AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Овочівництво » Озима цибуля: особливості вирощування


Озима цибуля: особливості вирощування


Сьогоднішні фермери, і їх можна зрозуміти, намагаються отримати ранню і якісну продукцію та реалізувати її за найбільш високою ціною. Щоб втілити в життя таку мету, їм потрібно якомога детальніше знати про виробництво озимої цибулі ріпчастої.

Завдяки методу, про який піде мова, можливо отримати врожай на 1-1,5 місяці раніше порівняно з цибулею весняного посіву і на 2-3 тижні раніше за розсадну культуру. У багатьох країнах Середземномор'я це основна технологія. М'який і вологий зимовий клімат Іспанії та Італії, Туреччини та Сирії за такої технології вирощування завжди дозволяв отримувати пристойні врожаї. Останнім часом вирощування озимої цибулі активно впроваджується і на південній території України.

Відомо, що для росту і розвитку рослин необхідні не тільки наявність основних п'яти факторів: світла, тепла, вологи, повітря та мінерального живлення, важливі й певні їх співвідношення. Особливу увагу потрібно звернути на реакцію рослини до співвідношення світлого (довжина дня) і темного (довжина ночі) періодів доби. Довжина дня служить показником часу року і зовнішнім сигналом для переходу до цвітіння або для підготовки до несприятливого сезону. Фотоперіодизм (фізіологічна реакція організмів на добовий ритм освітлення (співвідношення довжини дня та ночі) істотно впливає на цвітіння, утворення бульб, цибулин, коренеплодів, качанів, стебел, період спокою. Тому для озимого виробництва цибулі призначені гібриди короткого або середнього дня. Вони формують нормальну товарну продукцію за тривалості світлового дня 12-14 годин. Не слід використовувати для підзимової сівби гібриди, призначені для весняного посіву, оскільки вони гірше переносять перезимівлю.

         Технологія вирощування озимої цибулі дуже близька до вирощування звичайної ярої цибулі. Найкращими попередниками для цибулі є зернові, ріпак, гірчиця, кукурудза, горох, томат, всі види капусти, огірок, морква. Не слід висаджувати цибулю по цибулевих раніше ніж за 3-4 роки. Для одержання тонни врожаю рослинам цибулі в ґрунті повинно бути доступно, з урахуванням внесення добрив: азоту - 5 кг / га, фосфору - 3 і калію - 4 кг / га. Фосфорні та калійні добрива вносять при підготовці поля до посіву, а азотні - 30% восени і 70% навесні як підгодівлю. Велику увагу потрібно приділити підбору сортименту.

           Нині до Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні, занесено 130 сортів і гібридів цибулі ріпчастої як вітчизняної, так і зарубіжної селекцій. Серед них є і представники озимого напрямку Вольф F1, Радар, Ала, Августа, Хиберна, Свифт, Стаккато F1, Пантера F1, Лежио F1, Мадеро F1, Гледстоун F1.

          Останнім часом на насіннєвому ринку України пропонується нова й перспективна продукція компанії «Satimex» (Німеччина). Великий набір сортименту компанії проходить випробування на полях вітчизняних фермерів та аматорів, серед інших культур вирощують 5 сортів і гібридів озимої цибулі ріпчастої.

Назва

Група стиглості

Цибулина

Напрямок використання

Характеристика

Форма цибулини

Колір

на зелене перо

цибулини

Мартина

рання

округла – до плескато-округлої

жовто-коричневий

ХХХ

ХХ

висока стійкість до низьких температур, короткий період зберігання

Тексас Грано

рання

округла

жовто-коричневий

ХХХ

ХХ

найкращий сорт для перезимівлі в зоні помірного клімату

АС-МТ 137

рання

округла – до плескато-округлої

світло-коричневий

ХХ

ХХ

найбільш ранній сорт для перезимівлі в південних регіонах

АС-МТ 136

середньорання

округлий до видовженого

світло-коричневий

Х

ХХХ

для перезимівлі в зонах помірного клімату, формує цибулину середнього розміру

Сеншиу Елло

середньопізня

округлий до плескато-округлого

жовтий

ХХХ

ХХ

найбільш пристосована озима цибуля

АС-АS 182 F1

cсередньорання

округла

жовтий

ХХХ

ХХ

дуже надійний та урожайний гібрид

 

        Оптимальні строки посіву озимої цибулі в Лісостепу припадають на середину серпня, а в Степу - на кінець серпня, з таким розрахунком, щоб перед початком зими рослини утворили 4-6 листків і не було ознак утворення цибулин. Норма висіву складає 3,4-4,5 кг/га або 0,9-1,2 млн. штук. Навесні необхідно провести глибоке міжрядне рихлення ґрунту. Ознакою доброго визрівання цибулин є розм’якшення несправжнього стебла та вилягання пера (листя).

        Збирання врожаю починається при масовому пожовтінні, виляганні 20-30% пера.

         Перед тим закладанням овоча на зберігання цибулини досушують в сухих приміщеннях, де влаштовують протяг, укладаючи тонким шаром на дощаті щити або підвішуючи їх у зв'язках. Після цього цибулю сортують, очищають від коренів і сухого пера, залишаючи шийку довжиною 2 сантиметри. Цибулини укладають у ящики, продезинфіковані вапном, висотою у 2 ряди і прибирають у сховище. Ящики встановлюють штабелем один на одного в сухому приміщенні з температурою повітря близько 0...+1ºС.

         До речі, якщо не обрізати перо, можна плести гарні цибульні "коси" за допомогою шпагату. Їх зберігають за тих же умов.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування