AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » СТРАУСІВНИЦТВО ВІД «А» до «Я»


СТРАУСІВНИЦТВО ВІД «А» до «Я»

Тема облаштування домівок для страусів розпочала майстер-клас з страусівництва, який ми започаткували в «Аграрній країні» (див. попередній номер). І якщо, прислухавшись до наших рекомендацій і порад, ви підготували територію для страусів і звели необхідні будівлі, то настав час подумати про завезення птиці. Тож сьогодні про те, як краще транспортувати птицю і доглядати маленьких страусенят.

 

Перевезення страусів

Пташенят перевозять зазвичай рано-вранці, бажано їх транспортувати в невеликих картонних коробках або пластмасових ящиках із суцільним дном. Не слід перевозити пташенят, наприклад, у кузові вантажної автомашини без будь-якої упаковки. Це може травмувати птахів. Якщо страусенят потрібно перевозити на великі відстані, слід напоїти їх водою з глюкозою (100 грамів на літр води ). Під час перевезення пташенятам слід забезпечити необхідну температуру (для одноденних - 30-32 градуси, тижневих - 25-26 градусів, двомісячних - 20-22 градуси). Необхідно уникати протягів, які для птахів особливо небезпечні. Після вивантаження і виконання ретельного огляду необхідно відразу напоїти пташенят водою.

Дорослих страусів, яких ви збираєтесь транспортувати, зазвичай збирають у невеликих дворах. Зловити і приборкати їх значно важче, ніж молодих птахів. Для лову страусів служить легка лозина довжиною 2,5 метра із заломленим кінцем у формі рукоятки тростини. Зловивши птаха за шию, її слід нагнути і надіти на голову спеціальний ковпак з матеріалу, який не пропускає світло (розмір 15-16 х 28-32 см). У капорі повинен бути отвір для дзьоба, щоб птах міг вільно дихати.

Під час цих дій необхідно дотримуватися правил безпеки, бо удар страуса ногою може бути болючим і навіть небезпечним для людини. Краще стати збоку від птаха, а ні в якому разі не перед ним. Потрібно уникати зайвої метушні, криків тощо. Страусів слід вести спокійно по одному і дуже поволі, без поштовхів, оскільки це може викликати у них паніку з непередбачуваними наслідками.

Дорослих птахів краще перевозити в причепах, призначених для перевезення коней. Транспортний засіб для страусів повинен бути чистим і ретельно продезінфікованим. Підлога не слизькою, а вантажна частина транспортного засобу - розділена перегородками, щоб на кожного дорослого птаха припадало 0,8-1,0 кв. м площі (для молодняка - 0,5-0,6 кв. м). Перегородки для розділу птахів слід покрити матеріалом типу повсті. При перевезенні слід забезпечити страусам доступ свіжого повітря. Увага: не допустіть протягів!

У спекотні дні транспортувати птицю потрібно рано-вранці, ввечері, а краще всього - вночі, щоб уникнути високої температури і стресу. Якщо страуси перевозяться на великі відстані і птицю доводиться везти більше десяти годин, слід зробити кілька зупинок, нагодувати та напоїти страусів, і лише потім продовжити перевезення.

Птахи, перевезені на іншу ферму, обов'язково повинні пройти під контролем вашого ветеринарного лікаря карантин (краще за межами території ферми) упродовж не менше трьох тижнів і незалежно від усіх офіційних свідоцтв, що видаються за місцем походження або придбання страусів представником ветеринарної служби. Ветлікар повинен у період карантину постійно обстежувати птахів, а у разі потреби проводити необхідні заходи для виявлення найбільш типових і поширених хвороб.

Догляд за страусенятами

У перші тижні життя пташенята повинні розмішуватися в спеціальних приміщеннях із відповідними зоогігієнічними параметрами. Перед входом до розплідника необхідно простелити дезінфікуючу рогожу. Вхід у будівлю, де житимуть пташенята, повинен бути суворо обмежений: краще за все, якщо там буватиме лише обслуговуючий персонал.

Найбільш істотним чинником у процесі вирощування молоді є температура, бо у пташенят протягом перших тижнів їх життя ще не сформувався механізм терморегуляції. Після виведення їм необхідно забезпечити температуру від 32 до 35 градусів, а потім кожного тижня знижувати її на 2-3 градуси до досягнення температури 22-25 градусів. Якщо температура в приміщенні дуже низька, пташенята групуються під штучною квочкою, а якщо їм надто жарко, вони вважають за краще знаходитися там, де прохолодніше (вони розкидають крила і розкривають дзьоби для охолодження). У сухі, теплі дні пташенята вже у тижневому віці повинні приймати сонячні ванни, що сприятливо діють на їх загальний стан. У дощові дні страусенята віком до 3-х місяців не покидають будівлі.

Відносна вологість у приміщеннях, де містяться пташенята, повинна складати 55-70%. Надмірна вологість повітря при високій температурі в розпліднику утруднює дихання птахів і навіть може призвести до їх перегріву. При низькій температурі висока вологість призводить до зволоження пір'я і погіршення теплоізоляці птахів, тож у них виникає ризик захворювання дихальних шляхів. Дуже низька вологість сушить пташину шкіру, тому страусенята можуть почати висмикувати пір'я. Крім того, при низькій вологості повітря є більш запиленим, а отже, небезпечним для пташенят. Адже відомо, що пил гарно переносить мікроорганізми.

Протягом перших тижнів життя пташенята харчуються запасами жовтка, який перед виходом із яйця втягується у черевну порожнину страусеняти. З другого або третього дня життя пташенятам дають воду, а на 4-5 день - дрібно порізані курячі яйця (одне яйце на 7-8 пташенят), поживну суміш, подрібнену моркву і невелику кількість дрібно порізаного листя кропиви, капусти, салату, люцерни або конюшини. Спочатку корм давати 4 рази на день в один і той же час. Через 30 хвилин після подачі корму його залишки слід прибрати.

               Страусенята у віці 4-5 днів охоче поїдають камінчики розміром із рисове зернятко (3-5 грамів на одне пташенятко). Їх кількість завжди необхідно обмежувати, бо при вільному доступі пташенята здатні з’їсти їх чимало, що може стати причиною закупорки шлунку.

Після третього місяця життя птахів можна переносити з розплідника в інше приміщення з доступом до природної загороди, засіяної сумішшю багаторічних трав (люцерна чи конюшина). Впродовж першого тижня птахів слід привчати до користування природною загородою і уважно за ними спостерігати. У перший день страусенята після годування повинні провести в загороді одну годину (30 хвилин до полудня та 30 хвилин пополудню), наступного дня - дві години і т.д. Це забезпечує правильний розвиток дихальної системи, рухових органів страусенят і, крім того, підвищує опірність їхнього організму. Відсутність рухів призводить до деформації кінцівок і до різних захворювань дихальної системи.

На ніч можна залишати у загородах тільки дорослих птахів. Молодняк, зокрема з міркувань безпеки, необхідно заганяти ввечері у приміщення.

Олександр ДУБЧАК, директор компанії «Чубинський страус»

Далі буде.

Якщо у Вас є запитання до Олександра Феодосійовича, надішліть їх на адресу редакції або залиште на сайті нашої газети.

 

Завітайте на

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування