AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агрополітика » Про «золотi» яблука


Про «золотi» яблука


Кожен громадянин нашої країни має право безкоштовно отримати 2 га землi пiд особисте селянське господарство. Але що ж з ними робити далi?

Якщо на такiй дiлянцi в 2 га (або 4 га — середнiй розмiр паю в Українi) посiяти пшеницю - що й робить бiльшiсть вiтчизняних фермерiв - то за найсприятливiших умов восени за неї можна виручити 10 (20) тис. гривень. Розрахунок простий. Хоча в нашiй країнi середня врожайнiсть пшеницi становить 30 ц/га, припустiмо, що нашому селяниновi вдалося вийти на європейський рiвень (45-50 ц/га). 50 ц множимо на максимальну вартiсть - 1000 грн./т - виходить 5000 грн. з кожного гектара. I це щонайбiльше.

А можна на цiй самiй площi розбити сад, який даватиме 40 т високосортних яблук iз гектара. I навiть якщо продати врожай оптом за мiнiмальну цiну (3 грн. за кг), то дохiд сягне 240 (480) тис. гривень. Отже, вирощувати яблука як мiнiмум у 20 разiв вигiднiше. А якщо порахувати щорiчнi затрати на обробiток зернового поля, обслуговування технiки, придбання пального, перевезення, зберiгання врожаю на елеваторi тощо, то сад виявиться вигiднiшим разiв у п’ятдесят. При цьому не варто забувати, що плодоноситиме вiн протягом 25 рокiв (при використаннi нових iнтенсивних технологiй).

Тож не дивно, що останнi пiвтора десятилiття в Польщi садiвництво розвивається небаченими темпами. А в Українi вигiднiсть цього бiзнесу поки що розумiють здебiльшого iноземнi пiдприємцi. Наприклад, поблизу Вiнницi одна австрiйська компанiя нещодавно заклала 300 га садiв, ще одна, турецька - 600 гектарів.

Старi сади радянського зразку не могли давати високих урожаїв. Як правило, ранiше дерева розмiщували за схемою 8х6 метрів. Причому вони були високорослi, що ускладнювало збирання фруктiв. А нинi розбивають шпалернi сади - схема посадки нагадує виноградники. Iнтервал мiж саджанцями 0,7 м, вiдстань мiж рядами - 3,5 метри. Таким чином, на гектарi вмiщається 4 тис. дерев. А деякi садiвничi пiдприємства розмiщують їх ще густiше - 0,6x3,25 метри. Висота сформованих яблунь i груш у таких садах - 3 метри. Перевага шпалерного саду в тому, що дворiчнi саджанцi сучасних якiсних сортiв перший урожай дають уже в рiк посадки. I з кожним роком плодоносять все бiльше. Однак, врожай слiд регулювати за допомогою щорiчного обрiзування, оскiльки в один рiк можна отримати 50 т з гектара, а наступного виснаженi дерева дадуть лише 10 тонн.

Зрозуміло, розбити сад — рiч непроста. Тому охочим зайнятися нею слiд звертатися до фахiвцiв. Вони ж таки допоможуть вибрати сорти з урахуванням особливостей ґрунту та iнших чинникiв.

МИКОЛА ЛАНОВЕНКО

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування