AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » БАЗИЛІК – ЦІЛЮЩА СПЕЦІЯ


БАЗИЛІК – ЦІЛЮЩА СПЕЦІЯ


Хто не куштував смачні духмяні помідори, законсервовані з базиліком, чи пікантне м'ясо, приправлене цією пряністю... Та базилік цікавий не лише як чудовий кулінарний засіб, він володіє яскравими лікарськими властивостями.

Ще у Стародавній Греції базилік користувався надзвичайною популярністю. Греки називали його королівською травою. В Індії він вважався священним. З рослиною було пов'язано чимало прикмет. Знаменитий лікар середньовіччя Авіценна рекомендував базилік не тільки для їжі, але як лікарський засіб. У Росію базилік завезли на початку XVII століття. Його свіже листя їли з сіллю і використовували як приправу до печені.

Ліки широкого спектру

Широкий спектр лікувальних властивостей рослина має завдяки своєму унікальному складу і насамперед ефірній олії, наявність якої і пояснює сильний аромат. Надземна частина містить до 1,5% ефірної олії, 6% дубильних речовин, глікозиди і кислий сапонін. Базилік сприятливо діє на шлунково-кишковий тракт, відвар листя застосовують при кашлі. Крім того, він містить цукор, каротин, фітонциди, вітамін С, В2, РР, рутин. У 100 г базиліка - 319 ккал і 2 г жиру.

Настоянкою базиліку та інших ароматних трав полощуть горло, лікуються від нежитю, замінюють пом’якшуючі припарки. Базилік має протизапальну, спазмолітичну, тонізуючу дію, чудово збуджує апетит. Застосовується при застудах, грипі, знижує температуру, зменшує виділення слизу з носових пазух, усуває безсоння і нервову напругу.

Вчені стверджують, що базилік має властивості репеллента, тобто відлякує комах. Дослідники з Кенії запевняють, що кущики базиліка, висаджені навколо будинку, чудово відлякують комарів. Дослідження проводилися в рамках програми боротьби з малярією в Інституті фізіології та екології комах в Найробі.

Крім того, настій базиліка широко використовують як протизапальний і дезінфікуючий засіб. У народній медицині з наземної частини базиліку роблять заспокійливі ванни, п'ють у вигляді відвару при кашлі, болю, запаленні сечового міхура. Базилік - прекрасний медонос.

Рецепти з народної скарбнички

1. Відвар: 3-6 г плодів базиліка на 400 мл води, варити 10-20 хвилин, процідити. Приймати по 100 мл 3-4 рази в день при дизентерії і хронічному проносі.

2. Настій: 4-5 г трави базиліка на 500 мл окропу (денна доза) настоювати 1 годину, процідити. Приймати 3-4 рази протягом дня при циститі, кашлюку.

3. Настоянка: траву базиліка настоювати на горілці (1:5). Приймати по 1/2 ч. л. 2-3 рази в день при ревматизмі, головному болі, блювоті й аменореї.

4. Сік свіжого листя базиліка застосовують при гнійному запаленні середнього вуха і ранах, що важко загоюються.

Та все ж надто захоплюватися базиліком не потрібно, оскільки високі дози засобів з нього можуть подразнювати шлунок.

Шанувальникам пряностей

Як пряність базилік більше цінується у свіжому вигляді. Його молоді пагони дрібно ріжуть і додають у бутербродне масло, м'ясні страви. Щіпка листя базиліка надає надзвичайно приємний смак тушкованій баранині і салатам. Сухе товчене листя базиліка кладуть в томатний сік для аромату. Любителі солінь і маринадів кладуть гілочки базиліка в банки і бочки із заготовками.

Сьогодні цю рослину пов'язують з італійською кухнею. Вона добре поєднується з помідорами, зеленими овочами, салатами, супами, яйцями, рибою, сиром, бараниною, піцою та соусами для макаронів. Базилік в будь-якому вигляді використовують при виготовленні кетчупів, соусів, підлив, заправок.

Смачного!

Базиліковий соус

Потрібно: зелень базиліка - 30г, часник - 1 головка, кедрові горішки - 2 ст. л., сир пармезан – 50 г, оливкова олія (краще з розмарином) – 100 г, сіль - 1/2 ч. л.

На сухій сковорідці злегка підсмажити очищені кедрові горішки. Спочатку, окремо від інших продуктів, розтерти в порошок сир за допомогою блендера. Потім зверху на подрібнений сир покласти листя базиліка, розрізану на чотири частини головку часнику, горішки, сіль і трохи олії. Всі перемолоти. Після цього влити 1/2 олії, ретельно перемолоти, додати олію, що залишилася - перемолоти ще раз. Соус готовий (приблизно на 140 мл).

Отож смакуйте на здоровя!

Наталія Легкун

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування