AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Відгодівля овець


Відгодівля овець

В
івчарство сьогодні не надто розвинена галузь. Утримувати овець у господарстві важко насамперед через потребу в пасовищі. А це, погодьтесь, не кожен може собі дозволити. Та якщо знайти постійний ринок збуту, то можна сміливо заводити невеличку отару. І самі будете з бараниною, і на продаж матимете. Тож для початку – вигодовуємо ягнят з перших днів життя.

Новонароджені ягнята в перші 2-3 тижні харчуються практично одним молоком і споживають його по 1,2-1,5 л на добу. Показником достатнього харчування ягнят у цей період служить їх жива маса. Ягнята вовнових і шерстно-м'ясних порід, наприклад, за 2 тижні після народження влвічі збільшують живу масу, а середньодобовий приріст, як правило, становить 200 г і більше.

З 15-денного віку ягнятам можна давати листочки гілкового корму і сіно. А вже починаючи з 2-3-тижневого віку тварин можна привчати до концентратів, які краще робити у вигляді суміші з вівсянки, висівок чи ячменю. З цього ж віку ягнятам дають подрібнені коренеплоди, а з 3-4 місяців можна давати і силос. Та поки дійде діло до коренеплодів, набагато раніше - в 3-4-тижневому віці - ягнят можна випускати на пасовище. У цей період їм дають мінеральну підгодівлю.

Відлучають ягнят від вівцематки, як правило, у віці 3-4,5 місяців. І після цього їх потрібно годувати особливо добре: на кожну голову має припадати по 200-300 г комбікорму, по 1,5-2 кг сіна, по 2-2,5 кг соковитого корму. Майте на увазі, що при годівлі одним сіном сповільнюється ріст молодняка, шерсть росте повільно і буває поганої якості.

Кількість і якість корму

Годують ягнят чотири рази на добу. Якщо приблизно скласти раціон, то він може виглядати приблизно так: 6.00 – даємо сіно; 10.00 – напуваємо і згодовуємо концентровані корми і сіно; 15.00 – даємо соковиті корми і сіно; 19.00 - концентрати і сіно.

Щоб отримати баранину хорошої якості й у великій кількості, овець треба спеціально відгодовувати. Вгодоване 5-6-місячне ягня важить 40-45 кілограмів.

Ягнят, призначених на забій, починають підгодовувати ще під час підсисного періоду, а відлучення їх від вівцематок проводять в чотиримісячному віці. Для відгодівлі досить 2-3-місячного поліпшеного годування. Відгодовують молодняк на сіні, соковитих кормах і концентратах. В останній період відгодівлі кожній тварині дають на день по 600 г концентратів, крім грубих кормів. Найкраще відгодовувати молодняк листопадового-грудневого окоту. А молодняк пізньозимовий і весняного окоту відгодовувати недоцільно. Таких ягнят після відлучення залишають на пасовище, підгодовують концентратами (по 100-200 г на добу) і до кінця осені, у віці 8-9 місяців, забивають. Жива вага їх в цей час має бути 50-55 кілограмів.

Для відгодівлі в стійловий період використовують в основному грубі й соковиті корми з невеликою добавкою концентратів. На одне ягня в середньому за добу витрачається 1,5 кг сіна, 2 кг соковитих кормів і 200 г концентратів. Вівця відгодовується взимку, добре і у великій кількості поїдає сіно. Найкраще сіно, придатне для згодовування - лугове зі злакових і бобових трав, з концентрованих кормів найбільш високі результати дає ячмінь.

На свіжому повітрі вівці охочіше поїдають корми і на ніч повинні бути добре нагодовані. Слід мати на увазі, що зерно дрібного помолу вівці їдять неохоче, воно забиває їм ніздрі, а в роті утворюється в'язка маса, яку важко ковтати. Коренеплоди краще згодовувати в різаному вигляді, посипаними концентратами, або давати разом із сіном.

Напування овець проводиться в найтепліші години дня, а відгодовані вівці й підсисні вівцематки взагалі не повинні відчувати браку питної воді.

Годівля з 4-місячного віку

Відлучають ягнят від маток зазвичай у 4 місяці. Однак часто в кінці червня – на початку липня пасовища вигоряють. У маток у цей період різко скорочується молочність, ягнята слабшають, спостерігається падіж. Все це змушує віднімати ягнят від маток в більш ранньому віці - в 2,5-3 місяці.

Молоко, яке продукує матка за 4 місяці, розподіляється за періодами лактації наступним чином: в 1-й місяць - 37-40%, у 2-й - 30-32%, в 3-й - 18-20% і 4-й - 10%. У 12-тижневому віці ягня задовольняє свої потреби у поживних речовинах за рахунок материнського молока тільки на 5-10%. При складанні раціонів для ягнят раннього відлучення корми повинні бути якісними, мати високу концентрацію поживних речовин і енергії в сухій речовині.

В період з 4- до 8-місячного віку середньодобовий приріст ягнят у 120-150 г забезпечується при використанні хороших пасовищ і підгодівлі ягнят концентрованими кормами в кількості 0,2-0,3 кг на голову на добу.

При відсутності пасовищ молодняк утримують на майданчиках, де вони згідно з нормами годівлі отримують по 3-4 кг зеленої маси і 0,3-0,4 кг концентратів на голову на добу або 0,4-0,6 кг гранульованих кормосумішей.

Вирощування ягнят після 8-місячного віку в збігається зі стійловим утриманням. У ягнят в цьому віці при хороших умовах годівлі та утримання середньодобовий приріст складає 100-120 грамів. Для отримання такого приросту в раціони необхідно включати 0,6-0,8 кг сіна, 2,0-2,5 кг силосу, 0,3-0,4 кг концентрованих кормів.

Ефективна годівля молодняка овець гранульованими кормосумішами. Поживність 1 кг гранул повинна бути 0,6-0,65 корм. одиниць. На 1 корм. од. має припадати 100-110 г перетравного протеїну (для баранців - 120 г), 4-4,5 г фосфору і 3,5-3,7 г сірки. Соломи в гранули для ярок можна вводити до 30%, концентрованих кормів - 15-25%, для баранців - 40%. Гранульованих сумішей молодняк з'їдає 1,2-2 кілограми. Їх використовують і як підгодівлю до раціонів, що складається з натуральних кормів (концкорми + трав'яне борошно, концкорми + солома та інші комбінації).

Добрим кормом є повнораціонні розсипні суміші. У залежності від набору кормів у них можна включати 8-12% соломи, 19-20% сіна бобових і злакових, 50-55% силосу, 10-15% концкормів і до 1% мінеральних добавок. У залежності від статі, віку і продуктивності тварин склад кормосумішей можна змінювати з урахуванням норм і раціонів.

Мар'яна ДОБРОБОГ

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування