AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Квітникарство » Звичайне диво


Звичайне диво

      «Що там, медом намазано?» - кажуть в народі про місце, куди людина особливо сильно прагне. А й справді, таку смакоту як мед ні з чим і не порівняєш. Але здавна його полюбляють не лише надзвичайний смак, а й за дивовижні властивості, які до кінця ще не вивчені.

Якщо запитати знавців, вони скажуть, що мед містить понад 500 компонентів, необхідних людині. Та оголосити увесь список не здатен ніхто.

Лише у складі вуглеводів меду втримується аж 25 видів цукрів, найголовніші – глюкоза, фруктоза, сахароза, декстроза. Макроелементи: калій, натрій, кальцій, магній, залізо, фосфор та інші; мікроелементи: алюміній, мідь, марганець, свинець, цинк; ферменти: інвертаза, діастаза, каталаза, ліпаза й інші. Темний мед містить більше мінеральних речовин, ніж світлий. Ще в меді багато амінокислот (практично всі). Що цікаво, вітамінів у ньому зовсім небагато: B6, В2, тіамін (B1), біотин, фолієва кислота, вітамін С.

          Знаменитий бальзам матінки д’Артаньяна, згаданий Дюма в романі «Три мушкетери», складався з бджолиного воску, меду та листя подорожника. Ним лікували рани, що довго не загоювалися. Окрім бактерицидної дії, мед чудово впливає на серцево-судинну, нервову системи, поліпшує склад крові, оскільки дезінфікує печінку і нирки.

           Науковці, які вивчають корисні властивості меду, стверджують, що в ньому зберігаються всі лікувальні властивості тих рослин, з яких він зібраний бджолою. І кожен вид меду особливий - має тільки свою терапевтичну дію. При захворюваннях дихальних шляхів радять використовувати гірський мед з материнки і лаванди. Перший мед, зібраний з плодових дерев, польових рослин і квітів каштану, чудово лікує нирки. А ось лісовий і степовий, з липи та м’яти, корисний при захворюваннях серця і неврозах. Степовий мед, з м’яти і материнки, рекомендують при хворобах системи травлення.

          Натуропати пояснюють, чому мед не потребує енергозатрат у процесі перетравлювання в організмі людини.

 

Виявляється, за нас це вже зробили працелюбні бджоли. Будь-якій людині для зміцнення загального стану здоров’я не завадять 4-6 чайних ложок меду на добу. Він допоможе швидко відновити сили, заспокоїть підірвану нервову систему і зміцнить серцевий м’яз. Тому бажано їсти його перед і після великих фізичних навантажень, оскільки він має високу калорійність (315 калорій/100 г). Так, спортсменам корисно вживати медовий «допінг» за 30 хвилин до початку змагань.

 

 Травневий мед - бджолам

          Бджолярі поділяють мед на весняний (акація, клен), ранньолітній (біла конюшина, малина), літній (липа, гречка, соняшник), осінній (верес, конюшина, різнотрав’я), на квітковий та падевий, а також на монофлерний (один тип квітки - акація, липа тощо) та поліфлерний (різнотрав’я). Та яким би заплутаним не був «родовід» меду, він завжди смачний і теплий.

         Але, перш ніж потрапити на наш стіл, мед «проживає» складні процеси. Коли він визріває (з нього повинна випаруватися зайва волога), з вуликів витягують стільники, зрізають з них воскові кришечки (забруси), відкачують та фільтрують мед у медогонках і заливають його в липові діжечки (в ідеалі) або скляні бутлі (найчастіше).

Незалежно від матеріалу, з якого виготовлено посуд, мед зберігається досить довго (якщо дотримати певних умов). По-перше, приміщення має бути темним і сухим (мед - надто гігроскопічний продукт - якщо вбере в себе вологу, то обов’язково забродить). По-друге, банку з медом треба щільно закривати кришкою (щоб не увібрав сторонні запахи). І по-третє, мед у жодному разі не можна підігрівати вище 50°С, інакше всі його корисні властивості зникнуть, хімічний

 

склад зміниться, а природні ферменти і антибіотики зруйнуються. Щоб зберегти мед у стільниках (не надто тривало), їх обгортають вощеним папером.

А от забруси та маточне молочко краще вживати свіженькими. Втім, якщо вам заманеться зберігати їх до зими, заморозьте в морозильнику і діставайте безпосередньо перед вживанням.

           Збирати цілющий продукт бджоли починають з першим весняним теплом. З’являються перші квіти, що приманюють до себе комах. Цікавий факт: весняний мед дуже рідко забирають із вуликів, бо він потрібний для прокорму молодих бджіл. Вони їдять перший мед, який вважається найкориснішим, і набираються сил. У майбутньому вони славно попрацюють.

Лише як виняток бджоляр навесні відбере цей коштовний корм у бджіл, тож не спокушайтеся «травневим» медом, що вдосталь продається на ринках. Бо перший мед починають відкачувати у середині червня.

           Мед буває ще й падевим. Це особливий сорт, приготовлений бджолами з паді – солодкого соку, який виділяють листки дерев. Падь рослинна, яку бджоли збирають, іноді ще називають медвяною росою. У нас до падевого меду зазвичай ставляться з деякою зневагою, а в європейських країнах він цінується іноді вище деяких сортів квіткового: у падевому більше мінеральних речовин.

Правильно зїсти

Щоб відкрити всі смакові та цілющі властивості меду, його потрібно правильно споживати. Цей продукт біологічно активний, тому для виявлення лікувального впливу на організм його достатньо зовсім трішки. Мед необхідно споживати маленькими дозами, насолоджуючись його ароматом і смаком, а через 15-20 хв. випити міцного

 

ромашкового чаю. Корисно споживати мед перед сніданком і через 2 години після вечері. Якщо є можливість, то і за півгодини перед обідом. Для отримання максимального лікувального ефекту мед необхідно як можна довше затримувати в ротовій порожнині для засвоювання його через слизову оболонку.  

Рекомендована денна норма - 100-150 г меду. Він добре засвоюється з фруктами, овочами, з молоком і молокопродуктами. Ідеальний щоденний сніданок – каша з медом і маслом, сир з медом чи канапка з житнім хлібом, маслом, сиром і медом.

Мед – не лише здорова їжа. Це універсальний лікар, допомога котрого надзвичайно актуальна саме тепер, у нашому сьогоденні з постійними стресами, перевтомленнями і негараздами. Переважна більшість людей лікується фармацевтичними препаратами, бажаючи отримати швидкий позитивний результат. Деколи без медикаментозних препаратів не обійтись, але це крайні випадки, коли немає часу вклонитись тим чи іншим природним препаратам: травам, ягодам, меду

Найсмачніші ліки

Мед для лікування повинен бути натуральним, бджолиним. Систематичне його вживання в їжу діє регулюючим чином на кишечник. Мед вживають для лікування гастритів і виразки шлунку (з підвищеною кислотністю). Причому його треба розвести теплою водою, бо лише разом із рідиною мед розчинює слиз у шлунку, знімає біль, нудоту та печію. Відмічено і загальнозміцнюючу дію меду на організм хворого. При цьому у хворих підвищується гемоглобін,

 

знижується збудженість нервової системи, покращується настрій, сон тощо.

Дослідження доводять, що при звичайних методах лікування виразок шлунка та дванадцятипалої кишки виразка зарубцьовується в кожного третього хворого, а при застосуванні меду – в кожного другого.

Народна медицина рекомендує при захворюванні на туберкульоз споживати мед з молоком, різними жирами (вершкове масло, гусячий жир, смалець) та іншими висококалорійними продуктами. Нерідко до цього додається сік алое. Найбільшою популярністю користуються такі рецепти:
1. 100 г меду, 100 г вершкового масла, 100 г смальцю або гусячого жиру, 15 мг алое і 100 г какао розігріти разом (не кип’ятити). Вживати по 1 ст. л. на склянку теплого молока 2 рази на день (зранку та ввечері).
2. 150 мг соку алое змішати з 250 г меду і 350 мг вина „Кагор”, настоювати в темряві при температурі 4-8°С протягом 4-5 днів. Вживати по 1 ст. л. 3 рази на день за 30 хв. до їди.
           Нагадаю, що до складу меду входить глюкоза, яка є необхідним енергетичним матеріалом, в першу чергу для м’язової тканини і м’язів серця. При ослабленні серцевого м’яза рекомендують споживати мед невеликими порціями по 1 ст. л. 2-3 рази на день з молоком, сиром, фруктами. У народній медицині мед з соком овочів застосовують при лікуванні хворих на гіпертонію. А саме:

1. По 1 склянці соку столового буряка, моркви, хрону (натертий хрін попередньо настоюють у воді впродовж 36 год.) і сік 1 лимона змішують з 1 склянкою меду. Вживають по 1 ст. л. 2-3 рази на день за 1 год. перед їжею або за 2-3 год. після їди; курс лікування – 2 місяці.
2. По 1 склянці соку червоної моркви, хрону (натертий хрін попередньо настоюють у воді впродовж 24 год.), меду і сік 1 лимона перемішують. Вживають по 1 ст. л. 3 рази на день за 1 год. перед їжею або за 2-3 год. після їди.

Зберігати ці суміші необхідно в добре закритій скляній тарі в прохолодному місці.

Через порушення окислювальних процесів у людей з хворим серцем розвиваються депресивні явища. Мед нормалізує функцію нервової системи. Є підстава вважати, що він стимулює розширення коронарних судин і поліпшує коронарний кругообіг.

В народній медицині відмічено: мед дуже позитивно впливає на нервову систему. Глюкоза і фруктоза покращують живлення клітин, окислювальні та знешкоджуючі отрути процеси, в результаті чого забезпечується спокійний сон, зменшується подразливість, покращується зір, підвищується працездатність.

          Мед позитивно впливає на хворих і з ознаками нав’язливого неврозу. Явища страху, сумнівів, нерозумні дії поступово зменшуються в результаті покращення регуляції центральної нервової системи під лікувальним впливом меду на нервові клітини.

Нема більш нешкідливого снодійного, ніж склянка медової води.
Завдяки своїм регулюючим діям на нервові клітини і здатності мобілізувати захистні сили організму, при регулярному вживанні, бджолиний мед займає важливе місце в профілактиці та лікуванні нервових захворювань.

Застосовують мед і для лікування цукрового діабету. Бо він містить інсуліноподібні речовини. Рекомендують таким хворим споживати по 1 ч. л. меду зранку, перед обідом і вечерею.

         Отож, звичайне диво – мед, чудово слугує не тільки нашим гастрономічним уподобанням, а й підтримує здоров’я, красу, даруючи довголіття.

                                                                Дарина ПОЛІЩУК

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування