AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Наше здоров’я » Вибираємо правильний кавун


Вибираємо правильний кавун


Мабуть, ні для кого не секрет, що кавун
- це гігантська ягода. До того ж, мабуть, одна із найулюбленіших як у малюків, так і у дорослих. Наприкінці літа його смачною соковитою м’якоттю ласують у кожному домі. А дехто навіть не втрачає надії виростити кавуни на власному городі.

Хоча кавун на 90% складається з води, в його корисності ніхто вже не сумнівається. Однак нещодавно вчені виявили: кавун ще корисніший, ніж ми собі уявляли. Адже в ньому просто рекордна кількість такої важливої для організму фолієвої кислоти. Вона необхідна для нормалізації всіх обмінних процесів в організмі, для повноцінного метаболізму клітин. Фолієва кислота нормалізує роботу кишечника, печінки, зокрема береже печінку від жирової інфільтрації. При вагітності це вітамін номер один. Адже саме він сприяє формуванню нервових клітин ембріона. При вживанні великої кількості фолієвої кислоти, вона виявляє естрогеноподібний ефект, сприяючи збереженню молодості та сексуальній активності як чоловіків, так і жінок. Американські спеціалісти з техаського Центру вивчення фруктів та овочів дійшли висновку: кавун здатний сприяти чоловічій потенції і цілком може замінити віагру.

Вибираючи на базарі кавун, вра***те, що найсмачнішим є великий кавун із сухим «хвостиком», яскравою та контрасною скоринкою. М’якоть кавуна не обов’язково повинна бути червоною, трапляються кавуни із жовтою, навіть помаранчевою м’якоттю.

 Варто почати з того, що багато ознак «правильного» кавуна залежать від сорту. Найпоширеніші сорти – «Херсонський смугастий» та «Мелітопольський» - що спіліші, то більш виражена різниця між темними і світлими смужками біля хвостика. Повністю дозрівають вони у серпні.

           Гарного кавуна має бути багато. Розмір - це найперша ознака кавуна, на яку варто звернути увагу. Справді добрим майже завжди є досить великий кавун. Формула «правильного» кавуна - не менше 5 кг, розміром трохи більший за футбольний м’яч.

           Краще вибирати кавун зі «шрамами» - коричневими сухими лініями і сіточками на боках: він завжди буде спілим і соковитим. Тільки не плутайте «шрами» з ймовірними ушкодженнями, які кавун одержав під час транспортування.

            Якщо на кавуні помітний восковий наліт - це майже завжди свідчення його незрілості. А от якщо ви зітрете пил зі спілого екземпляра, то на його поверхні з’явиться чіткий сонячний блиск.

 Хвостик чи «п’ятачок»? Треба звертати увагу не на сам хвостик, а на місце його переходу в кавун. Хвостик як шнурок проростає з «п’ятачка». Отож краї цього «п’ятачка» мають бути сухими. Мокрий зелений хвіст - гарантія незрілого кавуна. У нього ніготь не входить.
           Якщо ж ніготь протикає сам кавун так легко, як зелений огірок, - це також означає, що кавун нестиглий.

«Хімічні» кавуни

  Той, хто вважає, що купувати кавуни в липні або на початку серпня небезпечно, цілком має рацію. Більшість сортів кавунів в Україні визрівають тільки до середини - кінця серпня. Тому всі кавуни, що продаються раніше, або недоспілі, або накачані нітратами - азотними добривами і стимуляторами росту. Іноді їх рясно поливають водою - такі плоди теж швидко ростуть. Вони безпечні, та не мають смаку. Якщо кавун за кольором не дотягує до кондиції, продавці можуть зробити укол марганцівкою – здоров’ю споживача не шкодить, а товарний вид гарантований. Але найнебезпечніше, коли кавун для швидкого росту нашпигують селітрою (азотними добривами, що призводять до накопичення у плодах нітратів). Саме такі кавуни з’являються на ринках першими. Втім, іноді надлишок нітратів можна зустріти й у пізніх партіях.

             Як же розпізнати кавуни з хімікатами? Такі плоди довго не зберігаються і згодом на шкірці з’являються округлі розм’якшені ділянки темнішого кольору.

             У кавуна, напханого хімією, м’якоть майже завжди червона, а кісточки абсолютно білі.

  Якщо розтерти м’якоть кавуна в склянці з водою, то у здорової ягоди вода просто помутніє, у токсичної стане червоною чи рожевою.


До самих морозів

         Для тривалого зберігання плоди кавуна треба збирати на початку їх достигання. У процесі зберігання вони достигають і м’якуш їх набуває потрібного забарвлення, консистенції і запаху. Плоди зберігають в погребах, на балконах. Під час зберігання їх систематично оглядають, щоб не допустити загнивання. Оптимальна температура для зберігання кавуна 6-8°С і відносна вологість повітря 80-55%. У таких умовах кавуни можуть зберігатися понад 3 місяці. Тож є ймовірність прикрасити свіжим смачним кавуном навіть новорічний стіл.

        Зелений лікар

У цій дивовижній ягоді містяться білки, амінокислоти та інші потрібні нам речовини. Тому кавун незамінний при лікуванні подагри, артриту, гастриту, серцевих недугів і цілого ряду інших захворювань.
          Сечогінний ефект кавуна відомий всім. Цю властивість слід взяти до уваги тим, хто хоче очиститись. Так званий метод кавуново-водних поштовхів, коли людина щодня впровж 4-5 днів з’їдає близько 2 кг кавуна натщесерце. Це відомий спосіб поганяти пісок з нирок.

Утім, ягода не лише пісок з нирок ганяє, а й сприяє звільненню застійної жовчі. Тож хороша робота кишечника і гарний колір обличчя після «кавунотерапії» вам забезпечені.

           Кавун багатий на клітковину, яка сприяє виведенню зайвого холестерину. Він добре підходить для розвантажувальних днів, для так званої «кавунової дієти». Вона триває 5 днів. Протягом доби потрібно їсти лише кавуни з розрахунку 1 кг м’якоті на 10 кг власної ваги. Але кавунова дієта протипоказана тим, хто страждає шлунково-кишковими захворюваннями.

Для загального омолодження організму потрібно пити чай з сухих або свіжих кавунових скоринок. Їх потрібно дрібно порізати. 1-2 чайні ложки залити склянкою окропу. Такий настій п’ють тривалий час, але не більше, ніж по три склянки на день. Кавун омолоджує і покращує колір обличчя, додає шкірі пружності.

  У народній медицині відомий спосіб лікування коліту - запалення товстого кишечника - за допомогою настою із кавунових кірок. Для його приготування візьміть 80-100 г сухих кавунових кірок, залийте 500 мл окропу і дайте настоятися до охолодження. Приймайте по 0,5 склянки 4-5 разів на день.
            З кавунової скоринки роблять також маски або використовують кавуновий сік. Марлеву серветку щедро намочують соком кавуна й кладуть на обличчя і шию. Через 20 хвилин вмиваються водою.
           Якщо ви хочете позбутись веснянок або вугрів, то на шкіру наносять емульсію з кавунового насіння на 20 хвилин, потім змивають прохолодною водою. Таку емульсію можна приготувати самому: насіння поміщають у ступку, додають води і поступово розтирають. Співвідношення насіння і води 1:10.

        Але перш ніж лікуватися полосатою ягодою, не забудьте порадитися з лікарем. Приємного смаку і будьте здорові!

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування