою, за новітніми технологіями


 

       Державна програма розвитку аграрної галузі підказує селянам найефективніші методи господарювання.

 

         Українські аграрії нарешті дочекалися прийняття чіткого документу, на який можна орієнтуватися, принаймні, упродовж наступних кількох років. Йдеться про державну цільову програму впровадження в АПК новітніх технологій виробництва сільгосппродукції, розраховану до 2016 року. Відтепер багатьом доведеться по-новому подивитися на свої господарства і методи управління в них.

         Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» впевнено освоює головні принципи роботи за новими стратегіями, задекларованими урядовою програмою, і готова поділитися першим досвідом.

Довідково. З початку 2010 року НАК «Украгролізинг» передала сільгоспвиробникам на умовах фінансового лізингу 50 одиниць техніки та обладнання на 6,2 млн. гривень.

      Портфель замовлень компанії на 2010 рік становить 19,4 тисячі одиниць техніки на загальну суму майже два мільярди гривень.

 

Не окремі машини, а комплекси

 

    «Украгролізинг» уже понад десятиріччя працює на аграрному ринку України, а не так давно оновилася сучасним молодим менеджментом. Саме йому й доводиться практично впроваджувати оновлену стратегію лізингових взаємовідносин у галузі.

     - Приємно усвідомлювати, що й наші фахівці доклали зусиль у розробку нової концепції розвитку сільського господарства в країні, – говорить голова правління НАК «Украгролізинг» Микола Шпак. – Зокрема, ми наполягали на використанні терміну не «технічне», а саме «техніко-технологічне переоснащення», коли йдеться про забезпечення аграрного виробництва технікою і обладнанням. У новій програмі це визначення – ключове. І річ не просто у назві, а у новій філософії підходу до принципів розвитку сільського господарства. Адже сьогодні ми говоримо не тільки про техніку – окремо про трактор, комбайн чи борону. А про сукупність високопродуктивних машин і сучасних технологій.

        Селянин добре усвідомлює: коли йдеться про технології, то маємо на увазі і правильно підібране насіння, й ефективні добрива, і відповідну техніку, й розрахований агрономічний час. Ще й мусимо постійно стежити за потребою тієї чи іншої продукції на ринку. Тепер навіть невелике чи середнє господарство мусить орієнтуватися на загальну навколишню ситуацію і запити споживача, враховувати всі нюанси ринку. Тож нова урядова програма систематизує розвиток усієї галузі і впровадження технологій.

        Навряд чи хтось нині стихійно скуповує машини, як це відбувалося останніми роками. Тепер мислимо і рахуємо по-іншому. Господар придивляється не до окремого механізму, агрегату, а націлюється на цілий машинний комплекс. А під ним розуміємо набір машин, які повністю забезпечують високопродуктивне виробництво за тією чи іншою сучасною технологією. Скажімо, машинний комплекс для вирощування зернових культур. Застосовувати при цьому оптимальну для його місцевості та умов технологію - традиційну, міні- чи no-till – то вже вибір самого господаря.

        Технологія вирощування однієї культури, наприклад, пшениці чи кукурудзи, може бути різна. Та саме лізингова компанія допомагає виробнику озброїтися повним комплексом машин для обраної ним технології. Вирощуєш цукрові буряки чи ріпак – будь ласка, підбирай інший набір машин. Постійною залишається лише орієнтація на сучасні енергозберігаючі технології, технічне забезпечення реалізації цих технологій за допомогою вітчизняної техніки нового покоління. Тому ще минулого року НАК почала відпрацьовувати нові напрямки і методи роботи з лізингоодержувачами, а саме - приступила до поступового відходу від постачання окремих машин і обладнання до поставок повнокомплектних комплексів машин і механізмів для рослинництва і тваринництва під конкретні сучасні аграрні технології.

       - Техніко-технологічне переоснащення, – наголошує Микола Шпак, – це коли, крім машинного комплексу, потрібно потурбуватися і про початковий продукт – насіння, засоби захисту рослин, добрива, а також перевезення врожаю, його зберігання. Скажімо, товаровиробник, який вирощує зернові культури, повинен мати і тік, і спеціальний транспорт, і обладнання для первинного обробітку зерна, і можливість зберегти вирощене на сучасному елеваторі.

         Проблеми переробки сільгосппродукції можна назвати нині принциповими, стратегічними. Це, звичайно, добре, що Україна - серед світових лідерів за обсягами експорту зерна. Та от коли йдеться про соняшник, то тут ситуація ще ліпша, бо експортуємо не сировину, а готовий продукт - олію, - демонструючи вищий ступінь організації виробництва. Як, зрештою, і державницького мислення.

         На виконання рішень Уряду НАК «Украгролізинг» заплановано також постачання сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам повнокомплектних овоче- та плодосховищ, будівель і обладнання для оптовороздрібних ринків

         Для будівництва нових тваринницьких комплексів теж кардинально змінюються підходи. Це раніше було просто: передав обладнання в лізинг, наприклад, для свинокомплексу чи виробництва молока -  і збувся. А як воно там працює, який результат дає - байдуже. Головне, аби планові платежі за віддане у лізинг обладнання вчасно надходили. Хоча відомо: техніка забезпечує лише 20% потреб тваринницького господарства. Тому що під обладнання потрібне приміщення (проект, матеріали, будівництво), спеціалісти, худоба, корми… Інакше не тільки жодного прибутку не матимеш, а ще й збитків наберешся, хоч і техніку та обладнання вигідно придбав. Без продуктивних тварин навіть найкраща техніка – ніщо. Тому «Украгролізинг», дбаючи про кінцевий результат агропідприємства, до комплексу сучасних машин обов’язково додаватиме ще й змогу взяти худобу за зручними лізинговими програмами. Тобто компанія прагне забезпечити тваринницький комплекс, так би мовити, під ключ.

 

Лізинг – це зручно і економно

          Усе це дає підстави керівнику компанії говорити про зміни у лізингових взаєминах та, власне, і нову роль самого лізингу. «Ми сьогодні розширюємо погляд від простих одноопераційних машин до багатофункціональних комплексів і технологій, – говорить Микола Шпак. - Що таке машинний комплекс без сучасної технології? Це, даруйте, залізо, яке не дає змоги з найбільшою ефективністю ним скористатися. Наше першочергове завдання – зробити так, щоби комплекс справді запрацював на повну потужність.

          Програми, прийняті нещодавно Урядом, є своєрідним втіленням наших ідей. У цих програмах абсолютно чітко прочитується, що лізинг виступає одним із механізмів забезпечення нових стратегій. Певна річ, щоби сучасні новітні технології стали реальністю і дали високі результати, мають бути і відповідні дійові інструменти – фінансові, технічні, технологічні та людські. Нова філософія лізингу і полягає в тому, щоби стати таким дійовим інструментом».

 

Довідково. За 2007–2009 роки номенклатура сільськогосподарської техніки, яку «Украгролізинг» має змогу поставляти аграріям, зросла майже вдвічі й на кінець 2009 року складала більше 1,3 тис. найменувань. Їх виготовляють понад 80 вітчизняних машинобудівних підприємств.

Тільки за останній рік перелік машин і обладнання, які компанія поставляє лізингоодержувачам, розширений на 200 найменувань.

 

         Головну проблему - «де взяти гроші?» - у НАК «Украгролізинг» теж розглядають системно. Адже пошук резервів – також питання філософське. У процесі зробленого аналізу розкладали все, як то кажуть, по поличкам. Скажімо, порахували, що протягом 2-х останніх років втрачено на українських полях до 25 млн. т зерна, фактично чверть можливого врожаю. І все це через відсутність одного з основних елементів машинно-збирального комплексу – сучасного комбайна.

         Наступний елемент у структурі втрат – банальне недотримання елементів технології. Тобто, невчасно посіяли, затягнули період збирання… На певних сортах пшениці через це втрачають до 60% врожаю. Країні сьогодні потрібно майже 40 тис. високопродуктивних комбайнів з пропускною спроможністю від 15 кг маси на секунду, щоби у технологічні терміни збирати зернові. А існуючий парк машин на 80% укомплектований зношеною, морально застарілою технікою. Для повного переоснащення сільгоспвиробництва треба десь 120-150 млрд. гривень. Звісно, це величезні гроші, яких держава сьогодні не має. Та вихід із ситуації є. Треба сповна задіяти механізм фінансового лізингу, принаймні, його п’ятирічну схему. І вже йтиметься не про таку фантастичну суму, а про 30 млрд. гривень. Правда ж, набагато реальніше? Якщо програму переоснащення вітчизняного АПК чітко розпланувати не на 5, а на 10 років, то фактична потреба у сільгосптехніці сягатиме щорічно вже 15 млрд. гривень. Як-то кажуть, зовсім інша арифметика.

 

Сучасні ракети-носії вже випускаємо. Черга – за комбайнами

          Статистичні дані підтверджують, що протягом останніх 2-х років село закуповує техніки в середньому на 12-15 млрд. грн. щороку. Причому, на 10 млрд. грн. імпортної і лише на 2 млрд. – вітчизняної. Чому? Відповідь проста: тому що наша техніка переважно однофункціональна, виробництво багатоопераційних агрегатів наші виробники ще не освоїли. Потужного трактора і сучасного комбайна з українською маркою взагалі немає. НАК «Украгролізинг» нічим не може допомогти малим і середнім господарствам у придбанні імпортної техніки, бо компанія працює лише з вітчизняними виробниками. Тому лізингодавачі пропонують компромісне рішення.

        - Трактор і комбайн з українською маркою, які успішно конкуруватимуть з ліпшими зарубіжними аналогами, можуть з’явитися вже найближчим часом, якщо внести деякі зміни до Закону „Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для АПК”, – впевнений Микола Шпак. – Зокрема, і ми лобіюємо такі зміни, в частині, наприклад, зменшення відсотків комплектації українськими частинами. Зараз це 50%, але для позитивного результату мав би стартувати, скажімо, з 10-ти. І поступово, протягом 5-ти років, сягав би тих же 50%. Така динаміка стимулювала би вітчизняне виробництво. Це найреальніший вихід із нинішньої ситуації, бо у нас немає часу, який, як відомо, – гроші.

         Причому цю проблему можна розв’язати завдяки простому політичному рішенню. Не потрібно вигадувати велосипед. Чудес не буває. Німці 100 років йшли до свого сучасного комбайну. Ми ніколи не створимо такий модерновий продукт, лише покладаючись на власні сили. Треба кооперуватися з лідерами світового сільгоспмашинобудування. Можна взяти для прикладу завод «Моро» у Франції - це неподалік від Лілля. Їх комбайн складають з 76 тис. комплектуючих. Але сам завод виготовляє лише одну – раму. Все інше – наче конструктор Лего – з комплектуючих від різних постачальників. Водночас, за найпершої ж потреби оперативно міняють одну деталь на іншу, швидко модернізують окремі вузли чи системи. І все це не заважає комбайну «Моро» залишатися гордістю французького машинобудування.

         Певна річ, гроші для реалізації перспективних проектів в аграрному секторі України можна знайти і у закордонних інвесторів. Зокрема, свої побажання співпрацювати з НАК «Украгролізинг» лише минулого року висловили провідні компанії з Канади, Південної Кореї, Японії, Ізраїлю, Білорусі. Вони готові інвестувати проекти зі спорудження сучасних зернопереробних комплексів і технічного оснащення молокоприймальних пунктів. Звичайно, такі масштабні проекти стануть реальними тільки за належного сприяння нашої держави, яка забезпечить відповідні урядові гарантії подібним міждержавним угодам.

         - Суть Державної цільової економічної програми впровадження в агропромисловому комплексі новітніх технологій виробництва сільськогосподарської продукції – дати шанс і можливість вітчизняним аграріям рентабельно, прибутково господарювати, отримувати гарантований результат і для себе, і для країни загалом, – переконаний голова правління НАК «Украгролізинг» Микола Шпак. – Таку ж мету ставить перед собою і наша компанія. Всі нові проекти, над якими працюємо, - це перші кроки на шляху інноваційного реформування агросектору України. Вони вже цього року повинні дати свої результати. А значить, український селянин має відчути себе впевненим, конкуруючи на складному сучасному ринку. І обов’язково досягти успіху. В чому ми і прагнемо йому допомогти, орієнтуючи на сучасні технології та зручні фінансові інструменти.

       

                                                                                                         Ірина САДОВА

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування