AGROKRAINA.COM.UA

сайт для успішного господарювання!
АК » Наше здоров’я » Одне з п’яти джерел священної їжі

Одне з п’яти джерел священної їжі


Стародавні китайські рукописи говорять, що горіхи ліщини (фундука) – це одне з п
яти джерел священної їжі. А подаровані вони людям самим Богом.

 

Вергілій у своїх безсмертних творах теж прославляв ліщину, пишучи, що вона варта більшої шани, „ніж виноград, мирт чи навіть лавр”. Сучасна наука підтвердила надзвичайну харчову і лікувальну цінність ліщини, що сприяло швидкому розвитку фундуківницва в ряді країн і значному нарощуванні площ під цією культурою.

Відтоді як популярними стали кондитерські вироби з фундуком (торти, шоколадки, батончики, цукерки тощо) і їх кількість суттєво зросла, на ринку виявився дефіцит горіхів фундука. Водночас виросли й ціни на них.

На проблему вирощування фундука було привернуто увагу ще за радянських часів і спеціалісти ряду наукових центрів взялися за селекцію та впровадження цієї культури в промислові насадження. Науковці підтвердили можливість широкого впровадження цієї корисної культури в умовах України і навіть вивели ряд цікавих сортів фундука та підтвердили можливість широкого вирощування в нашій країні ряду європейських сортів. Однак після розпаду СРСР через брак фінансування наукові роботи в напрямку впровадження були припинені і навіть вже виведені сорти фундука були зняті з Реєстру сортів.

Утім, якщо наукові установи практично відмовилися від улюбленого горіха, до нього продовжували виявляти інтерес селекціонери-ентузіасти. Тож завдяки і їм в нашому Реєстрі сортів з’явились три високопродуктивних європейських сорти фундука, що є важливим кроком уперед у поширенні вирощування цієї культури в Україні.

З цими трьома сортами ми від сьогодні починаємо знайомити вас. З великою надією, що дуже скоро вони будуть поширені як у фермерських садах, так і на присадибних ділянках:

Барселонський. Кущ сильно росте, утворює розложисту, густу крону. Досить витривалий щодо низьких температур. В умовах нашого клімату досягає до 5 метрів висоти. Листя велике або дуже велике (довжина до 14 см, ширина - до 12 см), еліптичне або округле, ясно-зелене, верхня сторона темніша, нижня - світліша, на жилках є трохи ворсинок. Восени листя стає світло-жовтим. Край листя має дрібні зубчики, на верхівці сильно зазублений. Сережки досить численні, великі (довжина - до 9 см, діаметр - близько 7 мм), зазвичай по 2-3 в гроні, салатового кольору. Час цвітіння - середньоранній.

Плодова обгортка дуже велика, майже в 2 рази довша, ніж горіх, широка, розхилена, як віяло. Краї мають довгі, вузькі зубчики. В період дозрівання горіхів оболонка розкривається і горіхи вільно випадають.

Горіхи великі, навіть дуже великі, змінної форми, зазвичай обернено яйцеподібні або тупо конусоподібні, легко приплюснуті, нерегулярно рифлені або кутасті, часто тригранні. Виміри: висота - до 25, ширина - до 20, товщина - до 17 міліметрів. Шкаралупа досить товста, червоно-коричнева, знизу блискуча з темно-коричневими смугами, до верхівки ясніша, замшіла. Верхівка горіха часто шпичаста. Основа велика або середня, конусоподібна, переважно трикутна або нерегулярної форми. Ядро велике, майже повністю заповнює шкаралупу, формою наближене до горіха, несиметричне, безформне, приплюснуте, соковите, солодке, смачне, покрите зморщеною, дрібно волокнистою, тонкою, коричневою оболонкою. Деколи всередині ядра є невеликий проміжок. Горіхи дозрівають в першій половині вересня.

Сорт дуже плодовитий, рано починає плодоносити. Заслуговує на поширення в усіх типах насаджень, особливо товарних. Вадою сорту є вразливість на моніліоз.

Запилювачі: Галле, Чудо з Больвіллер, Ламберта білий, Давіана.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Чи подобаэться Вам оформлення нашого сайту?

Так
Ні

Показати всі опитування