AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » В’юнкі троянди – оазис райської краси


В’юнкі троянди – оазис райської краси

    Про них існує безліч легенд, вони оспівані поетами та художниками, будь-яка господиня прагне посадити ці неймовірно чарівні квіти біля своєї оселі. Вражають троянди і своїм різноманіттям. Останнім часом надзвичайною популярністю користуються троянди, що в’ються.

    В’юнкі троянди поділяються на дві групи – клімбер і рамблер. Квіти групи клімбер є такі, що цвітуть один раз на сезон, а є й такі, що розцвітають повторно. Рослини можуть сягати 2-3,5 м у висоту.

    Троянди рамблер цвітуть лише один раз, але їх перевага у тому, що вони досягають висоти понад 5 метрів. Це справжні ліани серед троянд, що в’ються, з могутніми, сильними паростками. А ще їх цвітіння відрізняється значною тривалістю і великою кількістю квітів. Рамблери можуть цвісти до 40 днів.

    Королева квітів французької селекції

    Щось рекомендувати відносно вирощування таких троянд складно, адже потреба у просторі у різних сортів різна, залежно від їх форми та сили росту. Крім того, кожен господар ставить свою мету, вирощуючи в’юнкі троянди. Хтось хоче повністю закрити стіну будинку, комусь до вподоби прикрасити альтанку або вкрити паркан розкішним трояндовим килимом. Іноді, щоб досягнути ефекту феєрверку або продовжити період цвітіння, троянди рамблер висаджують кілька різних сортів в одну лунку. Завдяки такому прийому можна створити надзвичайно красиве мереживо із різнобарвних троянд, або забезпечити цвітіння на довгі місяці.

    Та насамперед потрібно придбати якісні саджанці. І тут варто звернутися до досвідчених спеціалістів. Зокрема, на українському ринку чудово зарекомендувала себе французька компанія «Meilland International», яка займається схрещуванням, селекцією і виведенням нових сортів троянд. Селекційні центри фірми розташовані в 15 країнах і вже звідти сорти-новинки потрапляють у продаж. Нам французи вже чотири роки постачають голокореневі троянди для висадки у відкритий та закритий ґрунти. За словами регіонального менеджера з продажу «Meilland International» Філліппа Мангули, в українців у фаворі парфумні та чайно-гібридні сорти королеви квітів.

    - Ці сорти троянд мають такий аромат як справжні парфуми, - розповідає Філліпп. - Вони окрім класичного аромату містять додаткові нотки, наприклад, ванілі. Це стосується садових троянд, адже відомо, що тепличні квіти не мають запаху. На виведення нового сорту парфумної троянди французькі селекціонери витрачають 10 років, потім аромат квітки вивчають парфумери і на його основі штучно створюють новий аромат для парфумерної індустрії. А ще в Україні користуються попитом в’юнкі та пейзажні троянди.

 

Останні не потребують накриття і призначені для оформлення міських парків, газонів, ландшафтних робіт.

    Географія розповсюдження троянд від «Meilland International» в Україні дуже широка, бо своїх клієнтів компанія має майже в кожному регіоні. Серед найбільших покупців Філліпп Мангула називає церкви, собори і монастирі. Наприклад, цьогоріч троянди «Meilland International» розквітнуть на території Видубицького монастиря.

    Щоб ваші троянди були найкращими

    Якщо ж говорити про загальні рекомендації по вирощуванню в’юнких троянд, то для рослин, які сильно розростаються, відстань між кущами має бути 2 м, для менш крупних – 1 метр.

    Найкраще висаджувати троянди з відкритою кореневою системою у жовтні-листопаді або ранньою весною. Не можна допускати пересихання коріння. Тому троянди потрібно регулярно поливати. Бажано робити це вранці або увечері. Не варто поливати способом дощування! Бо вода, потрапляючи на листя, може провокувати грибкові захворювання. Краще підливати коріння, а ґрунт після поливу розпушити, запобігаючи утворенню твердої кірки, щоб покращити доступ кисню.

    Саджанець троянди найбільше потребує захисту від морозів та пекучого сонця. Особливо чутливі вони у перші два роки після висадки.

    Дуже важливо правильно посадити рослину. Це забезпечить їй хороший ріст. Яма для висадки повинна бути на ширину долоні ширша за кореневу систему рослини. Ґрунт на її стінках має бути пухким. Присипають яму землею, підживленою садовим компостом або готовою ґрунтосумішшю, придбаною у садовому центрі. Після висадки рослину потрібно щедро полити, щоб вода проникла в глибину.

    Важливо пам’ятати, що у перший рік після висадки мінеральні добрива застосовувати не рекомендується. Краще

 

використовувати органіку. Можна скористатися вже готовими добривами, придбаними у магазині. Однак надмірно захоплюватися ними не потрібно – це зменшує опірні властивості рослини, її стійкість до хвороб.

    Досить вимогливі троянди до ґрунту. Він має бути з великим вмістом гумуса, добре дренований, адже троянди не виносять застою води. Дуже добре удобрювати ґрунт «зеленими добривами». Для цього чудово підходять, наприклад, бархатці, що висіваються на початку травня і перекопуються, коли досягнуть висоти 10-15 сантиметрів.

Пізньою осінню трояндові кущі окучують на висоту 20 см, високі пагони низько нахиляють до землі, закріплюють металевими шпильками або дерев’яними рогатинами і накривають опалим листям. Вінчики присипають землею.

    Також важливо своєчасно та правильно здійснити обрізку рослини. Її проводять на другий рік після висадки. Троянди, що квітнуть повторно, обрізають якомога менше. Їх достатньо лише трішки прорідити. Під час зрізання квітів бажано залишати по можливості більше листя, яке в подальшому забезпечить появу нових паростків та щедре цвітіння.

         Досвідчені садоводи знають, що складність догляду за трояндами полягає у тому, що перші два роки після посадки потрібно особливо ретельно вкривати від промерзання кореневу шийку і коріння саджанців. Їх треба добре засипати компостом, землею або будь-яким сипучим матеріалом – чудово цю функцію виконує опале листя. Коренева шийка у троянд, що в’ються, точно не виражена і може знаходитися у будь-якому місці паростка. Тому варто подбати про надійне утеплення усієї прикореневої системи.

У перше літо висаджені троянди не потребують спеціального підживлення, оскільки поживні речовини, які знаходяться у ґрунті, ще мало використані. Тільки наприкінці серпня саджанці троянд підживлюють розчином калійних солей для підготовки їх до зими. Можна полити рослину настоєм деревного попелу.

    Формування кущів троянд активною вирізкою припиняють на початку липня, щоб не викликати утворення нових паростків наприкінці літа. Такі пагони не встигають до зими задеревеніти у достатній мірі.

    Весною, коли з троянд повністю знято зимове укриття, виконують першочергові роботи: проводять обрізку, очищають кущі від торішніх рослинних залишків, обробляють від шкідників і хвороб, перекопують та розпушують ґрунт, вносять добрива тощо.

    Коли ґрунт дозріє для обробітку, його перекопують, розпушують садовими вилами або культиватором на глибину 20-25 сантиметрів. Якщо троянди були уражені грибками або шкідниками, перекопування проводять з перевертанням пластів землі. Якщо ж стан посадок хороший, краще провести глибоке розпушування. Адже під час навіть найобережнішого перекопування обов’язково страждає коріння.

 

При короткому літі це дуже негативно впливає на стан рослини.

    Після розпушування ґрунт мульчують органічними добривами – гумусом, перегноєм або компостом – з розрахунку 3, 7, 12 кг на 1 м2 відповідно. Це потрібно зробити, щоб поповнити втрати землі, що змивається при поливі й видаляється під час нищення бур’янів, та створити сприятливі умови для утворення нового додаткового коріння на нижній частині пагонів троянд.

    Ще один важливий елемент догляду за в’юнкими трояндами – підв’язування. Воно необхідне для стимуляції утворення великої кількості квітів. Підв’язувати троянди потрібно так, щоб їх плетіння розташовувалося по можливості горизонтально або у вигляді спіралі. При вертикальному розташуванні паростків на кущі утворюється велика кількість додаткових паростків, які завадять рясному цвітінню.

    Можливо, дотримання усіх цих порад здається справою нелегкою, але вона того варта. Адже за дбайливий догляд троянди віддячать вам неймовірною красою.

 

                                                                  Наталія ЛЕГКУН

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування