AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Час потурбуватись


Час потурбуватись


 

    Залишається півтора місяці до посадки найпопулярнішої культури на присадибній ділянці – картоплі. Настав час активної підготовки до садіння. З чого починати?

 

    З підготовки насінння, пошуку насіннєвого матеріалу або проведення сортооновлення (зміни насіння) чи сортозаміни.

    Зима була холодною й не виключене підмерзання бульб у сховищах. Зараз потеплішало і підмерзлі коренеплоди стають мокрими, м’якими, тож за цією ознакою їх легко відібрати, щоб не дати змокріти решті бульб. Водночас потрібно відібрати хворі та пошкоджені.

    Почнемо з вибору сорту. Картопля є поширеною культурою в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України (Полісся, Лісостеп, Степ), проте не всі сорти Державного реєстру придатні для вирощування у нас. У процесі виведення сорти української селекції проходять попереднє еколого-кліматичне випробування, на основі якого даються заключні рекомендації щодо зон поширення сорту. Так, для Лісостепової зони, в якій знаходиться Черкаська область, рекомендується в основному вирощувати сорти ранньої, середньоранньої та середньої групи стиглості, які здатні переносити нестійке водозабезпечення в період вегетації. До них слід віднести такі сорти: ранні – Веста, Карлик 04, Тирас, Повінь, Мелодія, Подолянка, Серпанок, Скарбниця, Божедар, Дніпрянка; середньоранні – Водограй, Забава, Світанок київський, Оберіг, Обрій, Зелений гай; середньостиглі – Слов’янка, Вернісаж, Лілея, Явір, Легенда, Луговська. В Придніпровських регіонах області, за достатнього зволоження, можна вирощувати і середньопізні сорти, такі як Тетерів, Червона рута.

 

Підготовка садивного матеріалу до посадки. Починають її з перебирання за 6-3 тижнів до садіння. Для вигонки раннього урожаю підготовку починають раніше, а для основної маси посівів – з другої декади березня.

    Мета перебирання – видалити бульби, уражені паршею, мокрою гниллю, ушкоджені стебловою нематодою, гризунами і механізмами, а також підморожені. Водночас їх калібрують на 2-3 фракції: 25-40 г, 40-80 і більше 80 грамів. Дрібна фракція висаджується густіше середньої і великої. Для ранньої вигонки врожаю рекомендується використовувати бульби не менше 60-80 грамів. Велику фракцію, за необхідності, можна різати на 2-3 частини. Якщо деякі коренеплоди проросли на час перебирання, потрібно обломати ці ростки, щоб дати можливість пробудитися новим вічкам і утворенню проростків. Нові паростки треба буде оберігати від ушкоджень або не давати бульбам проростати через пониження температури зберігання. Коли й це не вдається, то насіння розміщують у світлих приміщеннях. Світло пригальмовує ріст паростків і робить їх міцними.

    Прогрів і пророщення. Прогріті й пророщенні бульби можуть рости в ґрунті навіть за температури 3-5°С, що дає можливість їх раніше висаджувати. Тоді вони є більш стійкими до ґрунтової інфекції. До цього заходу приступають за 2-3 тижні до посадки. Прогрівання частіше використовують за великої кількості насіннєвого матеріалу і техніки для посадки. Його мета – отримати паростки довжиною 2-5 мм, які не ушкоджуються механізмами при посадці. Прогрів проводять за температури 12-14°С протягом 12-15 днів або при 20-25°С протягом 5-7 днів. Процес прогріву треба добре контролювати, щоб паростки не були більше згаданої величини. Також потрібен вільний доступ свіжого повітря. Невеликі партії насіння, та для ранньої вигонки врожаю, пророщують і висаджують вручну. Пророщені ростки можуть сягати 2-3 см, але обов’язково повинні бути зеленими. Пророщування - процес трудомісткий і має довгий період.

    Для одержання раннього врожаю пророщування на світлі проводять за температури 12-15°С протягом 35-30 днів. За тиждень до посадки температуру знижують до 6-9°С, а вночі й до 4°С. З появою паростків на бульбах освітлення має тривати 8-10 годин на добу.

    Для пророщування бульби розміщують у зволоженому субстраті (тирсі, торфі, перліті й інш.) з періодичним поливом і підживленням 1,5-2,0% розчином нітроаморфоски, каліймагнезією і 1,05% мідним купоросом. При цьому слідкують, щоб довжина отриманих паростків не перевищувала 3 см, регулюючи температуру пророщування від 18 до 6°С.         Отримані в такий спосіб бульби мають добре розвинену кореневу систему, яку треба зберегти при їх висадці в ґрунт.    

    Можна пророщувати насіння картоплі насипом, шаром в 2-3 бульби, на підлозі або стелажах у прозорих поліетиленових пакетах. Основне для пророщування – це достатня температура для початку росту (12-15°С) і освітлення при появі паростків.

    Якщо бульби вийшли самі зі стану спокою і почали рости, їх потрібно розмістити в освітленому приміщенні, щоб світлом притупити ріст паростків. Такі бульби пророщують коротший період і основна мета - озеленення паростків. Зелені паростки не тільки міцні і мають кореневі зачатки, а й більш стійкі до ураження ризоктоніозом і бактеріальними хворобами за рахунок утворення алкалоїду - соланіну.

    Посадка. Після пророщення бульби ще раз оглядають і видаляють хворі, непророслі та паростки з ниткоподібними ростками. Прогріті або пророщенні коренеплоди на 2-3 тижні раніше дають врожай, ніж не прогріті. Бульби можна висаджувати в ґрунт, коли середньодобова температури грунту буде +6°С на глибині 10 см (протягом 3 діб). Перед посадкою під лопату, або висаджені в борозни бульби можна обробляти препаратами Престиж, Шедевр, Потейтін, Байкал М-1, Клепс, Планерит та іншими. Це краще зробити на поліетиленовій плівці або безпосередньо в борознах із ранцевого обприскувача. Ті, хто садять саджалкою без спеціального обладнання для обробки бульб, можуть обробляти невеликі порції коренеплодів при завантаженні в саджалку. При всіх способах роботи з пестицидами треба дотримуватись належної техніки безпеки.

    Глибина садіння картоплі - 6-8 см від поверхні ґрунту, а не піщаних ґрунтах – до 10 сантиметрів. За гребеневого способу посадки бульби (насипання ґрунту над поверхнею, гребінь) глибина теж 6-8 сантиметрів. Густота посадки - 5-6 бульб на 1м2..

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування