AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Еліксир здоров’я та краси


Еліксир здоров’я та краси


Ще зовсім нещодавно весна нагадувала примхливу красуню, зарюмсану та похмуру. Аж раптом все навколо зазеленіло, запалало яскравими вогниками кульбаб. Отож саме час звернутися до зеленої аптеки для оздоровлення та відновлення сил після затяжної зими. І першим помічником у цьому є саме жовтаві квітки на галявинах. 

Взагалі кульбаба – дивовижна рослина, що містить у собі півтаблиці Менделєєва. При цьому цілющими властивостями володіють усі її частини - квітка, листя та коріння. Головні переваги кульбаби: вона має знеболювальну, сечогінну, жовчогінну, протизапальну та тонізуючу дію. Недаремно у давнину її називали «еліксиром життя». Ще Теофраст рекомендував її для лікування веснянок і печінкових плям на шкірі, а в Німеччині кульбабі приписували заспокійливі та снодійні властивості. Французи ж полюбляють салат з кульбаби, для цього вони навіть вивели найніжніший сорт цієї рослини. Не відстають від них і українські господині. Вони готують із кульбаби не лише салати, але й надзвичайно духмяне та цілюще варення, що дуже нагадує мед.

Збір кульбаби необхідно здійснювати навесні, у квітні - травні. Корінь кульбаби викопується за допомогою спеціальної садової лопатки. Після викопування кореневища, його потрібно розщепити і розвісити разом із травою кульбаби (листовою розеткою) у провітрюваному приміщенні для сушіння. Можна скористатися і штучним висушуванням рослини у сушарці. Температура при цьому не повинна перевищувати 40°С.

Кульбаба-цілителька
Кульбабу широко застосовують при хворобах печінки й жовчного міхура (каменях), при опухлій селезінці, жовтяниці, цукровому діабеті, для поліпшення травлення при недостатній кислотності шлунка, гастриті, як потогінний, протигарячковий, молокогінний, відхаркувальний і легкий проносний засіб, при хронічних запорах і геморої, щоб заспокоїти болі при сечокам’яній хворобі. У коренях і листках рослини містяться: гірка речовина глікозид (тараксацин), тритерпенові спирти, каучук, органічні кислоти, аспарагін, вітаміни А, В1, С, D, слиз, смола, цукор, 25% полісахариду інуліну (корені), летка олія, солі кальцію, калію, холін, тирозиназа, барвні речовини (різні каротиноїди, як, наприклад, ксантофіл), стерини, тараксерол, сітостерол, флавоксантин, сапоніни (листки) й інші речовини.

Підсмажені корені кульбаби вживають замість кави як її сурогат. З молодих сирих листків, до цвітіння, готують вітамінний салат, який покращує травлення, оновлює кров. Квіти та коріння кульбаби застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток (або подрібненого коріння), 1 хвилину варять (коріння - 10 хвилин) та настоюють 10 хвилин. П’ють по 1 склянці двічі на день – вранці, краще натщесерце, і ввечері, невеличкими ковтками. Замість чаю можна вживати перетерті на порошок листки кульбаби, 3-5 разів на день по 1 граму.

Як кровоочищуючий засіб та при шкірних хворобах (висипаннях на тілі, фурункулах, екземі) настоюють 2 столові ложки суміші (порівну) листків кульбаби, кропиви малої (жигавки) і квіток терну в 2 склянках окропу 4 години. П’ють щоденно по півсклянки 4 рази на день протягом 2 тижнів. При цьому не вживають м’ясо і яйця.

При атеросклерозі настоюють 1 столову ложку суміші (порівну) кореня кульбаби, кореневищ пирію, кореня мильнянки і трави деревію в 1 склянці окропу 30 хвилин і п’ють щоденно по 1 склянці вранці і ввечері. Лікування тривале.

              Як жовчогінний засіб беруть 1 столову ложку суміші (порівну) кореня кульбаби, кореня вовчуга, кори крушини ламкої і листків м’яти холодної на 1склянку окропу, запарюють 10 хвилин. П’ють 2-3 склянки на день.

 

Господиням на замітку

Салат з кульбаби з яйцем

Ретельно промийте листя кульбаби, просушіть та дрібно наріжте. Додайте подрібнену зелену цибулю, квашену капусту та дрібно порізане варене яйце. Посоліть за смаком та заправте сметаною.

Варення з кульбаби

На 400 голівок кульбаб потрібен 1 великий лимон й 1 кг цукру. Кульбаби відокремити від зелених частин рослини, а жовті пелюстки залити 1 літром води, додати розрізаний на 4 частині лимон (без кісточок) і варити 1-1,5 години. Остудити, а ще краще дати постояти ніч. Потім процідити, пелюстки віджати. До відвару додати цукор і варити, поки не загусне. По консистенції повинне вийти як рідкий мед.

Смакуйте на здоров’я!

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування