AGROKRAINA.COM.UA

Успішне господарювання!
АК » Тваринництво » Особливості утримання та годування кролів


Особливості утримання та годування кролів

    У попередньому номері ми докладно розповіли вам про кроликів, їх види, утримання, розведення. Сьогодні хотілося б детальніше поговорити про хвороби цих тварин. Адже захворювання улюбленців дуже нас засмучують. Чи не так?

    Отже, хвороби незаразного походження. Найбільш часті захворювання кроликів - шлунково-кишкові. Якщо кроленятам 20-30-денного віку не вистачає материнського молока, вони потроху починають поїдати грубі корми, призначені для матері. На ніжних слизових оболонках травних органів малюків утворюються ранки, виникає запалення шлунка і кишечника. Це ж захворювання може виникнути і у дорослих кролів при поїданні недоброякісних кормів, великої кількості бобових трав, при брудному утриманні тварин.

    Ознаки захворювання - часте виділення м'якого або рідкого калу, покритого слизом; здуття кишечника або шлунка; відсутність випорожнень. Часто закреп змінюється проносом. Загальний стан тварини пригнічений. Знижується, а потім і пропадає апетит. При здутті кролик часто гине через 2-3 дні.

    Помітивши перші ознаки хвороби, кроликів 12-20 годин витримують на голодній дієті, а потім починають потроху давати свіжі, м'які корми (краще всього запарений комбікорм у суміші з вареною картоплею). Проводять наступне лікування: при закрепі дають 1-1,5 чайної ложки касторової олії; розтирають живіт 5% розчином кухонної солі (1 чайну ложку на півсклянки води), ставлять клізму з теплої, злегка мильної води; випускають хворого кролика побігати. При проносі-1-2 рази на день дають внутрішньо відвар дубової кори (1-2 чайні

 

ложки). З соковитих кормів дають лише невелику кількість моркви і трави. Овес злегка підсмажують. Влітку дають трохи хорошого, м'якого сіна.

    Досить частими захворюваннями, особливо при скупченому утриманні кролів, при несправності в клітках, є удари, рани, переломи. При невеликих ударах хвороблива припухлість на забитому місці зазвичай через кілька днів зникає. При сильно забитих місцях, коли порушується цілісність шкіри, утворюються рани. Неглибокі рани змащують йодом, тварина при цьому, як правило, одужує.

    У сильні морози при поганому утепленні клітин кролики можуть обморозити вуха. При появі припухлості обморожені місця розтирають, кролика переносять у тепле місце. Потім обморожені ділянки змазують будь-яким внутрішнім топленим жиром.

    Сонячний і тепловий удари виникають у тварин від прямих сонячних променів у спекотні дні та від перегрівання організму при утриманні в задушливих, непровітрюваних приміщеннях, особливо при підвищеній вологості. Кролик часто дихає, слизові оболонки рота, носа, повік червоніють, він витягується на животі або на боці, лежить нерухомо. Дуже часто це призводить до загибелі вухатого. Але якщо хвору тварину відразу перенести в прохолодне приміщення, на голову прикладати змочену в холодній воді ганчірку, яку потрібно охолоджувати кожні 4-5 хвилин, кролик може одужати. При конвульсивних посмикуваннях кінцівок лікування марне.

 

 

  Утримання кролів у приміщеннях з протягами, під дощем призводить до простуди. З носа звірка виділяється прозора або мутнувата рідина, кролик чхає. Якщо швидко ліквідувати причини захворювання, він може одужати. Хворого кроля поміщають в утеплене приміщення, покращують годування, особливо вітамінними кормами. Щодня в кожну ніздрю закапують по 3-5 крапель 1% розчину фурациліну (в 100 г теплої води розводять 1 г ліків). Тварин вважають здоровими через 2 тижні після зникнення ознак захворювання. М'ясо кроликів, що перехворіли незаразними хворобами, використовують без обмеження.

    Заразні хвороби кроликів викликаються невидимими простим оком збудниками – паразитами, що мешкають на шкірі та у внутрішніх органах. Найбільш небезпечне захворювання - міксоматоз. Ця хвороба закінчується в більшості випадків загибеллю. Протікає вона у двох формах. При вузликовій формі на тілі тварини з'являються пухлини розміром з горошину або трохи крупніше, при набряковій формі - пухлини зливаються в суцільний набряк.

    Пухлини-міксоти з'являються найчастіше на голові (ніс, перенісся, рот, повіки, вуха), лапах, статевих органах та у задньопрохідному отворі. Одночасно запалюється слизова оболонка очей. Вуха опускаються, тварина при набряковій формі набуває потворного вигляду. Через 5-10 днів кролик гине.

 

Хвороба розповсюджується швидко, її передають не тільки самі кролі один одному, але й гризуни, кровосисні паразити. У разі появи хвороби треба негайно сповістити про це ветеринарного лікаря. Усіх хворих тварин негайно забивають. Для попередження цієї хвороби кроликів вакцинують.

    Риніт - заразний нежить, або пастерельоз. На нього хворіють і молодняк, і дорослі кролі. Ознаки: починаються гнійні або слизові виділення з носа, кролик чхає, стан пригноблений, температура підвищується до 41ºС. Іноді з'являється пронос, на лапках утворюються зачеси (злипання волосків на внутрішній стороні передніх лапок від потрапляння на них виділень з носа). Хворих кроликів негайно ізолюють, ретельно дезінфікують клітки 10-20% розчином хлорного вапна; можна обпалити клітку вогнем паяльної лампи. Щодня в кожну ніздрю хворого кролика вводять по 4-5 крапель 1% розчину фурациліну або пеніциліну (в 1 мл 20 тис. одиниць), поліпшують умови годівлі й утримання.

    При відсутності виділень з носа протягом 20 днів кролики вважаються здоровими, але вони залишаються носіями збудника, який виділяється з калом. Тому кролів через три тижні після одужання краще забити. Тварин, що не видужали протягом 14 днів, знищують. М'ясо перехворілих кроликів, забитих після 20-денної витримки, можна використовувати в їжу.

    Інфекційний стоматит (мокра мордочка). Хворіють переважно кроленята у віці 20-90 днів. Ознаки: почервоніння слизової оболонки язика, губ, носової порожнини; на цих місцях виникає білий наліт, пізніше - виразки і сильна слинотеча. Хутро на нижній щелепі, змочене слиною, злипається, від постійної дії слини шкіра червоніє і запалюється, в цьому місці шерсть випадає. Кроленята часто гинуть.

    Якщо лікування почати відразу після виявлення захворювання, кролі через 2-3 дні видужують. Для лікування ротову порожнину тварини 1-2 рази на день змазують 2% водним розчином мідного купоросу. Простіше лікувати стоматит так: півтаблетки білого стрептоциду розтовкти у чайній ложці та засипати хворому кролю у рот, через 8-10 годин дати другу половину таблетки. Хворим кролям дають м'які корми, дуже корисно давати по 1-2 столові ложки кефіру. Тварина вважається здоровою, якщо протягом 2-х тижнів у неї не з'являються ознаки хвороби. М'ясо використовують в їжу без обмеження.

    Інфекційний мастит - захворювання годуючих самок, яке настає частіше за все в першій половині лактації. При цьому червоніє і твердіє вим'я, на ньому з'являються гнійнички і ранки. Щоб не допустити захворювання, кроликів треба тримати в чистоті, на м'якій підстилці, регулярно перевіряти, чи достатньо молока у матері, щоб кроленята не кусали і не ранили її соски.

    Кокцидіоз викликається збудниками, які гинуть лише при температурі 80-100ºС. Хімічні засоби на нього не діють. Збудники виділяються з калом хворої тварини, знаходяться в стані життєдіяльності до 6-ти днів. За цей час, потрапивши в травний тракт здорової тварини, вони вражають його. Хворіють в основному кроленята у віці 1,5-4 місяців. Ознаки захворювання: малюки втрачають апетит, слабшають, худнуть, з'являється блідість слизових оболонок, іноді розвивається жовтяниця, часто спостерігається здуття живота і пронос. Нерідко тварини гинуть, особливо молодняк у віці до двох місяців.

    Радикальних засобів лікування кокцидіозу кроликів поки немає. Захворювання можна не допустити, якщо виконувати наступні правила: утримувати кролів у клітках з рейковою підлогою, на якій не затримується кал; підтримувати чистоту в годівницях; влітку щоденно, взимку можна через день - ретельно очищати клітки від калу і залишків кормів; періодично (раз на 10 днів) дезінфікувати клітки окропом або полум'ям паяльної лампи.

    Спірохетоз - захворювання розповсюджується при спарюванні з хворим кроликом. Збудник заноситься з кормом, з підстилкою. При захворюванні на статевих органах самця або самки, часто навколо задньопрохідного отвору, з'являються почервоніння і набряклість, потім - виділення зі статевих органів. Утворюються ранки, що кровоточать. Хвороба може тривати кілька років і закінчитися одужанням. Загальний стан кроликів майже не змінюється, але хворі самки мають знижену плодючість і народжують слабких кроленят.

    Короста викликається кліщем, який, потрапивши на шкіру тварин і людини, може викликати роздратування і свербіж. У кролика кліщі паразитують на внутрішній поверхні вуха, у шкірі голови, харчуються кров'ю. Ознаки захворювання: маленькі поранення шкіри, почервоніння, невелика припухлість. Потім з'являються невеликі бульбашки, рідина, що витікає з них, засихає, утворюються струпи. Іноді кліщі залазять у вухо, викликаючи ускладнення. Кролики втрачають апетит, виснажуються і гинуть. Кірки рясно змочують скипидаром, а після того, як вони відмокнуть, видаляють пінцетом. Через 4-5 днів лікування повторюють.

    Вошивість з'являється при брудному утриманні тварин. Кроляча воша паразитує тільки у кролів і зайців. Найбільш сприйнятливі - ослаблені кролі. У місцях укусів з'являються червоні цяточки, невеликі припухлості. Кролик розчісує уражені місця до крові, яка засихає, утворюючи кірки; він втрачає апетит, худне. При уважному розгляді шкіри видно дрібних плазуючих комах. Для лікування в тіло тварини проти шерсті втирають один із наступних препаратів: ДДТ або тютюновий пил з листя з розтертим нафталіном в рівних кількостях. Зайвий порошок обтрушують з кролика погладжуванням його по шерсті. Після обробки тварину садять у клітку, ретельно очищену від гною.

 

                                          Анатолій ЗАБУРАННИЙ,  

                                         ветеринарний лікар 

Мітки:

Комментарі

Ваш комментар

Опитування

Де ви купуєте насіння овочевих культур?

На базарі
В професійному магазині
На спеціалізованих виставках
В Інтернет магазині
Вирощую сам

Показати всі опитування