AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Квітникарство » «Заморожене» літо


«Заморожене» літо


Одна із найбільших переваг літа – вдосталь соковитих ягід та найрізноманітніших фруктів. Шкода лише, що смачний сезон такий швидкоплинний. Але цілком можливо розтягнути задоволення на увесь рік, правильно заморозивши ягоди та фрукти.

Для заморозки відбирайте плоди тільки найвищої якості - достатньо стиглі та неушкоджені. Ягоди потрібно перебрати, видаляючи плодоніжки. Промийте їх у проточній воді, відкиньте на друшляк, викладіть на паперовий рушник і дайте просохнути. Виняток - особливо ніжні ягоди, наприклад, малина, чорниці та суниці. Їх не миють (інакше вони «потечуть»).

Тара для заморозки ягід повинна бути чистою і сухою. Для цього ідеально підійдуть спеціальні пластикові контейнери, найкраще - прямокутні. Ще один варіант - пластикові пляшки (в них найзручніше заморожувати й зберігати вишні).

Зсипте ягоди в контейнер і помістіть у морозильну камеру на 1,5-2 години. Потім вийміть і якнайшвидше загорніть у харчову плівку; чим щільніше, тим менше вологи випарується і тим краще збережуться плоди. Упаковані брикети покладіть у морозильник.

Обов’язково перевірте, в якому режимі працює морозильна камера. Для заморожування на тривалий термін оптимальною температурою вважається -18ºС. Якщо вона вища, то запаси можна зберігати в ній не більше трьох тижнів.

Особливо добре зберігаються ягоди й фрукти, перетерті з цукром. До того ж вони практично відразу готові до споживання. На 1 кг плодів візьміть 200-300 г цукру, можна додати 4-5 г лимонної кислоти. Перемішайте всі інгредієнти, помістіть у контейнер, упакуйте.

А ще можна заморожувати фрукти та ягоди у сиропі. Залийте фрукти (прямо в упакуванні) цукровим сиропом, охолодіть до кімнатної температури й поставте в морозилку.

Раціонально заморожувати великі плоди (сливи або абрикоси) без кісточок. А що стосується вишень або черешень, то все залежить від того, для чого ягоди призначені: якщо для пирогів або вареників - тоді без кісточок. Якщо ж для компотів або киселів - видаляти їх необов’язково, тому що саме вони при варінні дають ту неповторну нотку вишневого аромату.

Дарина Поліщук

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування