AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Квітникарство » Великодній стіл


Великодній стіл


 

    Великдень - свято Світлого Христового Воскресіння - центральна подія в духовному житті християнина. Тож відзначається воно з величезним благоговінням, торжеством і радістю. 

        Прийшовши на Русь із Візантії, християнство принесло у святкування Великодня і церковний ритуал. І він, як самий урочистий, отримав назву «цар днів», або Великий день.

        Весь тиждень, що передує цьому дню, - Великий, або Страсний тиждень. Всі дні цього тижня символічно відбилися в народних традиціях, звичаях, обрядах, Пасхальному столі. Існувало повір'я, що знесені в Чистий четвер яйця, з’їдені на Великдень, охороняли від недуги. Починаючи з Чистого четверга, всі господарі та господині на Русі готувалися до святкового столу, фарбували і розписували яйця, пекли паски, баби, млинці, дрібні вироби з кращого пшеничного борошна із зображенням хрестиків, баранчиків, півників, курочок, голубків, жайворонків, а також медові пряники. Великодні пряники відрізнялися від звичайних тим, що мали силуети домашніх тварин або яйця.

       До святкового столу готували багато їжі, запікали баранчика, окіст, смажили телятину. Гарячі страви до Великоднього столу не подавали. В цей день не прийнято подавати і рибу. Воднчас Великодній стіл був пишним, смачним, красивим. 

      Паски (куличі), стіл, ікони, будинок прикрашали штучними квітами. Діти і дорослі виготовляли їх з яскравого кольорового паперу. Ця робота, як і розписування яєць, була захоплюючим заняттям. 

       За давньою традицією фарбовані яйця укладали на свіжу пророслу зелень вівса, пшениці, а іноді - на ніжно-зелені крихітні листочки крес-салату, які спеціально заздалегідь пророщували для свята. У будинках запалювали свічки, лампади, люстри, світильники. Великдень вважався сімейним святом, святкували його в колі сім'ї.

 

Паска Великодня

      Обов'язковою стравою на Пасхальному столі завжди був освячена в церкві паска. На відміну від тіста для пирогів, куди не годиться класти яйця, в тісто для кулича кладуть багато яєць, збитих в піну білків, багато вершкового масла і цукру. Всі ці компоненти дозволяють отримати гарне здобне тісто, а готові паски довго зберігаються, не черствіють. Для того, щоб дріжджі краще «працювали» і могли б «підняти» всю здобу, тісто не можна відразу перевантажувати. Тож готують його в кілька прийомів, вливаючи і додаючи поступово олію, яйця, цукор. До того ж тісто треба буквально «виходжувати», плекати, оберігати від протягів, укутуючи подушками або ж теплим рядном.

    Для випікання пасок використовують спеціальні металеві високі циліндричні форми з товстої жерсті. Можна користуватися металевими алюмінієвими каструлями об'ємом 1-1,5 л, але не більше, бо в газовій чи електричної домашній плиті тісто може не пропектися.

    Форми рясно змащують розм'якшеним (але не рідким) маслом, заповнюючи їх тістом лише наполовину. Коли тісто нарешті підніметься врівень з краями форми, обережно ставлять у духовку і випікають при температурі 180 градусів до готовності.

 

    Паска з цукатами, родзинками і горіхами

    Для тіста: 5 склянок борошна, 1,5 склянки вершків, 250 г вершкового масла, 1 склянка цукру, 8 яєчних жовтків, по 0,5 склянки ядер будь-яких горіхів, родзинок без кісточок, цукатів, 100 г дріжджів, ванілін, панірувальні сухарі, 1 ч. ложка солі.

    Для глазурі: 1 яєчний білок, 1 склянка цукрової пудри, 1 ч. ложка лимонного соку.

    Спосіб приготування: Дріжджі розвести в ледь теплих вершках, додати половину борошна, вимісити і поставити в тепле місце. Сім жовтків розтерти з цукром та олією. Коли опара підніметься, ввести в неї жовтки, родзинки, подрібнені горіхи й цукати. Вимісити, додати решту борошна, ванілін за смаком, сіль і знову вимісити. Поставити в тепле місце. Коли тісто збільшиться в об’ємі вдвічі, знову вимісити і знову дати піднятися. Форми змастити маслом, посипати сухарями, дно вистелити промасленним папером. Заповнити тістом на третину, накрити серветками і поставити в тепле місце. Коли тісто займе три чверті об’єму форми, змазати паски жовтком і поставити в тепле місце на 1 годину. Випікати при температурі 200-220°С протягом 60-70 хвилин. Коли верх зарум’янітся, накрити паски змоченим водою папером. Готові паски остудити і змастити глазур’ю, приготованою зі збитого в круту піну білка з пудрою і лимонним соком.

 

    Заварна паска

    Інгредієнти: 1/2 кг жирного сиру, 5 жовтків, приблизно 1 склянка вершків, 300 г цукру, 200 г вершкового масла, ванільний цукор, по 100 г родзинок і мигдалю.
    Спосіб приготування: Сир протерти через сито. Жовтки збити з цукром, додати вершки і, підігріваючи на маленькому вогні, довести до кипіння, але не кип'ятити. Зняти з вогню, додати сир, родзинки, мигдаль, ванільний цукор. На друшляк покласти лляну або марлеву серветку. Перекласти туди сирну масу, притиснути і залишити, поки не витече вся рідина. Потім перекласти на плоске блюдо, зняти серветку і поставити в холодильник.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування