AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Квітникарство » Петунії – яскраві барви літа


Петунії – яскраві барви літа


За вікном все ще лютує зима, а подумки ми вже уявляємо собі тепле літо з безліччю різноманітних трав і квітів. Хіба не так?

 

Якщо ви зі мною погоджуєтеся, то не станете заперечувати, що неймовірною окрасою кожного будинку, подвір’я, квітника, балкону чи просто горщика завжди є петунія. Її різнобарвні квіти з приємним ароматом завжди викликають задоволення і мрійливість. Пригадайте, невже ви не зупиняєте ходу, побачивши влітку клумбу або підвісні горщики з петуніями?

Всі її сорти прекрасні як самі по собі, так і у поєднанні з іншими рослинами. У килимових посадках їх висаджують поряд із бегонією, лобулярією, різними декоративнолистковими культурами: колеусом, цинерарією, періллою, амарантами. На клумбах вони прекрасно виглядають поруч із більшістю літників, таких як вербени, ротики, чорнобривці, целозії, агератуми, рудбекії, левкої тощо, відповідних за кольором і висотою для даного сорту.

Унікальна пристосованість петунії до різних умов вирощування, ґрунтів і клімату, нескладність агротехніки, тривалість і яскравість цвітіння зробили її однією з улюблених культур квітникарів та озеленювачів. Тому нині петунія посідає одне з перших місць за популярністю серед літників, а з появою її нових груп і гібридів цікавість до квітки все збільшується.

Ареал використання петунії величезний - від тропіків до Аляски. Її посадки можна зустріти на всіх континентах, окрім хіба що Антарктиди.

Така популярність петунії стала наслідком і причиною того, що значні зусилля генетиків, ботаніків і селекціонерів усього світу спрямовані на створення все нових сортів, гібридів і садових груп петуній. Кожна з цих груп по-своєму приваблива і займає певне місце в озелененні.

Дещо з історії

Слово «реtun» походить від бразильського «тютюн». І він, і петунія належать до однієї родини. Перший вид з роду петуній був знайдений і описаний в околицях Монтевідео (Уругвай) в 1793 році. Він був віднесений Ламарком до роду тютюнів і отримав назву Nicotiana axillaris.

Петунія - унікальний ботанічний рід, який відрізняється від усіх інших багатством і різноманіттям забарвлень квіток. Рослина може бути всіх основних кольорів веселки (червона, синя, фіолетова, оранжева) і проміжних відтінків. Нерідко зустрічаються варіації з білими віночками, а також двокольорові або навіть багатобарвні.

У багатобарвних варіацій пігменти можуть розподілятися по-різному: зустрічаються квітки облямовані, поздовжньо покреслені, рівномірно поцятковані плямами або з правильним геометричним малюнком із жилок. Внутрішня центральна частина віночка також може мати інші відтінок або забарвлення. Походження сучасних гібридних сортів петунії в даний час встановити неможливо. Їх так часто схрещували з різними формами, що історія кожної варіації виявляється занадто заплутаною. Крім того, квітникарі й сьогодні зберігають свої досліди в секреті, не зраджуючи їх широким розголосом.

Що цікаво

Всі садові форми петунії прийнято ділити на три групи. У рослин з групи Grandiflora утворюються великі, до 10 см в діаметрі, квітки. Проте вони часто страждають від мінливості погоди, зокрема, від вітру та дощу. Тканини віночка у сортів цієї групи м'які, тому легко пошкоджуються і в'януть. В умовах помірного клімату такі рослини краще культивувати в теплицях і парниках, а у відкритому ґрунті - під прикриттям стін споруд.

Сорти групи Multiflora відрізняються більш дрібними квітками. Віночки у них більш жорсткі та пружні, тому рідше страждають від негоди. На рослині формується не одна, а кілька квіток, тому для цієї групи характерне рясне цвітіння.

Третя група сортів - це Milliflora. Рослинам, які належать до неї, властиві дрібні квітки. Вони ледь досягають 3 см у діаметрі й мають яскраво виражену воронкоподібну форму. Віночки досить добре переносять негоду.

Робимо разом

Розмножують петунію переважно насінням. У домашніх умовах таке вирощування ускладнено недостатністю світла, тому для посіву потрібно брати насіння з невеликим запасом. Чим раніше ви його висієте, тим раніше зацвітуть рослини. Якщо є можливість дати сіянцям підсвічування, то насіння можна сіяти вже в лютому. У звичайних умовах оптимально сіяти в другій половині березня.

Інша складність, пов'язана з розміром насіння, - це ґрунт, в який воно буде посіяно, і підтримка його оптимальної вологості. Петуніям потрібна пухка легка і поживна земля. Верхній шар товщиною близько 1 см бажано просіяти, щоб насіння рівномірно лягло на поверхню ґрунту. Його висипають на поверхню пролитого водою ґрунту за добу до посіву. Присипати насінини не потрібно, бо вони проростають на світлі. Потім обприскують, накривають склом і залишають при температурі 20-23°С.

На 5-7 день з'являться крихітні сходи, які вимагають особливої уваги. Тепер їх потрібно обприскувати щодня і не менше двох разів на день (вранці і ввечері) перевертати скло. В цей момент сходам потрібна висока вологість, але увага: надлишок вологи в ґрунті викликає їх загибель від чорної ніжки!

Коли сходи підростуть і з'явиться перший лист, скло можна буде періодично знімати та провітрювати рослинки. Згодом вони окріпнуть і скло можна буде взагалі зняти. У квітні розсаду переносять у парники.

Цвітіння сортів дрібноквіткової петунії настає на 70-75 день після посіву, великоквіткові сорти зацвітають на 10-15 днів пізніше. Сорти з махровими квітками при розмноженні насінням дають тільки 40-50% махрових рослин, тому їх частіше розмножують живцями, нарізаними з маточників, які тримають взимку в світлих оранжереях при температурі 10-12°С, помірній вологості та інтенсивному провітрюванні. Після укорінення живці пересаджують в горщики діаметром 9 сантиметрів. У відкритий ґрунт петунію висаджують у другій половині травня, після закінчення весняних заморозків. Незважаючи на те, що ця культура досить теплолюбна, сучасні сорти і гібриди (особливо з групи Multiflora) можуть переносити похолодання до низьких позитивних температур і навіть невеликі короткочасні заморозки.

В умовах великих міст квітучу розсаду петунії можна висаджувати на клумби, у вазони та на балкони в кінці квітня - на початку травня. Розсаду краще висаджувати в похмурі дні або ввечері, попередньо добре полити водою горщики з рослинами. Відстань між рослинами залежить від сорту та типу посадок. Для багатоквіткової петунії в клумбових посадках вона становить 15-20 см, для великоквіткової - 20-25 см, для ампельної - 25-30 сантиметрів. В балконних ящиках, контейнерах, вазах відстань між рослинами можна зменшити в півтора рази. Після висадки розсади її поливають (якщо ґрунт недостатньо вологий), а ґрунт навколо рослин мульчують торфом. Це дозволяє довше зберегти вологу і оберігає рослини при зворотних заморозках. Пересадку рослини переносять добре, успішно приживаються майже без втрат.

Традиційно з петуній створюють клумби, рабатки і бордюри, висаджують на балконах. Сучасні гібриди, завдяки потужній кореневій системі, добре ростуть в посудинах з обмеженим обсягом (контейнери, кашпо, підвісні кошики і вази).

Махрові сорти і гібриди краще саджати на місцях, захищених від вітру і сильного дощу: на балконах, відкритих верандах, лоджіях, в контейнерах і біля будинку. Швидкоростучі гібриди ампельних петуній дозволяють закрити порожні місця в міксбордері або після збирання цибулинних.

У вазонах і контейнерах петунії і каліброхії можуть поєднуватися з пеларгонією зональною, фуксією, хлорофітумом, тунбергією, лобулярією, лантаною, бальзамінами та запашним горошком. У підвісних корзинах і віконних ящиках - з ампельними рослинами, такими як лобелія, плющ, вербена, пеларгонія плющелиста.

Про цю неймовірну красу – петунію - слід починати турбуватися вже в березні. Підготуйте до посіву насіння, яке влітку вас порадує своїм пишним цвітінням та дивовижними враженнями від власної турботи за маленькими зернятками.

Ярослав Біліневич, провідний спеціаліст  ТОВ «Агрофірма-Елітсортнасіння»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування