AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Агротехніка » Надійна техніка для села


Надійна техніка для села

      Як щонайкраще забезпечити сільгосптоваровиробників необхідною технікою і при цьому найоптимальніше скористатися державними коштами? Відповідь на це запитання дає система державного лізингу. Ним в Україні опікується Національна акціонерна компанія «Украгролізинг». До голови правління компанії Миколи Шпака ми й звертаємося із запитаннями.

 

Чіткий облік і контроль повернень

- Миколо Васильовичу, під час кризи доводиться непереливки банкам, котрі марно намагаються повернути деякі видані кредити. Вочевидь, і у лізинговій схемі не обходиться без такої проблеми?

- Маючи вже, на жаль, гіркий досвід спілкування із недобросовісними клієнтами, особливо намагаємося впорядкувати систему розрахунків, повернення лізингових платежів. Ще й забезпечити таку систему, яка б максимально упереджувала можливість несплат за лізинговими зобов’язаннями. Адже маємо справу із державними коштами.

   Наша нова команда здійснила комплексну інвентаризацію компанії. Отож усе чітко зафіксовано і підтверджено документами: скільки й якої техніки працює в господарствах, наскільки вчасно наші клієнти розраховуються за її експлуатацію, яка кількість механізмів перебуває на зберіганні, очікуючи нового лізингоодержувача або покупця. Те саме стосується і бухгалтерського обліку.

    Боротьба з кризою – це, передусім, постійний контроль за роботою наших підрозділів, особливо – обласних філій. Адже там, у регіонах, в основному формується портфель наших замовлень. І від

 

системної роботи філій залежить, чи вчасно повертаються планові лізингові платежі. Бо саме завдяки таким мільйонним поверненням накопичуються лізингові кошти, які ми одразу ж спрямовуємо на придбання техніки та обладнання для нових лізингоодержувачів. Щоправда, минулого року допомогли і додаткові 100 млн. гривень. Стабілізаційного фонду, хоча перші 8 місяців року нам довелося обходитися без будь-яких інших фінансових вливань. Криза вчить покладатися на свої сили – це теж один із її уроків.

 

Боржникам не сховатися

- Які ж санкції загрожують тим, хто нехтує фінансовою дисципліною, не поспішає повертати планові лізингові платежі?

- Ми відпрацювали таку систему, щоб наші боржники не змогли переходити у стадію злісних, хронічних: графіки планових платежів постійно відстежуються. Як тільки зафіксована затримка платежів, згідно із умовами договору фінансового лізингу починається процедура вилучення техніки. При тому, що умови придбання техніки в лізинг надзвичайно лояльні, вигідні навіть малим та середнім господарствам, порушувати їх аж ніяк не годиться.

   Список порушників одразу подається у наші спеціальні підрозділи (управління по роботі з боржниками), котрі починають процес вилучення техніки. Бо на неї з нетерпінням чекають нові лізингоодержувачі. Віднедавна така техніка систематично проходить технічний огляд. До 10 числа кожного місяця мені подають звіт про його результати і подальший розподіл цих механізмів серед нових клієнтів.

- Очевидно, боржники не завжди одразу й охоче повертають техніку, за експлуатацію якої місяцями не платили?..

- На жаль, не обходиться і без різних викрутасів. Іноді довго розшукуємо приховані чи втрачені

 

механізми. Фахівці нашого управління по роботі з боржниками виїжджають у регіони, де контролюють пошук і передачу у повторний лізинг вилученої техніки. Доводиться звертатися й до місцевих силових структур для розшуку, вилучення та повернення техніки, стягнення заборгованостей.

      Доброю підмогою у роботі з боржниками стали виконавчі написи нотаріуса стосовно того чи іншого проблемного лізингоодержувача. Зокрема, протягом минулого року підготовлено і надіслано 70 таких виконавчих написів. Значна частина боржників після отримання цих своєрідних заяв-вимог та виїзду працівників компанії на місця погасила заборгованість та розпочала сплату чергових лізингових платежів. Водночас за 28 виконавчими написами нотаріуса торік вилучено 608 одиниць техніки. Її поступово передаємо у повторний лізинг або продаємо.

   Нашим юристам не бракує роботи. Протягом 2009 року вони подали 167 позовних заяв на загальну суму 126,1 млн. гривень. Судами задоволено 105 позовів на суму 23,7 млн. гривень. Нині у виконавчому впровадженні перебуває 65 справ на 53,4 млн. гривень.

 

Допоможуть ще й навігатори

-   Ви заздалегідь перевіряєте платоспроможність своїх потенційних клієнтів?

- Це одне з головних завдань наших провідних департаментів і філій. Тому перш, ніж укласти договір фінансового лізингу, цікавимося діловою репутацією майбутніх клієнтів, їхніми фінансовими можливостями. З нинішнього року ми розробляємо систему, за якою будемо встановлювати навігаційні прилади на комбайни і трактори, що передаються лізингоодержувачам. Тож знатимемо не тільки місце дислокації техніки, але й час, інтенсивність її експлуатації. Крім того, створили постійно діючу групу для контролю за страхуванням або перестрахуванням техніки, наданої на умовах фінансового лізингу.

    Ми кожним своїм кроком доводимо, що лізинг є найоптимальнішим і найефективнішим інструментом державних інвестицій у сільське господарство. Він дає змогу звести до мінімуму ризики, пов’язані з кризовими явищами.

                                                                    Розмову вела Ірина САДОВА

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування