AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Рослинництво » Краще збережеш – вигідніше продаси


Краще збережеш – вигідніше продаси

У кожного господаря, хто вирощує зерно чи отримує його як плату за користування паями, постає питання про належне зберігання збіжжя. Дивують цифри, які свідчать, що в останнє десятиліття щороку в Україні через нестачу зерносховищ втрачається близько 25% урожаю.

У доктора сільськогосподарських наук з Інституту зернового господарства НААН Миколи Кирпи є свої напрацювання щодо технології довготривалого зберігання зерна. За переконаннями Миколи Яковича, тривалість зберігання залежить від ряду об’єктивно-суб’єктивних обставин. Серед техніко-технологічних регламентів на термін зберігання впливають агротехнічні та погодно-кліматичні умови вирощування зерна, способи його збирання, сушіння й очищення.

Що ж безпосередньо показує практика? На зберігання зерна у першу чергу впливають такі основні фактори як вологість зерна, його температура, доступ до нього кисню. Необхідно також враховувати і стиглість зерна при збиранні, його вологість (зерно різної вологості має різні строки зберігання), рівень травмованості (більш травмоване гірше зберігається, бо легкодоступне для мікроорганізмів, шкідників).

Дослідження Миколи Кирпи показали: при зберіганні насіння кукурудзи довговічність підвищується при більш низькій вологості зерна (9-12%), більш низькій температурі середовища (від 3 до 10 градусів) та застосуванні герметичного пакування. При правильному поєднанні всіх чинників насіння залишається придатним до сівби впродовж 5-6 років.

Експерименти Миколи Кирпи щодо хімічної обробки зерна, визначеного на збереження і у подальшому для сівби, засвідчили, що хімічна обробка погано впливає на схожість насіння кукурудзи. З метою максимального збереження схожості, зерно у зерносховище треба закладати непротруєним. Протруєння варто виконувати лише безпосередньо перед сівбою. Від цього польова схожість підвищувалась на 12-17%, врожайність – на 0,52-0,95 т з гектара порівняно з необробленим насінням. Для посилення захисної дії і стимуляції ростових процесів слід додавати мікроелементи і ростостимулюючі речовини. Тобто, хочеш високу схожість насіння і урожайність – дотримуйся ось цих простих правил зберігання насіння, які рекомендує наука.

Що треба знати про тривалість зберігання сільгоспкультур? Різні культури в силу своїх генетичних і біологічних особливостей можуть по-різному зберігатись. Виходячи із цього, вони поділяються на маловічні (жито, просо, соняшник, соя, ріпак), середньовічні (кукурудза, ячмінь), довговічні (пшениця, овес, сорго, горох). Отже, мають застосовуватись і відповідні технології їх зберігання, в тому числі такі способи як аерація, вентилювання, охолодження насіння, приморожування тощо.

Не менш важливо, наголосив Микола Кирпа, і у якому зерносховищі зберігатиметься зерно. Вважає, що ідеальними для зберігання насіння тієї ж кукурудзи є наземні склади. Тут зерно при засипці далеко менше травмується на противагу надсучасним зерносховищам, куди воно подається із 10- чи 30-метрової висоти. Металеві зерносховища призначені для короткочасного чи оперативного зберігання зерна. Полімерні зернові рукави, на думку Миколи Кирпи, теж непогана альтернатива тимчасового зберігання зерна. Але краще звести стаціонарне зерносховище.

За словами провідного аналітика з логістики зернового ринку аналітичного центру УкрАгроКонсалт Світлани Малиш, в ідеалі кожен регіон України має найближчим часом додати десь до 500 тис. т зернопотужностей для зберігання урожаїв.

Щодо технічного рівня забезпечення елеваторів, то сьогодні він, зі слів пані Світлани, у 35-40% елеваторів не найкращий, а 60% - це нові високотехнологічні й потужні елеватори, у тому числі портові. Ознакою сьогодення є і альтернативні методи зберігання зерна, приміром, поліетиленові рукави. Хоча це переважно характерно для окремих невеликих господарств. Потужні ж сільгоспвиробники віддають перевагу великогабаритним елеваторам.

Олена Лісова

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування