AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » "Золоте руно" від кролика


"Золоте руно" від кролика

Кролики розведення
Найзагадковішою галуззю тваринництва, мабуть, є кролівництво, бо про наявне поголів’я кролів у країні не знає навіть офіційна статистика. Так само, як і не відома рентабельність цього виробництва. Достеменним фактом лишається тільки той, що розведення кролів сьогодні стало справою виключно дрібних фермерських або особистих господарств.

Одним із таких господарств, де розводять вухатих, є підприємство родини Томницьких. Тетяна і Дмитро запевняють: кролівництво - прибуткова справа, але відсотки і цифри рентабельності у кожного кролівника свої та залежать від багатьох чинників. Подружжя ось уже четвертий рік розводить кролів певних порід на продаж. Їх господарство можна назвати міні-племстанцією кролівництва, адже нині у власності Томницьких 10 м’ясних порід, а це - майже сотня дорослих кролів, не рахуючи кроленят.

А починалося все з однієї заплідненої кролиці каліфорнійської породи, яку подружжя купило, аби дізнатися - як то займатися кролями? Через декілька місяців мали з десяток дорослих кролів і вже дві породи, а через півроку - 8 порід. Отож Томницькі на власному досвіді впевнились, що правду кажуть про кролів - вони швидко розмножуються. А ще за ці роки вони багато дізналися про вухатих, їхні породи, особливості утримання і годування, головні правила ведення бізнесу.

Гарні умови - кролику, а нам - прибуток

- Доглядати за кроликами - справа не з легких і потребує чимало часу, - розповідає Дмитро. – Найголовніше в утриманні створити для тварин елементарні гігієнічні умови – чиста суха клітка, свіже повітря, постійний доступ до якісного корму і свіжої води, відсутність протягів. Крім того, тваринам необхідно робити щеплення. Якщо вони утримуються на вулиці, то щеплення робиться один раз на рік - весною, а якщо кролі мешкають у закритому приміщенні – весною і восени.

Щодо вакцини, то досвідчені кролівники закликають уважно читати інструкцію до препарату, а головне – дотримуватись умов зберігання ліків. По-перше, у ветеринарних аптеках чи спеціалізованих клініках вакцина повинна зберігатись у холодильнику, а не на полицях. По-друге, куплені ліки потрібно нести додому в термосі з льодом, аби вони не зіпсувались. Треба пам’ятати: в разі щеплення зіпсованою вакциною тварини гинуть. До того ж, проводячи маніпуляції, в жодному разі не можна використовувати один шприц для кількох тварин.

- Важливим є питання створення окремих кліток для карантину тварин, - наголошує Дмитро. – Туди потрібно відсаджувати кролів, у яких з’явилися підозри на захворювання. Карантин необхідний для щойно привезених кроликів. За правилами, їх потрібно тримати в ізоляції два місяці. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, то ризик захворюваності всього поголів’я значно знижується.

Чи зможе хутро кролика з часом перетворитися для вас у золоте руно –залежатиме виключно від вас. Щоб отримати прибуток від вухатих, потрібно, аби вони своєчасно набирали вагу і мали високі показники енергії росту. Це забезпечується правильним раціоном. За словами Дмитра Томницького, взимку кролів потрібно годувати зерном (овес, ячмінь), комбікормом, в якому збалансовані всі потрібні тварині мікроелементи та вітаміни, сіном, морквою, яблуками. А влітку, звісно, в раціоні переважає зелений корм. І хоча для кожної породи показники росту і ваги різні, та в середньому за місяць кріль має додавати 0,7-1 кг до ваги.

Розглянемо для прикладу представників м’ясних порід (каліфорнійські, віденські блакитні, бургундці, сріблясті, французькі барани). Вимогами до цих порід є швидке набирання ваги, адже в певному віці тварини повинні мати тушку гарної якості. Зазвичай у промисловому виробництві кроликів забивають в 3-4 місяці. Оптимальна вага тварин у цьому віці має бути 1,5-2 кілограми. Саме така вага відповідає вимогам торговельних мереж.

- Більші тушки магазини просто не приймають, бо їм важко продати такий товар, - розповідає Дмитро. – Тож кролі-велетні для промислового виробництва не підходять. Візьмемо, наприклад, породу фландер. Гарні, великі кролі, але я їх відношу скоріше до декоративних порід. Ростуть вони довго, кролицю парують тільки у 8 місяців. За цей час кроличка будь-якої м’ясної породи приведе два потомства. Але фландерів можна розводити для краси, душі, демонстрації, безперечно.

Кролятина смакує європейцю

Однією з важливих проблем у кролівництві сьогодні є забезпечення господарств та населення високоякісним племінним молодняком. Це і є один із впливових факторів, які стримують розвиток галузі. Ось і Томницькі, коли формували власне племінне стадо, шукали кролів, як то кажуть, за тридев’ять земель: Чернівці, Хмельницький, Львів, Одеса і країни СНД. Для цього стали в нагоді інтернет, знайомства, рекомендації, виставки. Потім вухаті піддавалися суворому відбору і залишались тільки кращі з кращих.

Ризик швидкої втрати поголів’я через хвороби також є антиринковим чинником кролівництва. Поки що український господар не може планувати свого виробництва, а отже, і збуту. Але переваг на користь розведення кролів значно більше, ніж недоліків. Ось, наприклад, взяти тільки той факт, що у країнах Євросоюзу найбільше споживають кролячого м'яса: понад 55% від світового виробництва. Кролятина смакує європейцю. Чим не перспектива для нас? 

Всім відомо, що м’ясо кролів легко засвоюється організмом. Як цінний дієтичний продукт воно рекомендується дітям, людям похилого віку, а ще тим, хто страждає на захворювання шлунка, печінки і серцево-судинної системи. Після скандальних випадків із зараженою яловичиною, пташиним грипом, виявленням залишків пестицидів і лікарських речовин в інших видах м’яса, популярність кролятини значно зросла. За оцінками експертів, сьогодні в усьому світі виробляється майже 1,5 млн. цього виду м’яса, де італійці посідають перше місце на планеті за виробництвом — 300 тис. тонн у забійній вазі. Маточне поголів’я у цій країні складає 7,4 млн. голів. У Китаї маточного поголів’я кролів нараховується удвічі більше, та м’яса виробляється менше - 230 тис. тонн.

Можливо, правила утримання кролів комусь здадуться занадто складними. І мабуть, через надмірну вередливість вухатих сільгосппідприємства практично відмовились від їх вирощування. Але в приватних садибах, за умови нормального догляду і дотримання гігієни, кролики ростуть і розмножуються, приносячи прибуток. Їх можна вирощувати виключно для продажу кроленят, як це роблять Томницькі. А можна зосередитись на промисловому вирощуванні. Завважте, що крім м’ясних тушок, які можна пропонувати в супермаркети, можна збувати ще й хутро. Хоча для цього потрібно розводити відповідні породи.

Детальніше про породи кролів, особливості їх утримання та корисні рекомендації читайте в наступних номерах «Аграрної Країни».

 

Факти про кролів

У кролів зареєстровано більше 150 типів окрасу хутра. А от забарвлення очей в них буває тільки п'яти кольорів: коричневе, сіро-блакитне, блакитне, рожеве та мармурове.

 

В кроля 28 зубів, які ростуть впродовж усього життя.

 

Кролі здійснюють до 120 жувальних рухів за одну хвилину та мають понад 17 тисяч смакових рецепторів. Людина ж має всього 3 тисячі таких рецепторів.

 

Тривалість життя домашнього кролика при правильному догляді може становити 8-12 років. У дикій природі тривалість життя кролика – близько одного року.

 

Найдрібніша порода кроликів має назву Little Idaho або кролик-пігмей. Вага дорослого кролика досягає 450 грамів.

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування