AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Птахівництво » Розведення цесарок


Розведення цесарок


На адресу редакції надходять листи від читачів із проханням розповісти детальніше про утримання в домашніх умовах такої птиці як цесарка. Ця птиця родом із Західної Африки успішно пристосовується до різних природно-кліматичних і господарських умов. М'ясо цесарок нагадує за смаком дичину (тетеруків, куріпок, фазанів).

Цесарки здатні витримувати досить низькі температури. Та все ж приміщення, де утримуватиметься птиця, слід утеплити, так цесарка краще нестиметься. Температура повітря в приміщенні повинна бути не нижче +12°С, а оптимальна температура в приміщенні для дорослих цесарок - +15-18°С. Крім цього в пташнику має бути підстилка, яка легко поглинатиме вологу, - наприклад, тирса чи солома. А також потрібно влаштувати сідала. На кожні 5-6 дорослих цесарок виділяють один погонний метр сідала. Роблять їх із бруска перетином 4x5 см і розміщують на висоті 40-45 см від підлоги.

Необхідно встановити оптимальний режим освітлення. За природного світлового дня цесарки починають яйцекладку в березні - квітні й закінчують у вересні. Щоб прискорити статеве дозрівання і продовжити продуктивний період, починаючи з 28-тижневого віку птиці, світловий день різко збільшують - з 8 до 16 год. на добу. За належного освітлення перші яйця від цесарок отримують приблизно вже через три тижні. Ще через три тижні яйця цесарки досягають уже стандартної ваги і стають придатними для інкубації.

До речі, за 7-8 місяців кожна самка відкладає 100-120 яєць вагою 40-45 грамів. Яйця легко переносять тривалі перевезення і можуть зберігатися до півроку і більше, не втрачаючи своєї свіжості та харчової цінності. Інкубація яєць цесарок триває 28 діб у звичайному «курячому» режимі.

Тримісячний молодняк важить близько 1 кг, а п'ятимісячний - 1,5 кілограми. З перших днів життя молодняк розміщають у сухому приміщенні без протягів під обігрівом. Згодом пташенята нормально ростуть при кімнатній температурі (22-18°С) і вологості 65-70%. При більш високій температурі вони мляві, багато п'ють і мало їдять.

 

Годівля цесарок

У перші дні життя молодняк цесарок годують 5 разів на день, в 2-місячному віці - 3-4 рази. Раціон цесарок подібний до раціону курчат. У перше годування дають зварене подрібнене яйце. Далі - суміш пшеничної, вівсяної, кукурудзяної, пшоняної і ячмінної дерті, просіяної від плівок, сухе молоко. З 5-го дня життя дають мінеральні добавки, черепашку і гравій. З тижневого віку переходять на вологі мешанки на кисляку з подрібненою зеленню (кропивою, люцерною, конюшиною). З 2-3-тижневого віку молодняк випускають на вигул.

Цесарки потребують вигулу і пасовищ більше, ніж інша домашня птиця. Влітку для цього використовують чагарники, сад, ділянки з густим травостоєм, город, прибрані поля. Цесарки не розгрібають грядок, не шкодять культурним рослинам, а лише знищують шкідників і бур'яни. Найцікавіше, що ця птиця здатна добувати корм на відстані 2-3 кілометри і самостійно повертатися ввечері в приміщення.

Річні витрати кормів для дорослих цесарок товарного поголів'я при вигульному утриманні наступні: зернові - 32-36 кг, тваринного походження - 3,5 кг; коренеплоди - 4 кг; зелена маса - 12 кг; мінеральні добавки - 2 кілограми. Годування цесарок триразове. Вранці дають сухий комбікорм або вологу суміш, вдень і ввечері - суху зерносуміш або зерно одного виду. Пшеницю та ячмінь корисно пророщувати. За місяць до початку яйцекладки підсилюють годування маточного поголів'я. Рівень протеїну в раціоні доводять до 17-18%.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування