AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Люпин: красиво і корисно


Люпин: красиво і корисно

    Цю надзвичайно корисну для садівників рослину називають люпином. На його коріннях утворюються невеличкі кулькоподібні здуття, в яких російський вчений М.С. Воронін у 1865 році знайшов бактерії, здатні зв’язувати вільний азот повітря й збагачувати ним ґрунт.

     До речі, в І столітті н.е. Пліній писав, що від посівів люпину "утучняются нивы и виноградники, а сам он не нуждается в навозе потому, что может заменить наилучший навоз".

Люпин, або «вовчі боби», відомий з глибокої давнини. Цю назву рослина отримала від латинського слова «люпус» - вовк. На відміну від справжніх бобів, у насінні люпину є гіркі отруйні речовини. До Європи багаторічний люпин багатолистий був завезений з Північної Америки на початку ХХ століття. Рослина має потужний стержневий корінь, крупне пальчастороздільне листя і довгий квітучий кетяг з красивими синьо-фіолетовими квітками. Схрестивши цей люпин з жовтим багаторічником із Південної Америки, селекціонерам вдалося отримати надзвичайно гарні декоративні форми з квітками найрізноманітніших кольорів і відтінків. У 1935 році на європейських квіткових виставках відвідувачів вразили нові види люпинів англійського садовода Рассела.

    Сьогодні деякі сорти багаторічних люпинів мають квіткові кетяги у метр довжиною! Інші, навпаки, відрізняються великою кількістю коротких і широких суцвіть. Колір квітів буває від білого і жовтого до рожевого, червоного і фіолетового. Є двоколірні люпини, які чудово поєднують білий з синім, синій з жовтим, жовтогарячий з яскраво червоним.
Квітка люпину має п’ять пелюсток. Верхня – найбільш широка і крупна -зветься «прапорцем» або «вітрилом», дві бокові, набагато менші за розміром, - «крилами», а два нижні, що зігнуті й зрослися у основі, - «човником». У центрі квітки є пестик з рильцем і 10 тичинок. Таку своєрідну побудову квітки мають всі рослини сімейства бобових, до яких належить і люпин.

    Цікаво, що коріння люпину, зростаючи в землю на глибину більше метра, немов перекачує з глибоких шарів ґрунту у верхній шар поживні речовини. А стебла рослини, якщо їх перепахати, утворюють перегній, що збагачує ґрунт і покращує його структуру. Саме в такий спосіб зменшують кислотність ґрунтів. Якщо ви захочете виростити люпин на зелене добриво, то пам’ятайте: рослину потрібно скосити навесні чи восени та перепахати на глибину 15 сантиметрів.

    Між іншим, у давнину вважали, що посадки однорічного люпину між оливковими деревами рятують їх від хвороб. Що заважає вам провести таке дослідження на власній ділянці, де замість олив чимало яблунь, слив, вишень? Деревам – комфортно, а вам – радість від цвіту...

    Вирощувати багаторічний люпин з насіння дуже просто. Найкраще – посіяти насіння (а воно досить крупне) у квітні на грядках, де багато тіні. У травні розсаду потрібно пересадити на постійне місце в саду. Люпин можна садити на газон з іншими квітами. Відстань між люпином й іншими рослинами повинна бути не менше 40 сантиметрів. З «вовчими бобами» гарно поєднуються іриси, лілії, дельфініуми, флокси.

    Цвітіння люпин розпочинає в червні. Якщо ви зрізатимете стебла, на яких квіти відцвіли, то рослина випустить нові паростки. Саме така процедура допоможе продовжити буяння квіту на ваших люпинах до глибокої осені.

    Взагалі ця рослина добре розвивається і цвіте 3-4 роки. Потім рекомендується замінити старі рослини на молоді сіянці.

    Люпин невибагливий, та краще росте на суглинках і слабокислих ґрунтах. Основний догляд на ним – це прополювання і спушування ґрунту. На другий рік вирощування корисно підгодувати рослини калійно-фосфорними добривами.

    Сподіваюсь, ми ще дізнаємося про всі корисні властивості люпину. Та вже нині можна з упевненістю стверджувати: гарний кущ з красивим листям і високими квітами, без сумніву, лише прикрасить ваш улюблений сад.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування