AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Необхідний елемент живлення рослин


Необхідний елемент живлення рослин

Калій разом із азотом і фосфором належить до головних елементів живлення рослин. Функція калію в рослинах, як і інших необхідних для них елементів, специфічна. У рослинах він знаходиться в іонній формі. Міститься в основному в цитоплазмі та вакуолях клітин. Близько 80% калію знаходиться в клітинному соку і може легко вимиватися водою, особливо зі старого листя.

 У денний час доби, коли в рослинах активно протікають всі біохімічні процеси, калій утримується в клітинах освітленої рослини. Вночі, коли процеси фотосинтезу припиняються, частина калію може виділятися через коріння, щоб потім, з появою першого сонячного променя, знову поглинатися рослиною.

 Молоді пагони рослин містять калію в 3-5 разів більше, ніж старі, його більше в тих тканинах, де інтенсивно відбуваються процеси обміну речовин і ділення клітин. Легка рухливість калію в рослинах обумовлює його реутилізацію шляхом переміщення зі старого листя в молоде.

 Фізіологічні функції калію вельми різноманітні. Встановлено, що він стимулює нормальний перебіг фотосинтезу, підсилює відтік вуглеводів від пластинок листа в інші органи, а також синтез цукрів. Калій посилює накопичення моноцукрів у плодових і овочевих культурах, підвищує вміст цукрів у коренеплодах, крохмалю в картоплі, потовщує стінки клітин соломини злакових культур і підвищує стійкість до вилягання хлібів, а у льону покращує якість волокна.

 Сприяючи накопиченню вуглеводів у клітинах рослин, калій збільшує осмотичний тиск клітинного соку і тим самим підвищує холодостійкість і морозостійкість рослин.

 Калій поглинається рослинами у вигляді катіонів і, очевидно, в такій формі залишається в клітинах. Активізуючи найважливіші біохімічні процеси в клітинах рослини, калій підвищує їх стійкість до різних захворювань як протягом вегетації, так і в післязбиральний період, значно покращує лежкість плодів і овочів.

 Критичний період у споживанні калію рослинами припадає на перші 15 днів після сходів. Період максимального споживання збігається з періодом інтенсивного приросту біологічної маси.

 На відміну від азоту і фосфору, калію більше у вегетативних органах рослин, ніж у репродуктивних. Наприклад, у соломі більшості злаків калію більше майже вдвічі, а в стеблах кукурудзи - у 5 разів, ніж в зерні.

 Недостача калію викликає безліч порушень обміну речовин у рослин, послаблюється діяльність ряду ферментів, порушується вуглеводний і білковий обмін. У результаті продуктивність рослин і якість продукції знижується.

Зовні калійне голодування проявляється в першу чергу на листках нижнього ярусу, вони передчасно жовтіють, починаючи з країв, надалі краї буріють, а потім відмирають і руйнуються, внаслідок чого вони виглядають, як обпечені. Це явище отримало назву «крайовий опік». Надмірне калійне живлення рослин також негативно відбивається на їх рості та розвитку. Проявляється воно у виникненні між жилками листя блідих мозаїчних плям, які з часом буріють, а потім листя опадає.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування