AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Власний дім » Льох або кімната підземелля


Льох або кімната підземелля


Кожен, хто працює на власному городі або в господарстві, знає: отримати хороший врожай - це лише половина справи. Більш складна проблема - зберегти вирощене. Ось чому таке підсобне спорудження як льох необхідне в правильно організованому господарстві.

 

У цій справі важливо все: і місце розташування льоху на ділянці, і його розміри і, нарешті, особливості пристрою льоху. Хоча, з точки зору будівельника, льох є порівняно простим за конструкцією спорудженням. Розглянемо кілька їх найбільш поширених типів.

Земляний льох

Якщо на ділянці ґрунт щільний, а місце сухе й піднесене, то можна побудувати звичайний земляний льох. Його влаштовують окремо від інших будівель. Він зручний, не вимагає великих витрат, споруджується з місцевих матеріалів. Земляний льох забезпечує найбільш сприятливі умови для зберігання картоплі та інших овочів, бо наявність земляної підлоги допомагає підтримувати необхідну вологість повітря.

Кам'яний льох

Такий споруджується у вигляді арочної конструкції з природного каменю - вапняку, плитняку. Основні труднощі в будівництві кам'яного льоху виникають при спорудженні склепінчастої покрівлі. Її кладку виробляють по дерев'яній опалубці одночасно з обох сторін. Теплоізоляцію перекриття здійснюють шляхом засипання глиною або сухою землею, яку потім утрамбовують. Льох такої конструкції має велику місткість, в ньому зберігається постійна температура в будь-яку пору року, що дуже важливо при тривалому зберіганні продуктів.

Льох під гаражем

На садовій ділянці можна влаштувати льох під гаражем для автомобіля. Він зручний тим, що в нього легко потрапити в будь-яку пору року, крім того, не займає настільки дефіцитне на невеликій ділянці місце. До того ж, він набагато дешевший інших типів льохів. При його будівництві повинні бути дотримані дві головні умови: повна водонепроникність і ефективна вентиляція. Такий льох зручний ще й тим, що може бути пристосований під оглядову яму для ремонту автомобіля.

Льох з азбестоцементних листів

Такий можна будувати тільки в сухих ґрунтах. Його роблять не тільки чотирикутним, а й шести-, восьми- та десятикутним. Будівництво льоху займає всього кілька днів і починають його, як завжди, з котловану. Після того як землю вийнято, роблять монтаж нижнього ряду азбестоцементних плит. Їх з'єднують між собою за допомогою куточків на болтах і гайках. У результаті виходить замкнута конструкція, що має в плані вигляд багатокутника. Основу льоху виконують з бетону. Поки бетон ще не затвердів, азбестоцементні стіни в зібраному вигляді акуратно і рівномірно вдавлюють в бетонну основу підлоги на глибину близько 10 сантиметрів. Потім залишають на 5-7 днів, щоб бетон затвердів, і нижній ярус стін міцно закріпився, після чого до нього приєднують плити наступного ярусу. Кількість і висота плит залежать від обраної глибини льоху. Шви між плитами затирають цементним розчином.

Вентиляція забезпечується двома трубами. Одну виводять вище назовні, другу встановлюють так, щоб вона розташовувалася в 5-10 см над перекриттям.

Льох з погребицею

Льох з погребицею, або, як ще кажуть, з погребницею - апробована часом споруда, що досить часто зустрічається в індивідуальному будівництві. Вона складається з двох частин: надземної (погребця) та підземної (власне льох). Льох заглиблений під землю приблизно на 2 м, тому влітку в ньому завжди прохолодно, а взимку набагато тепліше, ніж зовні. До того ж погребце створює додатковий екран від проникнення атмосферних опадів і впливу низьких і високих температур. Погребце зазвичай використовують як додаткове тимчасове сховище для овочів і як приміщення для складування садово-городнього інвентарю, пиломатеріалів і тощо.

Льох розрахований на довгострокове використання, тому його стіни споруджують з міцних матеріалів, наприклад, з монолітного бетону товщиною 20-30 см, каменю або цегли (стіни товщиною 25-30 см), з обаполу товщиною 6-8 см, колод діаметром 12-18 сантиметрів. Всі матеріали надійно ізолюються. Спосіб гідроізоляції визначається конкретними умовами місця будівництва.

Погріб-лабаз для зберігання овочів

Це особливий вид льоху, пристосований для розміщення на низинних і перезволожених ділянках, де заглиблений льох побудувати неможливо через високий рівень ґрунтових вод. Всередині такого льоху застосовується навальне або закромне зберігання картоплі та коренеплодів. Качани капусти, пов'язані попарно, підвішуються на тички, розташовані під самою стелею льоху. При зберіганні в такому лабазі картоплі її втрати становлять 3-4%, а капуста втрачає не більше 10% від загальної ваги.

Подібний льох може бути зручний і вигідний не тільки для власників індивідуальних ділянок, а й для дрібних і середніх овочівницьких господарств. Висота його в середній частині не повинна перевищувати 2 м, у іншому випадку можливе промерзання овочів. Для присадибних і садово-городніх ділянок ширина лабазу може становити 3,3-3,8 м, довжина - 3-4 метри. Овочевий лабаз відрізняється від звичайного льоху відсутністю стельового перекриття, через що він дешевше, і часу на його будівництво потрібно менше.

Наземні льохи

Наземний льох споруджується в тому випадку, якщо ґрунтові води залягають на глибині менше 0,5 м від поверхні землі. Та якщо хочеться сучасного льоху - то збудуйте його зі стільникового полікарбонату, його часто використовують для будівництва теплиць у Тернополі та навісів.

Пристінний льох

Назва цього льоху говорить сама за себе. Він прилаштовується до капітальної стінки будинку. Стінки цього льоху викладаються з червоної обпаленої цегли, монолітного бетону або плитняку. Товщина стін 25 см, тобто в одну цеглину.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування