AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Подбайте про свою Бурьонку


Подбайте про свою Бурьонку


Погодьтесь, у зимовий період догляд за домашньою худобою повинен бути ретельнішим. Це стосується і годування тварин, і напування, і умов утримування. Не повинен викликати у вас занепокоєння і стан здоров’я вашої годувальниці. Давайте разом проаналізуємо: до яких викликів потрібно бути готовими і як їх уникнути.

Великого економічного збитку власникам бурьонок завдають хвороби вимені. Це і недоотримання молока, і зниження його якості, витрати на лікування, а при важких захворюваннях корову доводиться просто здавати на забій.

Найчастіші захворювання вимені: запалення, забиті місця, набряки, нетримання молока, тугодійкість, тріщини сосків.

Запалення вимя (мастит). Захворювання часто розвивається в перші місяці лактації. Мастит протікає гостро і хронічно з ураженням однієї чи кількох чвертей вимені. Виникає в основному через потрапляння мікробів у тканини вимені з брудної, сирої підлоги або підстилки, через грубе, неповне видоювання молока, від неправильного запуску, від згодовування недоброякісних кормів, при ударах і пораненнях вимені, а також при окремих заразних хворобах. Мастит може виникнути після прогулянок корів у холодну вітряну погоду, під дощем або снігом.

Ознаки маститу різноманітні. Для гострого перебігу характерний ряд спільних ознак: зниження апетиту, пригнічений стан, уражені частки вимені (збільшені, ущільнені, почервонілі, болючі), температура їх підвищена. Молоковіддача знижується. Молоко спочатку буває водянисте, злегка жовтувате, зі згустками і пластівцями. Якщо корову не лікувати, молоковіддача з хворої частки повністю припиниться (агалактія).

Лікувати мастит необхідно на ранній стадії. Якщо хвора тварина випасалася, треба її залишити в приміщенні, замінювати підстилку, робити м'яку постіль, зменшити годування соковитими і концентрованими кормами, скоротити дачу пійла наполовину, обережно здоювати молоко через кожні

 

2-3 години в окремий посуд, не забруднюючи підстилку.

Корисно втирати в шкіру хворої частки вимені іхтіолову або камфорну мазі. Хороший ефект дає втирання суміші камфорного та блекотного масла (1 до 1) і випоювання розчином (300 г на 8 л води) глауберової солі (для відтоку крові від вимені до кишечника).

Для розсмоктування ущільнень застосовують тепле укутування. Вим'я обмивають теплою водою і розтирають сумішшю: 1 ст. ложка меду і 100 г горілки. Потім обв'язують вовняною хусткою і кріплять компрес на спину з допомогою мотузок. Робити це краще на ніч.

При маститах відбувається бурхливий розвиток патогенних бактерій, тож краще, щоб лікування проводив ветлікар, застосовуючи антибіотики, сульфаніламідні препарати, блокаду вимені та інші засоби, визначивши причину запалення.

Буває на пасовищах або інде корови травмують вим'я (забиті місця, уколи, поранення), внаслідок чого відбувається крововилив під шкіру і в тканину вимені. Вим'я стає щільним, хворобливим, збільшується в об’ємі, при доїнні з молоком виділяється кров.

Для проведення лікування тварині потрібен спокій, чиста і м'яка підстилка. Рану обробляють 3% розчином перекису водню і змазують настойкою йоду. На забите місце прикладають холодний компрес (5-20 хв), потім обережно здоюють молоко. Кілька днів ставлять теплі компреси (укутування). Масаж робити не можна! Для уникненя травмування зі стада видаляють битливих коровів чи обрізають їм кінчики рогів.

Набряк вимені частіше спостерігається за кілька днів до пологів і в перші дні післяпологового періоду. Виникає внаслідок посиленого притоку крові до вимені і недостатнього її відтоку. Хвороба

 

частіше спостерігається у тварин, яким не надано моціон. Ознаки захворювання: вим'я збільшене, тістоподібної консистенції, безболісне. Шкіра молочної залози холодна, при натисканні пальцем утворюється заглиблення, що повільно вирівнюється. Іноді набряк поширюється по черевній стінці. Загальний стан і температура тіла у корови не змінюється.

Щоб допомогти тварині, потрібно часто її доїти (кожні 2-3 години). Хворим коровам обмежують дачу води, соковитих і концентрованих кормів, виключають з раціону кухонну сіль. Двічі на день виводять на прогулянку, корисні теплі укутування і легкий масаж вимені знизу вгору. Корисно змащувати набряк чистим вазеліном (краще борним) або свинячим жиром. Для попередження набряку вимені тільним коровам щодня потрібен моціон, менше давати соковитих і концентрованих кормів, а також води.

Нетримання молока (лакторрея) - це мимовольне виділення молока через сосковий канал краплями чи цівками. Виникає внаслідок атрофії, слабкості або паралічу сфінктера соска, що викликано травмами або запальним процесом у соску. Нетримання іноді може виникнути і при переляку.

Для лікування після кожного доїння верхівку соска масажують протягом 10-15 хвилин. Ще рекомендують закривати канал соска: після доїння чисту і суху верхівку соска занурюють на 1-2 секунди в склянку з колодієм. Якщо всі вищезгадані прийоми не приносять позитивного ефекту, треба звернутися до лікаря .

Тугодійкість виникає внаслідок звуження або зарощування каналу соска, його поранення, обмороження або грубого доїння. При цьому по ходу каналу соска промацуються щільні утворення у формі горошин або рубців. Захворювання стрімко розвивається і без швидкого лікування соскові канали можуть зарости.

Лікування варто почати відразу після виявлення ознак захворювання. На початку застосовують теплі ванночки з питної соди (3 рази на день у склянці теплої - 37°С - прокип'яченої води розчиняють 1 ч ложку соди і опускають у нього сосок на 5 хвилин). Потім масажують з іхтіоловою чи камфорною маззю і тепло укутують. Протягом дня необхідно часте здоювання до 7-8 разів. У хронічних випадках за допомогою потрібно звертатися до ветлікаря для бужування.

Тріщини сосків виникають частіше в результаті поганого догляду за вим'ям. Знижується еластичність шкіри при сирій і брудній підстилці, при грубому доїнні щипком. Шкіра сосків не має сальних залоз і тому легко висихає, особливо у вітряні та спекотні дні. Тоді виникає набрякання і хворобливість соска, потім утворюються невеликі тріщини, які стають глибшими і кровоточать, вони забруднюються і покриваються кіркою. При доїнні тварина нервує, б'ється, не стоїть на місці. Корова видоюється не повністю, у неї розвивається мастит.

При виявленні мікротріщин треба відразу починати лікування: після доїння обробити соски теплим 2% содовим розчином (2 г соди на півсклянки води) і змастити іхтіоловою маззю або 5% синтоміциновою емульсією. При сильній хворобливості їх за 15-20 хвилин до доїння змазують 3-5% новокаїновою маззю.

Профілактика. Потрібен ретельний догляд за вим'ям: підмивання теплою водою з подальшим висушуванням. Після доїння рекомендується соски обробити вазеліном або маззю для обробки сосків. Можна самому приготувати мазь: склянку соняшникової олії кип'ятити на водяній бані 15-20 хв, потім додати 30 г парафіну чи воску (можна покришити білу свічку), все ретельно перемішати до розчинення. Ця мазь не гірша за вазелін.

                                                                         Анатолій ЗАБУРАННИЙ,

                                                                         ветеринарний лікар 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування