AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Алтея лікарська: краса, що рятує всіх


Алтея лікарська: краса, що рятує всіх


Ця тендітна квітка взимку перетворюється на справжнього рятівника від багатьох недуг. При простуді та захворюваннях шлунково-кишкового тракту вона першою приходить на допомогу. І виявляє неабиякі цілющі властивості.

Якщо ви не заготовили ані листя, ані коріння алтеї влітку, не засмучуйтесь. Ця чудодійна лікарська рослина завжди є в наших аптеках. Адже вона широко використовується як у традиційній, так і в народній медицині. У клітинах коріння алтеї, особливо в молодих, накопичується до 25% слизових речовин, 37% крохмалю, до 10% сахарози, 4% бетаїну, 1,7% жирної олії, а крім того - лецитин і фітостерини. У листі міститься слиз, каротин, аскорбінова кислота і 0,02% ефірної олії.

Полікує й нагодує

Лікувальні властивості алтеї були відомі ще в глибокій давнині. Але особливо популярною ця рослина стала в середні ХVI століття. Ймовірно, що слово «алтея» походить від грецького «альцеа» - зцілювати.

За кордоном алтея культивується в Західній Європі (на півночі Франції, наприклад), в Індії (штат Мадрас), де її використовують як декоративну рослину і барвник. У пелюстках алтеї міститься пігмент мальвідін, що забарвлює вовну в червоний, синій та інші кольори. На Шрі-Ланці алтея це справжнісінький овоч. Коріння її їдять свіжим і вареним, з нього можна приготувати молочну кашу чи кисіль. А ще ця рослина, в стеблах якої міститься до 13% грубого волокна, може використовуватися для приготування паперу, мішків, циновок, канатів. На Сардинії, наприклад, її вирощують як луб'яну культуру. Плоди алтеї можна використовувати в лакофарбовому виробництві, оскільки в них міститься до 12% жирної олії.

Прекрасний цілитель

У нашій країні лікарські форми алтеї застосовуються як відхаркувальні, пом'якшувальні та протизапальні засоби. Препарати алтеї - мукалтин, рідкий або сухий екстракт, водний настій, відвар, порошки, сироп - призначають при кашлі, катарі верхніх дихальних шляхів, хронічному бронхіті, трахеїті, ларингіті, гострому гастриті, ентероколіті, проносі, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки. У результаті обволікаючої дії препарату відбувається захист нервових закінчень слизових оболонок зіва та шлунково-кишкового тракту, що призводить до зменшення хворобливих рефлексів і набряклості в уражених запальним процесом тканинах. До речі, завдяки цьому алтею можна застосовувати як протиотруту.

Ліки власними руками

Коріння алтеї сприяє зниженню кислотності шлункового соку. Для приготування настою беруть 6-8 г подрібненого сухого кореня, заливають 200 мл холодної води. Настоюють 1 годину, проціджують через марлю, додають цукор, мед за смаком і приймають по 2-3 чайні ложки через кожні 2 години.

Алтея в якості відхаркувального засобу добре себе проявляє у складі грудного збору. Для приготування його в домашніх умовах беруть по 2 частини кореня алтеї і листя мати-й-мачухи, 1 частину трави материнки. Одну столову ложку суміші заливають склянкою окропу, настоюють 20 хв., проціджують і приймають по півсклянки 2-3 рази на день після їжі. Також для цієї мети можна використовувати такий збір: подрібнені корені алтеї та солодки по 28,8 г, листя шавлії, плоди анісу і бруньки сосни - по 14,4 грамів.

Є відомості про застосування алтеї лікарської при екземі та псоріазі. Хворим призначали настій або екстракт всередину по 1 ст. л. 3 рази на день перед їжею протягом 1-3 тижнів.

Допоможе і тваринам

Алтею лікарську використовують і у ветеринарії. Механізм дії відвару кореня, його слизових речовин на тварин такий же, як і на людину. У ветеринарній практиці відвар кореня призначають всередину 2-3 рази на день. Для приготування беруть 1 частину подрібненого сухого кореня (за вагою) і заливають 10 або 30 частинами води (за об'ємом). Кип'ятять на повільному вогні 15 хвилин. Разова доза для хворих курей 0,5-2 г, собак - 5-10 г, кішок - 1-5 г, овець - 5-50 г, свиней - 5-25 г, коней - 20-100 г, великій рогатій худобі дають 25-200 грамів.  

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування